Odobreni planovi za osnivanje novog globalnog fonda za biodiverzitet

Foto-ilustracija: Pixabay (AlainAudet)

Kako bi se pospešilo postizanje ciljeva postavljenih u Globalnom okviru za biodiverzitet Kunming-Montreal, Savet Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF) odobrio je planove za osnivanje novog fonda.

Postizanje ciljeva zahteva da države plan implementiraju u nacionalne ciljeve i strategije, integrišu biodiverzitet u svoje donošenje odluka i preduzmu konkretne akcije za postizanje rezultata. Sve ovo zahteva finansijsku pomoć zemljama u razvoju, od kojih su neke dom za najveći deo biodiverziteta na svetu. Novi fond upravo bi takvim državama pružio direktnu podršku, a predstavljao bi i osnovu za privlačenje kapitala od vlada, privatnog sektora i filantropskih organizacija, navodi se na sajtu GEF-a.

Globalni okvir za biodiverzitet Kunming-Montreal usvojen je tokom petnaestog sastanka Konferencije strana (COP15), postavljajući ambiociozan cilj za dostizanje globalne vizije sveta koji će živeti u skladu sa prirodom do 2050. godine. Ovim Okvirom postavljena su 23 cilja koji treba da se postignu do 2030. i četiri dugoročna cilja do 2050.

Pročitajte još:

Govoreći o dugoročnim ciljevima, oni uključuju povezanost svih ekosistema koji se održavaju, unapređuju ili obnavljaju, uzimajući u obzir značajno povećanje površine prirodnih ekosistema do 2050. godine. Takođe, istrebljenje poznatih ugroženih vrsta treba da bude već zaustavljeno, a do 2050. da stopa izumiranja svih vrsta bude smanjena za deset puta, dok brojnost autohtonih divljih vrsta treba da bude povećana na zdrave i otporne nivoe. Biodiverzitetom treba da se upravlja na način da se postiže održivi razvoj u korist sadašnjih i budućih generacija. Zatim, koristi od korišćenja genetskih resursa i informacija o digitalnom nizu genetskih resursa i tradicionalnog znanja povezanog sa genetskim resursima, treba da budu podeljene na pravičan način, uključujući autohtone narodime i lokalne zajednice. Potrebna sredstva za implementaciju globalnog okvira za biodiverzitet Kunming-Montreal treba da ravnopravno budu dostupni svim stranama, a posebno zemljama u razvoju, najnerazvijenijim zemljama i malim ostrvskim državam u razvoju, kao i zemljama sa ekonomijama u tranziciji.

I kada je reč o 23 cilja, grupisani su na sličan način kao i prethodno pomenuti dugoročni, uz detaljniju razradu. Prema tome mogli bi da se podele u nekoliko grupa: smanjenje pretnji po biodiverzitet, zadovoljiti potrebe ljudi kroz održivu upotrebu biodiverziteta i podelu koristi i na kraju da se osiguraju sredstva za implementaciju Okvira.

Tokom prethodne nedelje, Savet GEF-a odobrio je isplatu od 1,4 milijarde dolara kako bi se ubrzali napori za rešavanje krize klime, biodiverziteta i zagađenja. Finansije su namenjene za 136 zemalja, sa fokusom na aktivnosti u vezi sa gubitkom vrsta i staništa.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti