Home Blog

Brz razvoj baterija ključan za energetske i klimatske ciljeve?

Foto-ilustracija: Freepik (avatar rawpixel.com)
Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Baterije, naročito litijum-jonske, nekada su se najčešće povezivale sa elektronikom poput mobilnih telefona ili laptopova. Danas, njihova uloga postala je vrlo značajna, možda i ključna, u oblasti energetike i dostizanja energetskih i klimatskih ciljeva. Tome u prilog govore podaci koje je objavila Međunarodna agencija za energetiku (IEA) – rast baterija je u 2023. godini nadmašio gotovo sve ostale tehnologije koje su u vezi sa čistom energijom.

Štaviše, energetski sektor danas predstavlja preko 90 odsto ukupne potražnje za baterijama. Tokom prošle godine, upotreba baterija u ovom sektoru porasla je za više od 130 odsto u odnosu na 2022. godinu. One su značajne i za razvoj održivog transporta, te je zahvaljujući njima u tri godine prodaja električnih automobila porasla za preko 10 miliona. Preciznije, u 2020. godini bila je reč o tri miliona, a u prošloj godini o 14 miliona.

Iako je razlog za njihov porast sam njihov značaj i neophodnost za postizanje energetskih i klimatskih ciljeva, ono što je dodatno uticalo jeste pad cene. Naime, kako navodi IEA, troškovi baterija su za manje od 15 godina pali za više od 90 odsto.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Freepik (user6702303)

Imajući u vidu da su baterije kao skladište električne energije ključne za razvoj obnovljive energije i održivih vozila, a da su električna energija i transport postavljeni za ključne stubove kada je reč o smanjenju emisija i ograničavanju globalnog zagrevanja na 1,5oC, izvodi se zaključak da je razvoj baterija u srži pomenutih ciljeva.

Njihova uloga ogleda se i u ublažavanju zagušenja mreže u trenutku kada je potražnja na najvišem nivou.

I pored toga što podaci ukazuju na to da se veoma brzo razvijaju, istraživanja govore da će primena baterija morati da se značajno poveća do kraja decenije.

,,Da bi se globalni kapacitet obnovljive energije utrostručio do 2030. godine, biće potrebno 1.500 GW skladišta energije, od čega 1.200 GW iz baterija’’, navodi IEA.

Specijalni izveštaj o baterijama i bezbednim energetskim tranzicijama ( eng Special Report on Batteries and Secure Energy Transitions), koji je objavljen od strane IEA, izneo je zaključak da je za globalno povećanje proizvodnje baterije potrebno da se dodatno smanje troškovi za njihovu proizvodnju, bez smanjenja kvaliteta. Ono što je takođe neophodno, jeste raznolikost u lancima snabdevanja, odnosno da se u proizvodnju i snabdevanje sirovinama, uključi što veći broj zemalja.

Energetski portal

Principi održive arhitekture kroz istoriju i danas

Foto-ilustracija: Unsplash (Ricardo Gomez Angel)
Foto-ilustracija: Unsplash (Nosiuol)

Izveštaj o globalnom statusu Ujedinjenih nacija još 2017. godine izneo je činjenicu o velikom zagađenju koje dolazi iz zgrada i građevinskog sektora, potkrepljujući je konkretnim podacima. Kako je navedeno, 36 odsto globalne upotrebe finalne energije i 39 odsto emisija ugljen-dioksida koje se odnose na energiju proizlaze samo iz pomenuta dva izvora. Iako je kovid pandemija uticala na drastično smanjenje potražnje za ovim sektorom, već 2021. godine građevinske aktivnosti su se gotovo u potpunosti oporavile. Oslanjajući se na neke novije informacije, na prošlogodišnjoj Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimi (COP28) pokrenut je takozvani Proboj u zgradama kao globalna inicijativa za održivi sektor građevinarstva do 2030. godine. Tom prilikom 27 zemalja je dalo obećanje za svoju posvećenost ostvarenju postavljenog cilja, a upravo one čine preko 30 odsto svetske populacije i oko 50 odsto doprinose globalnim emisijama gasova staklene bašte.

Prethodno navedeno ukazuje na potrebu za sve većom prisutnosti principa i rešenja održive arhitekture prilikom projektovanja i gradnje objekata, sa ciljem smanjenja negativnih dejstava na životnu sredinu. To zapravo znači da se arhitektura ne usmerava više isključivo na estetski izgled objekata, već uključuje i ekološke i socijalne dobrobiti. Iako je pojam vrlo širok, mogu da se izdvoje neki od njegovih najvažnijih činioca.

U FOKUSU:

Upotreba održivih materijala odnosi se na one tokom čije proizvodnje se manje zagađuje životna sredina, zatim reciklirane ili koji mogu kasnije da podlegnu reciklaži, materijale koji se proizvode od obnovljivih resursa, kao i one koji se dobavljaju iz lokalnih sredina. Primera radi, jedan od najvećih zagađivača u smislu ispuštanja zagađujućih emisija u građevinskoj industriji jeste cement, koji je sastavni deo betona. Zbog toga naučnici iznalaze alternativna rešenja kako bi se proizveo održiviji beton, izostavljajući upotrebu cementa. Neka od rešenja jesu proizvodnja betona na bazi algi, konoplje, kreča ili, recimo, upotreba pepela od uglja, kojim se smanjuje potrebna količina cementa. Sve češće se industrijska konoplja koristi u građevinarstvu koja je, između ostalog, vrlo dobar izolator. Još neki obnovljivi materijali koji se koriste u građevinarstvu jesu bambus i pluta.

Foto-ilustracija: Unsplash (S. Tsuchiya)

Smanjenje otpada povezuje se sa prethodnom stavkom. To uključuje minimalizovanje građevinskog otpada, što je olakšano ukoliko je materijal reciklabilan. Osim toga, objekti mogu da uključe i sistem za reciklažu i kompostiranje.

Energetski efikasne zgrade podrazumevaju dobru izolacija, efikasne uređaje i sistem rasvete, zatim dobru prirodnu ventilaciju, korišćenje prirodnog svetla, ugradnju solarnih panela i drugo. Uređaji za senčenje zgrada omogućavaju da se tokom leta spreči previše sunčeve svetlosti, dok zimi služi kao dodatna izolacija. Takođe treba istaći i kvalitetnu stolariju, jedno od dobrih rešenja jesu prozori koji se automatski zatamnjuju u zavisnosti od količine svetlosti. Naravno, vrlo je važan i materijal samih zidova, pa kao primer može da se navede kamen koji apsorbuje i skladišti sunčevu toplotu, a zatim je oslobađa kada je potrebno. Ne sme se izostaviti ni značaj prirodne izolacije, odnosno zelenila koje čini i samo drveće, ali i interesantna rešenja kao što su živi zeleni zidovi. Objekat može biti energetski efikasniji i ukoliko se prilikom projektovanja u obzir uzme orijentacija gradnje u odnosu na položaj sunca u toku dana.

Ušteda vode uključuje nekoliko veoma korisnih sistema. Prvi od njih jeste sistem za sakupljanje kišnice, koji omogućava da se ovako prikupljena voda kasnije koristi, recimo, za navodnjavanje ili ispiranje toaleta.

Foto-ilustracija: Unsplash (Carles Rabada)

Sistemi sive vode prikupljaju otpadne vode iz slavine, tuša, mašine za pranje veša i sudova, a posebnim tretmanom ona može ponovo da se upotrebi u određene svrhe. Tu su takođe i efikasni sistemi navodnjavanja, kao i sistemi sa niskim protokom vode. Treba pomenuti i zelene krovove na kojima može da se uzgaja vegetacija, a koji za zalivanje koriste kišnicu.

Održivi prevoz podrazumeva promovisanje elektromobilnosti kroz obezbeđena mesta za punjenje. Pored toga, garaža treba da obuhvata i sigurno mesto na koje može da se odlože alternativna prevozna sredstva kao što su bicikl ili trotinet. U Srbiji je, primera radi, nedavno izmenama Zakona o planiranju i izgradnji uvedeno da u rezidencijalnim zgradama svako četvrto parking mesto mora da ima električni punjač, dok je za poslovne objekte reč o svakom trećem parking mestu.

Pažljivo izabrana lokacija zahteva da se izgradnjom objekta ne ugrozi postojeća priroda. Primera radi, ako na određenom prostoru u gradu postoji drveće, projekat treba da minimalizuje njegovu seču zarad izgradnje. Ukoliko je projekat planiran van urbanih predela, recimo na planini, važno je uzeti u obzir biodiverzitet tog područja, kako njihovo prirodno stanište ne bi bilo ugroženo.

Priredila: Katarina Vuinac

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODRŽIVA ARHITEKTURA I FINANSIRANJE ZELENE GRADNJE

Počinje 8. Međunarodni popis belih roda – da li ste ih videli?

Foto-ilustracija: Unsplash (Maurice Schalker)
Foto-ilustracija: Unsplash (Janet)

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) sprovodi 8. Međunarodni popis belih roda i poziva sve zainteresovane građane da uzmu učešće u prebrojavanju ovih ptica i na taj način doprinesu proširivanju znanja o brojnosti belih roda, gnezdilišnim navikama, kao i broju njihovih mladunaca.

Bela roda je lako uočljiva i prepoznatljiva ptica, krupna, velika, belo-crne obojenosti, dugih crvenih nogu i kljuna. Gotovo je nemoguće pomešati je sa nekom drugom vrstom pogotovo što je karakteristično za njih da naseljavaju isključivo ljudska naselja i za smeštaj svojih masivnih gnezda najčešće koriste stubove za prenos električne energije, krovove, dimnjake, druge strukture. Zato je ovo popis u kojem može da učestvuje najšira javnost, samo je potrebno ispoštovati određene metode kako bi sakupljeni podaci bili kvalitetni”, pojašnjava Kristina Milošević iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koordinatorka popisa u Srbiji.

Ranije su rode svoja velika i teška gnezda pravile od grančica, blata i sličnog materijala, na stogovima slame ili na stablima drveća, ali u poslednjih 40 godina su gotovo u potpunosti premestile svoja gnezda na objekte koje je čovek pravio. Nakon što pređu put od oko 12.000 kilometara, rode se gotovo uvek vraćaju u isto gnezdo, koje dograđuju i popravljaju tokom čitave gnezdeće sezone.

Pročitajte još:

Ljudi su ranije svoje aktivnosti i obaveze u poljoprivredi usklađivali sa dolaskom ptica selica iz Afrike, a među njima su najuočljivije bele rode, stoga je u kulturi ona prepoznata kao simbol rađanja, plodnosti, blagostanja, dolaska proleća i lepog vremena. Bela roda je strogo zaštićena vrsta, te onome koji ruši njihova gnezda, oduzima im jaja, puca na njih ili ih na bilo koji nači uznemirava, prema zakonu sledi novčana ili zatvorska kazna.

Popis belih roda je jedan od najstarijih monitoringa ptica u Evropi i sprovodi se svake desete godine. Ove godine se organizuje po osmi put na području gnezdećeg areala belih roda, u cilju njihovog očuvanja. Organizator popisa je organizacija Naturschutzbund Deutschland (NABU), BirdLife partner u Nemačkoj, a Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije sprovodiće popis na teritoriji Republike Srbije i tako se pridružiti međunarodnim naporima u proučavanju ove vrste.

Brojanje se sprovodi po propisanoj metodologiji na teritoriji cele države. Za ovu priliku je napravljena posebna aplikacija za mobilne telefone koju možete preuzeti u nastavku, a pomoću koje se mogu lako i kvalitetno prikupiti podaci. Za popis se takođe može koristiti i jednostavan formular koji takođe možete preuzeti na OVOM linku.

Izvor: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije

Plastična kesa, ceger ili platnena torba – i dalje nerešena dilema

Foto ilustracija: Pixabay
Foto-ilustracija: Pixabay

Pre nekoliko godina najavljivano je ukidanje plastičnih kesa sa tezgi i iz prodavnica, a prodavci su se bunili zbog tih najava.

Od zabrane upotrebe običnih plastičnih kesa, do uvođenja i naplaćivanja biorazgradivih koje, kako se ispostavilo to i nisu, najnovija istraživanja pokazuju za nas laike neverovatan podatak da su ove prve možda i najbolje rešenje.

„Mnoge studije su urađene, a jednu od najvećih radilo je dansko ministarstvo ekologije. Po njenim rezultatima najprihvatljivije rešenje za ekologiju su polietilneske kese. Da bi se napravila jedna pamučna torba od semena pamuka potrebno je 45 hemikalija koje se koristi da bi ona došla do prodavnice. Danci su izračunali da bi ona bila ekološki isplatljivija od najlonskih kesa potrebno je da se koristi minimum 1.400 puta“, kaže Dragan Stevanović iz Privredne komore Srbije.

Ništa bolja situacija nije ni sa papirnim kesama.

„Kod papirnih kesa imamo seču šuma, prljavu tehnologiju izrade celuloze, mnogo vode, mnogo su teže kese, u transportu se mnogo više emituje ugljen dioksida, zauzimaju mnogo više mesta, teže se recikliraju“, ističe Stevanović.

Pročitajte još:

U duelu ceger ili kesa građani su podeljeni.

Foto-ilustracija: Unsplash (Lex Sirikiat)

Najveća šteta od plastičnih kesa je, kažu stručnjaci, jednokratna upotreba i nesavesno odlaganje. I u tom smislu nismo daleko odmakli.

„Trenutno kod nas na tržištu i dalje su u upotrebi takozvane oksodegradabilne kese, koje su isto na bazi polietilena koji su skoro nerazgradivi, ali su im dodati aditivi. One se razgrađuju, ali proizvod razgradnje je mikroplastika koja je vrlo nepoželjna kada završi u životnoj sredini jer ulazi i u lanac ishrane kada nastaju brojni problemi“, navodi dr Marijana Ponjavić, Institut za molekularnu genetiku.

U nekim trgovinskim lancima postoje ekološki najbolje kese, ali samo ako se recilkiraju u specijalnim uređajima koje mi nemamo.

„Imamo na tržištu kese koje se zovu kompostabilne, ali one moraju da završe u industrijskim komposterima kako bi se razgradile“, napominje dr Ponjavić.

Široka upotreba plastične ambalaže i stvaranje plastičnog otpada trebalo bi da se razmatra na svake tri godine. Prošle su već četiri. Ono što sada znamo jeste da su najnovija istraživanja pokazala da u ambalažnom otpadu plastične kese učestvuju sa samo četiri odsto. U ukupnom otpadu u Srbiji na kese otpada 0.35 odsto.

Izvor: RTS

Evropa u 2023. godini – toplotni talasi i jake poplave

Foto-ilustracija: Unsplash (Chris Gallagher)
Foto-ilustracija: Pixabay

Svetska meteorološka organizacija, u saradnji sa Službom za klimatske promene Kopernikus, objavila je izveštaj koji nam pruža detaljan uvid u stanje klime u Evropi za 2023. godinu pod nazivom ESOTC 2023.

Najnoviji podaci otkrivaju da je 2023. godina bila najtoplija ili druga najtoplija godina u istoriji u zavisnosti od skupa podataka. Temperatura u Evropi sada je za 2,3 stepena Celzijusa iznad predindustrijskog nivoa, dok je na globalnom nivou temperatura veća za 1,3 stepena Celzijusa što ukazuje na to da se Evropski kontinent zagreva najbrže u svetu.

Temperature su bile iznad proseka tokom 11 meseci u godini, uključujući i najtopliji septembar u istoriji.

Iako leto 2023. godine nije bilo najtoplije zabeleženo u Evropi, pamtićemo ga po ekstremnim uslovima kao što su toplotni talasi, šumski požari, suše i poplave.

Izveštaj takođe ukazuje na veću smrtnost od toplote koja je u poslednjih 20 godina porasla za oko 30 odsto. Procenjuje se da je smrtnost uzrokovana toplotom veća u 94 odsto evropskih regiona koji su praćeni.

Ekstremne temperature još uvek nisu prepoznate kao veliki rizik po zdravlje od strane društva, osetljivih grupa i pojedinih sistema zdravstvene zaštite, ali ohrabruje podatak što raste broj sistema ranog upozorenja na ekstremne vremenske prilike koje podižu svest i poboljšavaju društvenu spremnost.

Pročitajte još:

Najviša zabeležena temperatura porvršine mora

Prošle godine izmerena je najviša prosečna temperatura površine mora u Evropi ikada.

U junu, Atlantski okean zapadno od Irske i oko Ujedinjenog Kraljevstva bio je pod uticajem morskog toplotnog talasa koji je klasifikovan kao „ekstremni“, a u nekim oblastima je  temperatura površine mora bila čak pet stepeni Celzijusa iznad proseka.

Padavine iznad proseka

Tokom 2023. godine u Evropi je u palo oko sedam odsto više padavina od proseka. U decembru je u gotovo četvrtini evropske rečne mreže zabeležen značajan porast nivoa reka. Jedna trećina evropske rečne mreže imala je rečne tokove koji su premašili „visoki“ prag poplava, a 16 odsto premašio je „teški“ prag poplava.

Prema preliminarnim procenama iz Međunarodne baze podataka o katastrofama, poplave su prošle godine pogodile oko 1,6 miliona ljudi u Evropi i izazvale oko 81 odsto godišnjih ekonomskih gubitaka.

Sa druge strane, 2023. godine je zabeležen ispodprosečan broj dana sa snežnim padavinama u Evropi, posebno širom centralne Evrope i Alpa tokom zime i proleća. Ovo je, zajedno sa visokim temperaturama tokom leta, doprinelo neto gubitku glečerskog leda u svim delovima Evrope.

Milena Maglovski

Ulaganjem u očuvanje prirode do jedne od ekološki najrazvijenijih država

Foto: www.slovenia.info – Jacob Riglin
Foto: Irena Herak

Slovenija, jedna od najmanjih, ali najzelenijih država Evropske unije uspela je da veoma brzo prihvati evropske standarde i približi se najvišem nivou u oblasti zaštite životne sredine. Prema izveštaju američkih univerziteta Jejl i Kolumbija, koji kroz svoj EPI indeks pokazuje koliko su zemlje u svetu blizu utvrđenim ciljevima ekološke politike, Slovenija je uvek bila u vrhu sveta, najčešće među top 20 država i u društvu Finske, Danske, Ujedinjenog Kraljevstva, Austrije. 

Damjan Bergant, ambasador Republike Slovenije u Srbiji, kaže da ova država redovno zauzima visoko mesto na rang-listama kvaliteta života prema relevantnim naučnim i međunarodnim organizacijama. Ovo se delimično pripisuje očuvanoj prirodi, koja je velika prednost zemlje i obezbeđuje čistu vodu, vazduh, proizvodnju kvalitetne hrane i raznovrsne mogućnosti za opuštanje i rekreaciju. Slovenija mnogo ulaže u očuvanje prirode, a sredstva su se znatno povećala od punopravnog članstva u EU. Naš sagovornik ističe da je zaštita životne sredine sveobuhvatno uređena Zakonom o zaštiti životne sredine, koji zajedno sa Zakonom o očuvanju prirode i Zakonom o vodama čini osnovu krovne državne strategije – Nacionalnog programa zaštite životne sredine. Trude se da svi nacionalni strateški i programski dokumenti budu saglasni sa Agendom 2030 i da doprinesu ostvarivanju 17 globalnih ciljeva održivog razvoja.

Na dobrom ste putu da postanete u potpunosti ekološka država. Kako se u jednoj od najzelenijih država u EU realizuje ekološka tranzicija? Na čemu se temelji vizija ekološkog razvoja Slovenije?

 – Ako se fokusiramo na oblast energetike, usmereni smo ka smanjenju potrošnje energije i primeni mera energetske efikasnosti na svim nivoima (domaćinstva, industrija i usluge, javni sektor, sistemski nivo i problemi gubitaka u mreži). Takođe, težimo ka korišćenju obnovljivih izvora energije (OIE). Tako smo postavili ciljeve za 2030. godinu – učešće OIE 30–35 odsto u konačnoj potrošnji energije, koje pokušavamo da ostvarimo kroz sprovođenje mera. 

Foto: www.slovenia.info – Luka Karlin, Studio Virc

U 2023. godini zabeležili smo izuzetan rast u sektoru solarnih elektrana, povećavši ukupne kapacitete sa 690 na preko 1.100 MW kapaciteta. Rast proizvodnih kapaciteta solarnih elektrana u 2023. godini bio je, gledano po stanovniku, najviši u poređenju sa svim državama EU. Takav porast oko 400 MW dodatnih kapaciteta godišnje, trebali bismo održavati svake godine, kako bismo ostvarili cilj postavljen u Nacionalnom energetskom i klimatskom planu, koji predviđa oko 3.500 MW kapaciteta solarnih elektrana do 2030. godine. 

Ipak, još mnogo toga treba učiniti, posebno u vezi sa korišćenjem vetroelektrana, gde smo među poslednjima u Evropskoj uniji. Najviše problema imamo sa prostornim planiranjem. Ovde bi nam koristile informacije o projektima, implementaciji i smeštanju u državama Zapadnog Balkana.

U FOKUSU:

Kakva je struktura energetskih izvora u Sloveniji? Koliki je udeo obnovljivih izvora energije i na koji način ćete povećati udeo u narednom periodu? 

– Domaća proizvodnja energije 2023. godine iznosila je više od 131.000 teradžula (TJ), što je za osam odsto manje nego prethodne godine. Gotovo 47 odsto dolazilo je iz nuklearne energije, 32 odsto iz OIE, uključujući hidroenergiju, dok je 21 odsto iz uglja. Slovenija je zadovoljila manje od polovine (48 odsto) svojih energetskih potreba iz domaćih izvora, dok je preostalu količinu uvozila. U poređenju sa prethodnom godinom, energetska zavisnost povećana je za pet procentnih poena. 

Foto: www.slovenia.info – Luka Karlin, Studio Virc

Za snabdevanje energijom, uzimajući u obzir uvoz i izvoz energije, bilo je dostupno skoro 268.000 TJ. U strukturi snabdevanja energijom naftni proizvodi dominirali su sa preko 36 odsto udela, sledila ih je nuklearna energija (23 odsto), a energija iz obnovljivih izvora zajedno sa hidroenergijom (oko 17 odsto), ugljem (12 odsto) i prirodnim gasom (11 odsto). 

U strukturi konačne potrošnje, naftni proizvodi prevladavali su sa 47 odsto, zatim električna energija (23 odsto), OIE (14 odsto), prirodni gas (12 odsto), toplota (tri odsto) i čvrsta goriva (jedan odsto).

Lider ste u regionu u oblasti cirkularne ekonomije. Kako ste to dostigli? Da li ste primenjivali prakse EU zemalja? 

– Slovenija aktivno promoviše princip cirkularne ekonomije, što se manifestuje u Strategiji održive pametne specijalizacije. Nadležna ministarstva sprovode akcije kako bi jačala cirkularnu ekonomiju, posebno kroz Plan oporavka i otpornosti i Program evropske kohezione politike 2021–2027. 

U skladu s Integralnim strateškim projektom dekarbonizacije Slovenije, stvorili smo podržavajuće okruženje kako bismo pomogli preduzećima u tranziciji ka niskougljeničnoj cirkularnoj ekonomiji i korišćenju digitalnih tehnologija za jačanje njihove konkurentnosti. 

Foto: www.slovenia.info – Andrej Tarfila

Sprovodimo i javni poziv za podsticanje dekarbonizacije i tranzicije ka niskougljeničnoj kružnoj ekonomiji, koji će podržati projekte preduzeća u razvoju održivih i kružnih poslovnih strategija i uvođenju novih poslovnih modela. Kroz Program evropske kohezione politike 2021–2027. sprovodimo mere koje doprinose efikasnijem korišćenju resursa i poboljšanju materijalne produktivnosti. Posebna pažnja biće posvećena podršci niskougljeničnim i cirkularnim poslovnim modelima, kao i osnivanju Centra za cirkularnu ekonomiju, koji će povezati slovenačke aktere sa ovog područja. 

Od 2016. godine imamo Strateško razvojno-inovativno partnerstvo, značajnu platformu sa 94 člana, uključujući privredne subjekte, obrazovne, istraživačke institucije i nevladine organizacije.

Više od 60 odsto teritorije Slovenije je prekriveno šumom i zelenilom, ima 40 nacionalnih parkova i rezervata u kojima živi preko 30.000 vrsta životinja. Koliko ulažete u očuvanje biodiverziteta? 

– Smešteni na raskršću alpske, panonske, dinarske i sredozemske biogeografske regije, sa ponosom se svrstavamo među prirodno najbogatija područja. Uprkos manjoj površini (0,004 odsto svetske površine), ovde živi više od jedan odsto svih poznatih živih vrsta na Zemlji, što čini preko 30.000 vrsta, iako se procene kreću i do 120.000 vrsta. Slovenija ima najveći udeo područja Natura 2000 među svim članicama EU – više od 37 odsto ukupne površine teritorije, a razna zaštićena područja zajedno obuhvataju gotovo polovinu državne površine. U poslednjih sedam godina izdvojili smo više od 100 miliona evra za projekte očuvanja biodiverziteta, pri čemu svake godine alociramo 12 miliona evra iz državnog budžeta, dok je dodatnih pet miliona evra iz Šumskog i klimatskog fonda. U programskom periodu 2021–2027. očekujemo oko 130 miliona evra iz fondova EU.

Intervju vodila: Mirjana Vujadinović Tomevski

Intervju u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala Održiva arhitektura i finansiranje zelene gradnje

Raspisan nagradni konkurs za izbor najlepšeg dvorišta i terase na teritoriji grada Zrenjanina

Foto-ilustracija: Unsplash (Aniston Grace)
Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Nagradni konkurs za izbor najlepšeg dvorišta i terase na teritoriji grada Zrenjanina, raspisan je i ovog proleća, nakon što je prošle godine prvi konkurs ovakvog tipa uspešno realizovan.

Konkurs raspisuju Grad Zrenjanin i JKP „Čistoća i zelenilo’’, a prijave mogu da se podnesu do 31. maja. prijavni obrazac se može preuzeti na sajtu JKP “Čistoća i zelenilo” Zrenjanin, koji je dostupan ovde, kao i na sajtu grada Zrenjanin, na stranici “Konkursi i oglasi”, koji je dostupan ovde.

Uz prijavu je potrebno priložiti do pet fotografija dvorišta / terase, koje nisu starije od mesec dana. Kako bi komisija imala kompletniji uvid u izgled, poželjno je poslati snimak dvorišta/terase, sa ličnim podacima putem Viber aplikacije, na broj telefona: 064/811-66-31.

Pravo učešća na konkursu imaju privatna lica (privatna domaćinstva i stambene zajednice), čiji se objekat nalazi na teritoriji grada Zrenjanina (gradsko naselje i sva seoska naselja).

Pročitajte još:

Kako se navodi na sajtu grada Zrenjanin, nakon što prijave budu završene, Komisija za izbor najlepšeg dvorišta i terase na teritoriji grada Zrenjanina razmotriće pristigle prijave, posetiće dvorišta i terase, koja budu u najužem izboru, i odlučiti o pobednicima. Pobednici konkursa će blagovremeno biti obavešteni o datumu dodele nagrada.

Prisećanja radi, prošle godine je proglašenje najuspešnijih učesnika konkursa upriličeno u ambijentu zrenjaninske Gradske bašte, kada su nagrade uručene Deliji Prošić, Zlatomiru Kozlovačkom i Jasmini Madžarov, za najlepše uređena dvorišta, kao i Anici Batinić, Jeleni Gavrić i Čabi Bakošu, za nauređenije terase.

Energetski portal

Besplatne obuke za srpske kompanije u automobilskoj industriji

Foto-ilustracija: Unsplash (carlos-aranda)
Foto-ilustracija: Pixabay

Responsible Business Hub Privredne komore Srbije, u saradnji sa Nemačkom međunarodnom saradnjom (GIZ), članovima Inicijative za odgovorni lanac snabdevanja (RSCI) i nemačkom konsultantskom kompanijom “Part of the Solution” (POTS) organizuje besplatne obuke za devet srpskih kompanija koje posluju u automobilskoj industriji i učestvuju u lancima snabdevanja inostranih kompanija.

Cilj obuke je priprema srpskih kompanija na temu primene standarda i  principa zaštite ljudskih prava i  životne sredine u poslovanju kako bi što lakše odgovorile na zahteve inostranih klijenata.

Pročitajte još:

Obuke, koje će držati međunarodni stručnjaci, realizovaće se na engleskom jeziku od juna ove godine do februara 2025. godine, a zainteresovane kompanije mogu da se prijave za program slanjem motivacionog pisma do 10. maja na mejl tanja.lindell@pks.rs.

„Većina dobavljača u Srbiji, koji su mala i srednja preduzeća, nemaju interne procedure i ne mogu da obezbede podatke i izveštaje o poštovanju ljudskih prava i životne sredine koje zahtevaju njihovi klijenti. Zato, u saradnji sa našim partnerima, organizujemo tri ciklusa obuka, od kojih će se prva održati 18. i 19. juna, zatim u oktobru, dok će završna obuka biti realizovana  početkom 2025. godine”, kaže Tanja Lindel, rukovodilac projekta Responsible Business Hub.

Dodaje da će kompanije dobiti sveobuhvatna znanja, veštine i resurse potrebne za efikasnu primenu predstojećih propisa i na taj način unaprediti poslovanje i konkurentnost u lancima snabdebanja.

Izvor: Privredna komora Srbije

Potpisan Memorandum EPS i projekta USAID „Bolja energija

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)
Foto: Elektroprivreda Srbije

Akcionarsko društvo „Elektroprivreda Srbije“ i projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) „Bolja energija“ potpisali su Memorandum o razumevanju o saradnji na polju unapređenja energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije, stoji u saopštenju Elektroprivrede Srbije.

Ključna tačka memoranduma je izrada Studije izvodljivosti za definisanje potencijala za funkcionisanje „EPS ESCO“ kojim bi se potrošačima pružile nove usluge u domenu energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije, kao i da se identifikuje optimalan obim usluga i optimalan scenario tržišnog nastupa.

“Ovaj koncept potrošače stavlja u fokus našeg poslovanja i to je put kojim EPS namerava da ide. Naš prioritet je da razvijamo projekte za unapređenje energetske efikasnosti i povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije. To će doprineti razvoju potencijala EPS-a, a uticaće i na bolju energetsku održivost naših potrošača, veće korišćenje OIE i bolju zaštitu životne sredine”, rekao je Dušan Živković, v. d. generalnog direktora EPS AD.

Pročitajte još:

Lena Bratić, direktorka projekta „Bolja energija“, istakla je da je projekat „Bolja energija“ prihvatio inicijativu EPS-a da pruži podršku u izradi detaljne analize vezane za osnivanje i funkcionisanje ESCO. Ona je dodala da je ova ideja jedan od efikasnijih načina da se u kratkom periodu značajno unapredi energetska efikasnost i poveća udeo obnovljivih izvora energije, što su ciljevi od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.

“Ukoliko analiza potvrdi opravdanost ove inicijative, te ako EPS ESCO bude osnovan i počne sa radom, to će otvoriti značajno tržište za unapređenje energetske efikasnosti u domaćinstvima. Osim toga, očekuje se i masovniji ulazak kupaca-proizvođača na energetsko tržište, rekonstrukcija starih stambenih zgrada, zamena sistema grejanja, ugradnja toplotnih pumpi, kompenzacija reaktivne energije u budućnosti i mnoge druge korisne aktivnosti kako za EPS, tako i za društvo u celini”, rekla je Bratić.

Kao rezultat Studije izvodljivosti, osnivanje EPS ESCO trebalo bi da bude uneto u trogodišnji poslovni plan „Elektroprivrede Srbije“, koji će biti usvojen do kraja 2024. godine. To bi omogućilo dalju saradnju na realizaciji pilot ESCO projekta kojim bi se tokom 2025. godine testirao i dokazao predloženi koncept.

ESCO kompanije ili preduzeća za energetske usluge predstavljaju ključne aktere u oblasti energetske efikasnosti pružajući sveobuhvatne usluge implementacije projekata koji doprinose smanjenju potrošnje energije. Ove kompanije nude svoje usluge po principu „ključ u ruke“, što znači da preuzimaju sve korake od projektovanja do realizacije projekata. Ono što ESCO čini posebnim je to što garantuje ostvarenje ušteda energije i čini proces implementacije projekata energetske efikasnosti finansijski održivijim i pristupačnijim za građane.

Energetski portal

Žene su osetljivije na ekološke i društvene probleme

Foto-ilustracija: Unsplash (Luca Bravo)
Foto: OIE Srbija

Energetski portal, kao medij koji želi da doprinese rodnoj ravnopravnosti i inkluzivnosti žena u sektor zelene energije, odlučio je da podrži kampanju promocije uspešnih žena koje sprovodi Udruženje Obnovljivi izvori energije Srbije. U narednom periodu objavljivaćemo intervjue Udruženja OIE SRBIJA sa ciljem da podstaknemo mlade devojke i žene da se obrazuju i karijernu šansu potraže u sektoru OIE.

ESG menadžerka kompanije Masdar Taaleri Generation Ivana Gažo radi u OIE industriji skoro deset godina. U tu deceniju stalo je mnogo savladanih izazova, sprovedenih projekata, pa i poneka borba sa vetrenjačama, poput onih koje su se dešavale prilikom razvoja vetroparka Čibuk 1, tada jednog od pionirskih projekata ove vrste u Srbiji.

Isti tim sada radi na razvoju Čibuka 2, a u svoj portfolio upisali su i prvu solarnu elektranu – Meadows u Kovinu.

Po čemu se razlikuju projekti vetroparkova i solarnih elektrana, šta tačno podrazumeva sve popularnija pozicija ESG menadžera, zašto bi preporučila mladim ženama sa društvenih fakulteta da karijeru grade u OIE sektoru – samo su neke od tema o kojima je Ivana Gažo govorila za portal OIE Srbija.

Kako ste se kao filolog našli u sektoru OIE?

– Po meni studije filologije proizvode svestrane pojedince koji mogu da rade u bilo kom sektoru privrede. Filologija pruža mogućnost da se istraže različite poslovne opcije, naročito ako vam se promene interesovanja ili životne okolnosti. Karijerni izbori ne moraju biti večni, a promenama su obično sklonije, ali i vičnije žene. Nakon fakulteta sam više puta menjala oblasti u kojima sam radila. Ipak, obnovljivi izvori energije su ono u čemu sam se pronašla i gde sam se zadržala najduže. Nedavno sam završila i master studije ekonomije, tako da filologija nije moje jedino obrazovanje.

Bili ste u timu koji je radio na razvoju vetroparka Čibuk 1, tada jednog od pionirskih projekata ove vrste u Srbiji. Kakvo iskustvo nosite iz tog projekta?

– Nosim pre svega osećaj velikog ponosa što sam bila deo jedne grupice ljudi koja je razvila nešto što je u tom trenutku bilo potpuno nesvakidašnje za našu zemlju. Nama je na trenutke izgledalo kao da se zaista borimo sa vetrenjačama i neke prepreke su delovale nesavladivo, ali smo ipak uspeli da realizujemo projekat koji je u tom momentu bio najveći vetropark u Srbiji, ali i u regiji Zapadnog Balkana. Tada je bilo mnogo izazova, ali moje kolege i ja danas imamo gomilu anegdota iz tog perioda kojih se obično sećamo sa osmehom.

Pročitajte još:

U februaru 2024. godine prelazite u kompaniju Masdar Taaleri Generation koja trenutno radi na razvoju projekta vetroparka Čibuk 2. Koliko se ta dva vetroparka razlikuju?

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

– Kompanija Masdar Taaleri Generation je prirodni nastavak projekta Čibuk 1 – isti tim na novim zadacima. Na Čibuku 1 se krenulo od nule i to ogromno iskustvo koje smo stekli na našem prvom projektu je utabalo staze razvoju Čibuka 2. U međuvremenu je napravljen veliki pomak u oblasti obnovljivih izvora energije u našoj zemlji: doneta je nova legislativa, razvoj ovakvih projekata je dobio prioritetnu poziciju u energetskim planovima, pojavila su se modernija tehnička rešenja, ali se promenila i svest kako običnih ljudi, tako i donosilaca odluka. Mi smo i kao tim i kao individue mnogo toga naučili na Čibuku 1 i te lekcije su pomogle da projekat Čibuk 2 ide nekim mirnijim tokom.

Kada možemo da očekujemo početak gradnje Čibuka 2?

– Izgradnja će početi u narednih nekoliko meseci. Očekujemo da će vetroelektrana biti operativna početkom 2026. godine.

MTG planira gradnju solarne elektrane Meadows u Kovinu. Koje izazove donosi razvoj solarne elektrane u poređenju sa vetroelektranama?

– Nama kao timu je ovo prvi projekat solarne elektrane u našem portfoliju. Još uvek smo u veoma ranoj fazi razvoja i za sada bi se moglo reći da je vetroelektrana ipak zahtevniji projekat od solara, i to ne samo u inženjerskom smislu. Razvoj solarne elektrane Meadows je za sada nailazio na probleme proceduralne i administrativne prirode, ali ih je MTG tim dobro rešavao.

Angažovani ste na poziciji ESG menadžera, što je sve popularnije zanimanje. Šta tačno ta pozicija podrazumeva? Kako izgleda Vaš radni dan?

– Koncept ESG-a zahteva da kompanija kao merilo uspešnosti pored finansijskih pokazatelja, uvede i fokus ka društvenim i ekološkim aspekatima poslovanja. Nas kao zemlju tek čekaju prave „zelene promene“, te je ova tema prevazišla status usputne priče ili običnog trenda. Projekti zelene energije moraju biti ESG lideri koji pokazuju šta znači odgovorno investiranje uz održive ciljeve.

Moji svakodnevni zadaci su podeljeni po projektima. Čibuk 1 je u operativnoj fazi, prošlo je nekoliko godina i može se reći da smo „uigrani“ u upravljanju aktivnostima na vetroparku uz  istovremeno gajenje partnerskog odnosa sa lokalnom zajednicom. Trenutno je moj fokus na razvoju novih projekata, pre svega Čibuka 2, koji je u fazi ugovaranja finansiranja i izgradnje, što zahteva postavljanje adekvatnog set up-a u koji će biti inkorporirani ESG principi na kojima insistiraju naši investitori i zajmodavci.

Koje ESG standarde ili jednostavno uslove iz oblasti zaštite životne sredine treba da ispuni jedna kompanija da bi realizovala kompleksan projekat kao što je vetropark ili solarna elektrana?

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

– ESG standardi su više od očuvanja životne sredine. „E“ komponenta se naravno odnosi na smanjenje negativnih uticaja na prirodu i usklađivanje sa međunarodno preuzetim obavezama na ovu temu, ali su tu i „S“ komponenta koja se bavi odnosima sa zaposlenima, liderstvom, državnim institucijama i lokalnim zajednicama, kao i „G“ komponenta korporativnog upravljanja koja reguliše biznis etiku, procedure, odgovornost i transparentnost jedne kompanije.

Projekti zelene energije su najčešće finansirani od strane finansijskih institucija koje insistiraju na primeni najviših standarda u oblasti ESG što podrazumeva, između ostalog, unapređenje prirodne sredine i smanjenje negativnih uticaja, brigu o biodiverzitetu, angažovanje u društvenoj zajednici u kojoj se razvija projekat, mehanizme naknade štete, najviše mere bezbednosti i zdravlja na radu i transparentno korporativno upravljanje.

Da li se i kako menjao odnos prema ženama u OIE industriji u Srbiji u kojoj radite skoro deset godina?

– Primećujem i raduje me da je u ovoj oblasti sve više žena, jer je energetika bila tradicionalno muški posao. Žene su po meni osetljivije na ekološke i društvene probleme i zbog toga one mogu biti nosioci pozitivnih promena u energetskoj tranziciji naše zemlje. Ima nekoliko sjajnih primera kompanija koje jačaju ulogu žene u biznisu, imaju dosta veliki procenat žena u strukturi zaposlenih, kao i manje razlike u zaradama između muškaraca i žena. Naravno, bilo bi dobro da takvih primera bude sve više.

Da li ste Vi lično nekad osetili diskriminaciju zbog svog pola, pogotovo zato što ne dolazite iz sveta inženjerstva, već društvenih nauka, budući da ste završili italijanski jezik i književnost na Filološkom fakultetu?

– Nikada. Mislim da su kolege suprotnog pola uvek cenile moju želju da učim i razumem, a ja sam zauzvrat od njih dobijala mentorstvo i mogućnosti za napredovanje. Moja znanja o obnovljivim izvorima energije potiču pre svega od kolega inženjera, ali i ostalih kolega koji su pokrivali neke druge sfere.

Foto-ilustracija: Unsplash (Raphael Cruz)

Zašto biste preporučili mladim ženama sa društvenih fakulteta da karijeru grade u OIE sektoru?

– Ovo je sektor koji rapidno raste i nudi mogućnosti za zaposlenje u različitim oblastima od inženjeringa, preko ekonomije i finansija, prava, tehnologije, zaštite životne sredine, projektnog menadžmenta, pa sve do liderskih pozicija. Sa druge strane, ovo je posao koji vam pruža satisfakciju kroz činjenicu da radite nešto važno i dobro za planetu, kao i za buduće generacije.

Imajući u vidu da Vam i suprug radi u sektoru energije vetra, da li je ta činjenica prednost ili opterećenje, kako za brak, tako i za posao?

– Mi smo jedno drugom podrška u svakom smislu, pa i u profesionalnom. Nemamo problem da razumemo međusobne poslovne obaveze i prioritete, a uvek možemo i da se konsultujemo kada je to potrebno. U ovom sektoru smo stekli i dosta prijatelja, tako da je u našoj kući vetar nepresušna tema.

Majka ste dve devojčice. Da li ćete ih savetovati da se obrazuju i usmere ka sektoru OIE?

– U udžbeniku za prirodu i društvo za 4. razred postoji lekcija posvećena obnovljivim izvorima energije u kojoj postoji slika i informacija o Čibuku 1, te je moja mlađa ćerka sa ponosom objašnjavala drugarima iz odeljenja da mama tamo radi. Mojoj deci su ove teme bliske i sigurno bi mi bilo drago da se jednog dana bave obnovljivim izvorima energije. Ipak, najvažnije je da odaberu ono što njih interesuje i da jednog dana uživaju radeći svoj posao.

Izvor: OIE Srbija

Veropoulos je podržao tradicionalno Uskršnje darivanje

Foto: Super Vero&Jumbo
Foto: Wikipedia (gMilanovac)

Njihova Kraljevska Visočanstva Prestolonaslednik Aleksandar i Princeza Katarina ponovo su bili domaćini tradicionalnog uskršnjeg prijema u Belom Dvoru za više od 1.000 socijalno ugrožene dece. Ova tradicija, započeta pre više od 20 godina, ima za cilj da podeli radost praznika sa decom iz ugroženih kategorija.

Kompanija Veropoulos je podržala ovu inicijativu donacijom 1000 kreativnih igračaka: „Ponosni smo što smo deo ovakve inicijative koja doprinosi sreći i radosti dece koja se nalaze u različitim teškim životnim okolnostima. Verujemo da je podrška ovakvim događajima ključna za stvaranje boljeg sveta za sve nas, a posebno za najmlađe i najranjivije među nama”, rekli su iz kompanije Veropoulos.

Prijemi su održani u prisustvu Patrijarha srpskog Porfirija, Episkopa topličkog G. Petra, koji je deci govorio o značaju Vaskrsa, kao i ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikole Selakovića. Deca bez roditeljskog staranja, deca sa teškoćama u intelektualnom razvoju i socijalno ugrožena deca, iz domova, udruženja i škola širom Srbije i Republike Srpske, imala su priliku da od Njihovih Kraljevskih Visočanstava dobiju uskršnje poklone.

Zahvaljujemo se fondaciji NJ.K.V na prilici da budemo deo ove plemenite akcije i radujemo se budućim humanitarnim inicijativama.

Izvor: Super Vero&Jumbo

Svetski dan obnovljivih izvora energije

Foto-ilustracija: Pixabay (www_slon_pics)
Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Prošlo je tačno 38 godina otkako je svet potresla jedna od najgorih nuklearnih katastrofa u istoriji – Černobilj.

26. april služi kao dan kada se prisećamo ovog nemilog događaja i štetnosti nuklearne energije, ali i dan kada slavimo obnovljive izvore energije kao jedino rešenje za klimatsku krizu i rastuće potrebe za električnom energijom.

Srbija danas može da se pohvali sa velikim brojem solarnih elektrana, osam operativnih vetroparkova i hidroelektranama koje pokrivaju oko 80 odsto ukupnog obnovljivog kapaciteta.

Obnovljivi izvori energije su ključni faktor u energetskoj tranziciji. U Srbiji su prošle godine činili 36 odsto proizvodnje električne energije što je našu zemlju svrstalo na listu vodećih evropskih država po energiji dobijenoj iz obnovljivih izvora, piše udruženje OIE Srbija.

Biomasa takođe ima značajan potencijal, dok se geotermalna energija i zeleni vodonik ističu kao perspektivne energije budućnosti.

2021. godine je usvojen Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije. Ovaj sveobuhvatan zakon stvara povoljno pravno okruženje i stimuliše investicije u čiste izvore energije. Dodatne promene zakona iz 2023. omogućile su organizovanje prvih aukcija za OIE projekte.

Broj prozumjera se gotovo četvorostruko povećao tokom poslednje godine, a na konferenciji udruženja OIE Srbija pod nazivom „OIE SRBIJA 2024″ koja će se održati 23. i 24. septembra u Vrdniku, prozjumeri će biti jedna od glavnih tema.

Pročitajte još:

Ubrzana energetska tranzicija ključna je za ublažavanje klimatske krize

Kako bismo se efikasno izborili sa sve ozbiljnijim posledicama klimatskih promena, važno je da kontinuirano sprovodimo energetsku tranziciju ka obnovljivim izvorima energije.

Iako za proizodnju električne energije u Srbiji još uvek dominiraju fosilna goriva, sve su zastupljenija ulaganja u OIE Sektor, posebno u solarne i vetro elektrane. Tome je doprineo i trogodišnji plan aukcija za period od 2023. do 2025. godine, a prve aukcije održane 2023. godine privukle su brojne projekte.

I naši susedi neumorno rade na implementaciji obnovljivih izvora energije kako bi postigli ciljeve za 2030. godinu. Prema izveštaju udruženja OIE HR, Hrvatska bi do 2030. godine mogla da ima 2.000 MW instaliranih vetroelektrana i 2.000 MW solarnih elektrana. Veliki potencijal za Hrvatsku predstavljaju i plutajuće solarne i vetroelektrane koje bi zemlji mogle da donesu još 25 GW zelene energije.

U Crnoj Gori je 24. aprila počeo  ESG Adria Samit u Tivtu pod sloganom “Deluj sada za održivo sutra” koji kao jednu od centralnih tema ima energetsku tranziciju.

Na panelu pod nazivom „Šanse i izazovi za investiranje u obnovljive izvore“, govorio je izvršni direktor EPCG, Ivan Bulatović. On se osvrnuo na strateške planove Elektroprivrede Crne Gore za tranziciju ka obnovljivim izvorima i naglasio da se svi projekti u investicionom planu EPCG u budućnosti, vredni više stotina miliona evra, odnose na obnovljive izvore energije, stoji u saopštenju EPCG.

Energetski portal

Održana velika konferencija kompanije MPC Properties: „MPC Echo“ predstavio novi talas inovativnog poslovanja

Foto: MPC Properties
Foto: MPC Properties

U Sava Centru je održana prva konferencija kompanije MPC Properties „MPC Echo“ sa fokusom na nove trendove i inovativne poslovne prakse u industriji nekretnina i održivom poslovanju.

Konferencija zatvorenog tipa okupila je partnere kompanije i vodeće stručnjake iz različitih sektora, kako bi se razmenila iskustva, podstakli inovativni pristupi i identifikovali novi poslovni pravci. Učesnici su imali priliku da čuju analizu najnovijih trendova i konkretne primere iz prakse MPC Properties i njihovih zakupaca, uglednih kompanija na lokalnom i globalnom tržištu. 

Konferenciju je otvorio Džonatan Dauti (Jonathan Doughty), nagrađivani ekspert u industriji ugostiteljstva i zabave sa 45 godina iskustva u rukovođenju restoranima, hotelima i globalnom konsaltingu. On je približio učesnicima savremene trendove u industriji ugostiteljstva i zabave širom Evrope i sveta i u svom fantastičnom predavanju podstakao je sve učesnike konferencije na razmišljanje i konstruktivnu diskusiju.

Dva panela su se bavila ključnim temama:

Foto: MPC Properties

Prvi panel „Nova ritejl iskustva i zelene prakse“ moderirala je Jovana Cvetković, direktorka razvoja, tehničkih operacija i inovacija, MPC Properties. Panelisti su bili:

  •         Vladimir Kraljačić, Fashion Company, COO
  •         Orsolya Emese Riesz, Amrest Group, regionalni rukovodilac za property menadžment, CE&SEE
  •         Marija Golubović, Energo Group Efficiency Engineering, CEO

Na panelu se diskutovalo o novim tendencijama i izazovima u ritejl sektoru, njihovom uticaju na postojeće poslovne modele, kao i inovativnim pristupima koji će konsekventno redefinisati budućnost poslovanja.

Ključne teme i zaključci:

  •         Iskustvena prodaja: Postojeći ritejl formati treba da pruže jedinstveno iskustvo koje se ne može replicirati onlajn, sa fokusom na segmente ugostiteljstva.
  •         Omnichannel prodaja: Granice između onlajn i oflajn kupovine se brišu, a kompanije implementiraju „omnichannel“ strategije, stvarajući jedinstveno iskustvo kupovine.
  •         Integracija tehnologije: Trgovci uvode tehnologiju kako bi poboljšali iskustvo kupovine i racionalizovali poslovanje.
  •         Odgovornost prema životnoj sredini: Developeri implementiraju principe „zelene gradnje“ u nove objekte, a trgovci se sve više fokusiraju na ponudu održivih proizvoda i smanjenje svog ekološkog otiska.
  •         Fleksibilnost i agilnost: Pandemija COVID-19 je ubrzala potrebu za fleksibilnošću i agilnošću u komercijalnim nekretninama i trgovini.
Foto: MPC Properties

Drugi panel „Evolucija poslovnih prostora: Trendovi i Transformacije“, moderirao je Bojan Jevremović, office leasing direktor, MPC Properties. Panelisti su bili:

  •         Milan Gospić, direktor za Srbiju, Microsoft
  •         Nebojša Ristin, CEO, Zühlke Engineering
  •         Milorad Krstikeski, direktor za Srbiju i Crnu Goru, British American Tobacco

Ovaj panel je analizirao organizaciju kancelarijskih prostora, hibridni model rada, uticaj moderne tehnologije, kao i ESG strategije.

Ključne teme i zaključci:

  •         Organizacija kancelarija: Lokacija, materijali koji se koriste za opremanje i same zgrade igraju sve veću ulogu u privlačenju novih zaposlenih.
  •         Hibridni model rada: Hibridni model rada se verovatno neće uskoro izgubiti, a kompanije treba da razmisle kako da ga najbolje implementiraju kako bi privukle ljude nazad u kancelarije.
  •         Moderna tehnološka rešenja: Tehnološki napredak dragocen je alat za organizaciju radnog prostora i hibridnog modela rada.
  •         ESG strategija: ESG strategija postaje sve značajnija za kompanije, a koja se inicijalno zasniva na zelenoj gradnji u kontekstu poslvonih zgrada.

„MPC Echo“ je bila uspešna platforma za razmenu iskustava i znanja, a MPC Properties kao organizator konferencije najavljuje nastavak rada na implementaciji i promociji inovativnih poslovnih praksi. 

Izvor: MPC Properties

Eko forum Zlatibor 2024: Najvažniji skup za ekološke inovacije i održivu budućnost

Foto-ilustracija: Unsplash ( goxy bgd)
Foto: Promo

Eko forum Zlatibor 2024, predstavlja najvažniji skup za ekološke inovacije i održivu budućnost, a održaće se od 20. do 22. maja u hotelu “Zlatibor“.

Nakon otvaranja, prisutni će moći da isprate predavanja eminentnih stručnjaka na teme: klimatske promene, ESG principi, CBAM, cirkularna ekonomija, održivi turizam, smanjenje karbonskog otiska, edukacija, reciklaža i upravljanje otpadom. Svečanom otvaranju prisustvovaće predstavnici Vlade Republike Srbije, resornih ministarstava i diplomata.

Poseban segment foruma biće posvećen zdravlju, gde će specijalisti predstaviti uticaje ekologije na ljude, uz poseban osvrt na sve češće kardiovaskularne probleme i povezanost, uz predavanje dr. sci. Dejanom Spiroskim, kardiologom.

Na Kraljevom trgu i glavnom parkingu biće priređen tematski sajam, gde će biti predstavljena električna i hibridna vozila kao i električni trotineti koje će moći posetioci da probaju uz podršku firme „Dualtron“.

Pored inovativnih predavanja, Eko forum Zlatibor 2024 nudi i raznovrsne dodatne aktivnosti, kao što je revijalna vožnja ekološkim vozilima u saradnji sa “BalkanSquare”.

Zlatni sponzor je „E reciklaža“- njihovo angažovanje u oblasti upravljanja posebnim vrstama otpada kroz pozitivne primere iz prakse i ukazivanjem na prilagođavanje novim trendovima od vitalnog su značaja za održivi razvoj.

Ovaj događaj organizuje se pod pokroviteljstvom kompanije „Vozim na struju“, lidera u promovisanju e-mobilnosti i ekoloških alternativa gorivima, koja stoji iza niza uspešnih radionica, konferencija i simpozijuma.

„Ovog puta širimo horizonte i nudimo širok spektar tema koje su aktuelnei nedovoljno istražene. Eko forum neće biti ograničen samo na Zelenu agendu, već ćemo se posvetiti svim aspektima održivog razvoja“, kazala je Zorana Đorić, član Organizacionog odbora Eko foruma.

Zainteresovane kompanije pozivaju se da se prijave i prisustvuju ovom značajnom događaju koji kroči put ka održivoj budućnosti. Više informacija možete pronaći ovde ili kontaktirati direktno organizatore putem mejla – zorana.djoric@vozimnastruju.rs.

Izvor: Vozim na struju

Mraz uništio voće vredno 125 miliona evra

Foto-ilustracija: Unsplash (freestocks)
Foto-ilustracija: Unsplash (Dominik Scythe)

Dugoročna vremenska prognoza nije predvidela da će u nedelju uveče temperatura da se spusti na minus pet u velikom delu Srbije, pa su voćari nespremno dočekali mraz koji im je obrao veliki deo roda, rekao je za RTS, Zoran Keserović, profesor Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.

Procenio je da je samo u Šumadijskom regionu i zapadnoj Srbiji,  gde se proizvodi 40 odsto srpskog voća, uništeno 200.000 tona voća.

,,Ova dva regiona proizvela su 2022. godine 700.000 tona voća. To je  bila projekcija roda i za ovu godinu pre poslednjeg mraza. Sada je šteta oko 30 odsto roda a možda i veća. Najviše su izmrle voćne vrste koje kasno cvetaju, šljive, maline. Velike štete su i u subotičko-horgoškom regionu kao i u okolini Beograda. U celoj Srbiji, ako je šteta 250.000 tona voća, a ako kilogram voća računamo 50 evro-centi, to je 125 miliona evra“, rekao je Keserović.

Dodaje da se u narednom periodu ne smemo oslanjati na dugoročne prognoze već moramo koristiti lokalne meteorološke stanice i stručne službe, da na vreme signaliziraju proizvođačima.

Postoje metode koje se mogu koristiti u zaštiti, neke su pouzdane neke nisu. Najbolja zaštita je izbor odgovarajuće voćne vrste i sorte u odnosu na date agro-ekološke uslove.

Pročitajte još:

Uprava carina obustavila prioritet koji su voćari imali prilikom izvoza

Govoreći o izvozu višnje, maline, i kupine za koje kaže da imaju nisku otkupnu cenu od oko 2,5 evra, profesor Keserović posebno ističe štetnost odluke Uprave carina koja je stavila van snage pravilo na osnovu kog su proizvođači voća, povrća i mesa imali prioritet na granici prilikom izvoza.

Prema njegovim rečima, ova uredba koja je ukinuta od strane Uprave za carinu ide na štetu proizvođačima voća, pogotovo ranog voća jer to voće će stajati u hladnjači dva do tri dana, a ono ne može tako dugo da stoji.

,,Završila se proizvodnja jagode, ide proizvodnja borovnica gde beležimo jako veliki uspeh. Prošle godine od izvoza borovnice je zarađen 31 milion dolara. Možete da zamislite kolike će to biti štete, a to ide na štetu samih proizvođača, a ne trgovaca“, zaključio je profesor Keserović i dodao da veliki problem proizvođačima jagoda predstavlja i to što ne štitimo pravovremenim prelevmanima domaću proizvodnju.

Izvor: RTS

Građani nastavljaju da ostvaruju popuste na račune za struju

Foto-ilustracija: Pixabay (qimono)
Foto-ilustracija: Pixabay (blickpixel)

U martu je popust za racionalnu potrošnju električne energije ostvarilo 1,8 miliona, odnosno 54 odsto domaćinstava.

Kako se navodi, mart je bio mesec u kojem su građani bili najefikasniji u potrošnji struje.

Od početka oktobra 2023. do kraja marta ove godine, svakog meseca popust je ostvarilo više od polovine domaćinstava, a za ovih šest meseci „Elektroprivreda Srbije’’ je potrošačima obračunala popust od oko 9,3 milijarde dinara.

,,Najveći popust od 40 odsto odobreno je za 24,7 odsto domaćinstava, odnosno 831.968 i taj broj domaćinstava u martu je uštedeo više od 30 odsto električne energije u odnosu na isti mesec u prethodne dve godine. Za 12,4 odsto korisnika, odnosno 418.806 domaćinstava, martovski račun je manji za 20 odsto. Popust na računu za energiju od 25 odsto ima 6,2 odsto domaćinstava, za 5,6 odsto korisnika umanjen je račun za 30 odsto, dok je popust od 35 procenata ostvarilo pet odsto domaćinstava“, navodi se na sajtu EPS-a.

Pročitajte još:

Dodatni popust od pet odsto na računima za mart mesec, ostvarila su i domaćinstva koja su korišćenje električne energije u nižoj tarifi uvećala za pet odsto u odnosu na isti mesec prethodne godine. Ovo je ostvarilo 415.584 domaćinstva, odnosno 12 odsto.

Najviše su štedeli građani u Beogradu, Nišu, Šapcu, Smederevu, Vranju, Novom Sadu, Subotici, Somboru, Sremskoj Mitrovici.

Energetski portal