DA LI EVROPA BRINE O ŠUMAMA?

Foto-ilustracija: Pixabay

Poznato je da je šuma važna za ljude, ali svest o tome naročito je porasla poslednjih decenija. Njena najvažnija uloga leži u njenoj moći prečišćavanja vazduha i vode, ali je i dom za životinjske i biljne vrste, mesto za odmor i rekreaciju.

Klimatske promene su složeno i aktuelno pitanje, a poznato je da emisije gasova sa efektom staklene bašte, pre svega ugljen-dioksid, ali i metan i azot-dioksid, doprinose zagrevanju Zemlje. Šume u Evropi apsorbuju oko deset odsto godišnjih ukupnih emisija EU. Evropa, svesna značaja kvaliteta vazduha i vode, u okviru Evropskog zelenog dogovora, usvojila je Strategiju EU o biodiverzitetu za 2030. koja obavezuje na sadnju najmanje tri milijarde dodatnih stabala u EU do 2030. godine. 

Pročitajte još:

Definicija šumskog zemljišta prema određenim parametrima kojih se drži EU, bila bi da su šume površine veće od 0,5 hektara sa pokrivenošću krošnje većom od deset odsto, gde drveće treba da dosegne visinu od najmanje pet metara. Ako Evropu uporedimo sa ostatkom sveta, svakako da se vidi blagi napredak, jer su se na njenom tlu površine šume širile. Prema podacima evropskih agencija, trenutna šumska pokrivenost tla je oko 39 odsto, i čini ga oko 159 miliona hektara šume. U odnosu na kraj devedesetih godina 20. veka, povećanje šuma broji oko deset odsto. Blizu jedne četvrtine postojećih šuma je zaštićena.

Foto-ilustracija: Pexels (Lumn)

Naravno da rasprostranjenost i gustina šuma nije ravnomerno rasporođena na kontinentu, već se razlikuje od države do dražave. Najveće površine nalaze se na severu Evrope, u Skandinaviji

Finska, Švedska, Estonija, Letonija i Slovenija, pripadaju skupu zemalja gde šume čine čak i preko 50 odsto teritorije. Kada je u pitanju Slovenija, to je najviše područje zapadnog dela zemlje.

Skandinavske zemlje u odnosu na veličinu teritorije nemaju veliki broj stanovnika, primera radi u Finskoj živi oko pet i po miliona stanovnika. Sever skandinavskih zemalja je naročito slabo naseljen, što je povezano sa klimom koja vlada ovim predelima. Međutim, baš na ovim prostorima nalaze se hektari i hektari šume, ujedno najveće šumske površine Evrope. Oblast Övre Norrland u Švedskoj ima 0,5 odsto populacije EU, ali zato ima 10 miliona hektara šumske zemlje. Nasuprot ovim zemljama, u manje pošumljene zemlje Evropske unije ubrajamo Holandiju, Irsku, Dansku i Kipar, posebno Maltu.

Što se tiče Srbije, Vojvodina je ravničarska oblast gde prema podacima Vojvidina šuma, samo sedam odsto je pošumljeno, i predstavlja region Srbije sa najmanje šumskog tla.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti