Srbija započela zelenu energetsku tranziciju

Foto-ilustracija: Unsplash (Serge le Strat)

Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić učestvovala je video porukom na UN Dijalogu o energiji, koji je organizovan na marginama Generalne skupštine UN u Njujorku.

Dijlog na visokom nivou otvorio je generalni sekretar UN Antonio Gutereš. Tokom više panela video porukama obratio se veliki broj svetskih lidera i predstavnika međunarodnih organizacija, između ostalih i premijerka Kraljevine Danske Mete Frederiksen, premijer Belgije De Kro, austrijski kancelar Kurc, direktorka MMF Georgieva, predsednici Poljske, Portugala i Turske i mnogi drugi.

Dijalog je organizovan u cilju razmatranja aktivnosti na globalnom nivou za dostizanje Cilja 7 održivog razvoja – Dostupna i obnovljiva energija, za podršku Agende 2030 održivog razvoja.

Predsednica Vlade Ana Brnabić rekla je da su među ključnim prioritetima Vlade Srbije zaštita životne sredine i zelena tranzicija.

Kada je reč o zaštiti životne sredine, Brnabić je rekla da su prioriteti unapređenje kvaliteta vazduha, upravljanje čvrstim otpadom i tretman otpadnih voda. Srbija treba mnogo da investira kako bi dostigla najviše EU u standarde u ovoj oblasti, istakla je premijerka i posebno izdvojila oblast tretmana otpadnih voda gde je potrebno uložili šest milijardi evra.

Paralelno sa tim, rekla je Brnabić, Srbija je započela zelenu energetsku tranziciju, i fokus je na obnovljivim izvorima energije, ali takođe i na izmeni zakonskog okvira kako bismo omogućili više investicija. 

“Usvojili smo novi Zakon o korišćenju obnovljivih izvora energije koji omogućava veće uključivanje građana u ceo proces, tako da će građani praktično moći da budu proizvođači time što će moći da postavljaju solarne panele na krovovima. Prvi put u Srbiji usvojili smo Zakon o klimatskim promenama koji postavlja ciljeve za održivi razvoj i to u skladu sa UN Ciljevima održivog razvoja i Agende 2030”, istakla je premijerka.

Prema njenim rečima cilj je da što više koristimo inovacije, tehnologiju i kreativnost, kako bi ova tranzicija bila efikasnija, i kako bismo uključili celo društvo, privredu i posebno mlade u ovaj proces.

“Ono što je naš fokus, jeste kako da primenjujemo veštačku inteligenciju, big data analize, geoprostorno planiranje, satelitske snimke, kako bismo olakšali promene i omogućili mehanizme za rano upozoravanje za poplave, katastrofe, požare, i kako bismo mogli da pratimo uticaje svega što se dešava”, rekla je Brnabić.

Ona je takođe dodala da će među prioritetima biti i pošumljavanje i upravljanja deponijama.

“Svi mi zajedno imamo zajednički izazov, a to je da zaštitimo našu planetu, i ceo svet praktično čeka na inovacije koje će nam pomoći da zajedno pobedimo u ovoj borbi za našu planetu”, zaključila je Brnabić.

Izvor: Vlada Republike Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti