EU: Novom Uredbom Saveta stroža pravila za održivije baterije

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Savet je usvojio novu Uredbu kojom će se pojačati pravila održivosti za baterije, odnosno za njihov ceo životni ciklus – od proizvodnje do ponovne upotrebe i reciklaže.

Kako se navodi, baterije predstavljaju ključan proces za dekarbonizaciju i prelazak Evropske unije na održiv transport sa nultom emisijom. Pored toga, one sadrže vredne resurse, zbog čega treba raditi na tome da se omogući njihova ponovna upotreba umesto oslanjanja na snabdevanje takvim sirovinama iz zemalja izvan EU.

Uredba će se odnositi na sve baterije, uključujući i one za električna vozila, industrijske baterije ili baterije za laka transportna sredstva kao što su električni bicikli.

Pročitajte još:

Novim pravilima promovisaće se cirkularna ekonomija kroz obaveze sakupljanja iskorišćenih baterija, ponovnu upotrebu materijala i odgovornost samih proizvođača. Uredbom je postavljen cilj za proizvođače da sakupljaju otpadne prenosive baterije i to da se do kraja 2027. prikuplja 63 odsto baterija, a do 2030. godine 73 odsto, a kada je reč o otpadnim baterijama za laka transportna sredstva reč je o 61 odsto do kraja 2031. godine. Kada je reč o ponovnoj upotrebi materijala, cilj nalaže da se pribavlja litijum iz 50 odsto otpadnih baterija do kraja 2027. godine i 80 odsto do kraja 2031. godine.

Više o ciljeima koji će biti postavljeni Uredbom pogledajte OVDE

Sve navedeno ima za cilj da se upotreba baterija učini sigurnijim i održivijim, između ostalog ograničavajući opasne supstance kao što su živa, kadmijum i olovo. Sve baterije moraće da imaju prateće informacije o njihovom ugljeničnom otisku i o recikliranom sadržaju.

Značaj Uredbe ogleda su sve bržem razvoju električne mobilnosti, koji će povećati potražnju za baterijama i za više od 10 puta do 2030.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti