ULEZ -Naplata vozačima za čistiji vazduh – kakvi su rezultati?

Foto-ilustracija: Unsplash (Artur Tumasjan)

U srcu jedne od najprometnijih metropola na svetu, Londona, inovativna inicijativa za borbu protiv zagađenja vazduha izazvanog saobraćajem: Ultra Low Emission Zone (ULEZ) već daje rezultate. Ova zona, osmišljena da značajno smanji emisiju štetnih gasova iz vozila, predstavlja ključnu strategiju grada u unapređenju kvaliteta životne sredine za svojih više od devet miliona građana. ULEZ je uveden sa ciljem da transformiše londonsku atmosferu, smanjujući izlaganje građana štetnim azot-dioksidima i česticama koje potiču iz izduvnih sistema vozila. Aktivna 24 sata dnevno tokom cele godine, sa izuzetkom Božića, ova zona postala je simbol odlučnosti grada da predvodi globalnu bitku protiv zagađenja vazduha, mada je ujedno ULEZ bio i tema mnogih debata, čak i protesta.

Vozila koja ne ispunjavaju propisane ekološke standarde suočavaju se sa dnevnom naknadom od 12,50 funti (oko 14 evra) za ulazak u ULEZ odnosno zonu bez izduvnih gasova, s namenom da se vlasnike podstakne na prelazak na čistije tehnologije. Ova mera posebno pogađa starije benzinske automobile proizvedene pre 2005. godine i dizelaše pre 2015, stoga  izaziva znatnu promenu u voznom parku glavnog grada Velike Britanije. S obzirom na to da inflacija dodatno opterećuje već napregnute kućne budžete, ova inicijativa može posebno uticati na ekonomski ugrožene slojeve stanovništva koji se oslanjaju na svoja vozila za svakodnevne aktivnosti.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Luke Stackpoole)

Međutim, poslednji rezultati pokazuju da je broj vozila koji najviše zagađuju na ulicama Londona prepolovljen, a sa puta je uklonjeno skoro 80.000 starijih automobila. Transport for London (TfL) iznosi da je sada preko 95 odsto vozila usklađeno sa ULEZ standardima, uključujući i preko 96 odsto automobila i 86 odsto kombija u spoljnim londonskim opštinama. Ovi podaci govore u prilog efektivnosti ULEZ-a, dok se s druge strane, uz širenje zone na sve londonske opštine, javljaju pitanja o povezanosti javnim prevozom van centralnih delova grada i o realnim efektima proširenja zone na kvalitet vazduha u tim oblastima.

ULEZ predstavlja hrabru inicijativu koja ima za cilj da očisti vazduh koji diše jedan od najvećih evropskih gradova. Sa skoro 50.000 prerano izgubljenih života godišnje u Velikoj Britaniji zbog zagađenja česticama, ULEZ je više od urbanog eksperimenta. Iako izazovi u vezi sa implementacijom i proširenjem zone ostaju, pozitivni efekti na smanjenje zagađenja su jasni i ohrabrujući, postavljajući temelje za dalji razvoj sličnih inicijativa širom sveta.

Milica Vučković

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti