CG smanjuje emisije gasova za 35 odsto do 2030. godine

Foto-ilustracija: Pixabay

Crna Gora je ažurirala svoj nacionalno utvrđeni doprinos (NDC) i obavezala se da do 2030. godine smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 35 odsto, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, planiranja prostora i urbanizma.

Vlada Crne Gore je 3. juna 2021. godine usvojila Izveštaj za pripremu ažuriranog nacionalnog utvrđenog doprinosa (NDC) iz 2020. godine.

“Ažurirani nacionalni utvrđeni doprinos (NDC), je obaveza preuzeta prema Okvirnoj Konvenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim pomenama (UNFCCC) po Pariskom sporazumu, i predstavlja političko obavezivanje da se emisije gasova sa efektom staklene bašte smanje do 35 odsto do 2030. godine. Sadrži informacije o nacionalnim okolnostima, procesu planiranja, pretpostavkama i metodološkim pristupima za koje postoje realistične prilike da budu implementirane”, objasnili sui z Ministarstva.

Scenario emisija po NDC-ju pedviđa smanjenje emisija od 35 odsto u poređenju sa nivoom emisija iz 1990. godine, koja se smatra referentnom.

“NDC koji je Crna Gora izradila je pravedan i ambiciozan jer ima za cilj da obezbedi dodatno smanjenje nacionalnih emisija gasova sa efektom staklene bašte (GHG), a da istovremeno zadovolji potrebe zemlje za ekonomskim razvojem, omogućavajući na taj način izvodljivo kretanje u pravcu dugoročne dekarbonizacije. Oporavak ekonomije Crne Gore i prilagođavanje postpandemijskom periodu podrazumeva strukturne reforme, inovativne modele poslovanja i investicije za čiju će održivost važan preduslov biti smanjenje emisije GHG”, navodi se u saopštenju.

Ciljne vrednosti NDC-ja predložene u ovom izveštaju baziraju se na već postojećim merama, za koje postoje realistične procene u pogledu implementacije.

“Dakle, izvedena ciljna vrednost NDC-ja nije pripremljena sa namerom da se postigne dugoročan cilj, kao što je klimatska neutralnost do sredine veka, ali se prepoznaje da je ovaj dugoročni nisko-karbonski razvoj potreban da bi se pružila podrška Pariskom sporazumu i da bi se izvršilo usklađivanje sa ambicijom u okviru Zelenog sporazuma za Zapadni Balkan. Preporučuje se da Crna Gora elaborira strategiju dugoročnog nisko-karbonskog razvoja i da analizira kako i kada se klimatska neutralnost može postići”, navodi se u saopštenju.

Vlada Crne Gore je u procesu ažuriranja svog Nacionalno utvrđenog doprinosa imala podršku Kancelarije Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori. UNDP se, u okviru svog „klimatskog obećanja“ obavezao da će pomoći Crnoj Gori da revidira NDC. Najveći broj predloženih mera odnosi se na sektore energetike, zatim industrije i otpada.

Izvor: RTCG

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti