Novi materijali za novo doba

Foto: Sferikon

U okviru tehnološkog inženjerstva jedna od užih disciplina naziva se inže­njerstvo materijala – oblast čiji je fokus razumevanje strukture i svojstava materijala u cilju stvaranja novih sa unapređenim karakteristikama kako bi bili otporniji, jači, trajniji, održiviji, ekonomičniji, u zavisnosti od potreba različitih industrija. Inženjeri koji istražuju ovu oblast ispituju kako raznoliki procesi i obrada materijala utiču na posledično stanje i strukturu istih. Zbog aktuelnog diskursa o reciklaži, upravljanju otpadom i cirkularnoj ekonomiji, inženjerstvo materijala igra značajnu ulogu u rešavanju pomenutih izazova.

Mladi industrijski dizajneri, nekadašnji studenti Fakulteta primenjenih umetnosti, odlučili su da se posvete upravo svom studijskom programu – industrijskom dizajnu. Nikola Đurašković i Nedeljko Tica osnivaju Sferikon u želji da se pozabave problemima agrarnog otpada iz našeg okruženja. O ovom projektu prvo su razgovarali sa profesorkom Irenom Živković, koja je stručnjak iz oblasti nauke i inženjerstva. Kako nam objašnjava profesorka Živković, koja je ujedno i treći član Sferikon tima, njihov proizvod jeste serija materijala pod nazivom SferiCorn – spoj proizvodne industrije, održivog razvoja i cirkularnosti.

– SferiCorn materijali su klasični kompozitni materijali sačinjeni od dva ili više različitih materijala, koji samom kompozitu daju neko novo svojstvo u odnosu na polazne komponente. SferiCorn materijali koriste biorazgradive i kompostabilne materijale od kojih je jedna ojačavajuća komponenta dobijena od agrarnog otpada iz kukuruznog uzgoja. Kukuruz je jedna od najzastupljenijih kultura na poljoprivrednom zemljištu u Srbiji i generiše veliku količinu otpada koji često biva spaljivan, te na taj način postaje ozbiljan zagađivač – objašnjava profesorka Živković.

U FOKUSU:

Foto: Sferikon

Cilj je razviti materijal koji bi se koristio kao alternativa sintetičkim polimerima, odnosno uobičajenoj plastici. Interesantno je da njihovi materijali imaju potencijal da se primenjuju za raznovrsne proizvode, uključujući tvrde plastične delove elektronskih uređaja, komponente nameštaja, enterijere automobila, pa čak i u arhitektonskoj industriji. Jedan od ključnih atributa materijala SferiCorn jeste njegova izuzetna sposobnost zvučne izolacije, što ga čini idealnim za proizvode gde su akustična svojstva važna. Na primer, u kućnim prečišćivačima vazduha, gde ventilatori ili turbine proizvode buku, SferiCorn može efikasno da deluje kao zvučni izolator smanjujući rezonanciju i buku koju stvaraju standardni plastični delovi.

Iako je materijal još uvek u razvojnoj fazi, već postoji značajno interesovanje za njega. Takođe, članovi Sferikona rade na tome da integracija njihovog materijala u druge proizvode bude što jednostavnija kako bi bili što konkurentniji i ekonomičniji, osim što su funkcionalni, estetični i održivi, i kako bi se izbegli troškovi vezani za primenu ovako specifičnih materijala.

Priredila: Milica Vučković

Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODRŽIVA ARHITEKTURA I FINANSIRANJE ZELENE GRADNJE

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti