Opet problemi koji muče malinare – prinos i kvalitet dobri, ali cena loša

Foto-ilustracija: Unsplash (Jonathan Mast)

Malinari nezadovoljni otkupnom cenom u Arilju razgovarali su sa opštinskim rukovodstvom, a u Ivanjici sa ministarkom poljoprivrede.

U malinjak porodice Pantović u ariljskoj Trešnjevici pristigli berači s juga Srbije. Berba na dva i po hektara u punom jeku.

“Na pola je branja negde otprilike, prinos je dobar i krupna je malina, sve je dobro, samo je otkupna cena loša“, kaže Marko Pantović.

Jovica Kovačević iz Udruženja proizvođača „Vilamet“ ukazuje da su hladnjačari izašli sa cenom od 200 dinara koja nije prihvatljiva za proizvođače.

„Znači, sve je poskupelo, a malina pojeftinila“, kaže Kovačević.

I malinari iz drugih mesta traže višu otkupnu cenu ali i bolje puteve do malinjaka.

Pročitajte još:

„Ono što je minimalno, što može da se uklopi je tri evra što je negde oko 350 dinara ali imamo problem od sledećih otkupljivača, ono što je ponuđeno juče“, kaže Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara.

Najveća ariljska hladnjača podigla je cenu na 240 dinara, ali ne i ostali.

„Kako najveći hladnjačar izađe sa cenom juče i niko ga ne prati. Gde je tu tržište, to ni meni nije jasno,tako da su to pitanja koja ćemo ostaviti za sastanak u Beogradu„, rekla je Jelena Tanasković, ministarka poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede.

I u Ariljskoj opštini kojoj je malina zaštitni znak pokušavaju da razgovorom i sa proizvođačima i sa hladnjačarima dođu do rešenja.

Izvor: RTS

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti