Šta je biodiverzitet i zašto je on važan za urbane sredine?

Foto: MPC Properties

Prema Konvenciji o biološkoj raznovrsnosti (CDB – Convention on Biological Diversity), donetoj na UN konferenciji o životnoj sredini i razvoju (UNCED) u Rio de Žaneiru 1992. godine, biodiverzitet je definisan kao „varijabilnost među živim organizmima”. U najširem smislu, biodiverzitet označava sveobuhvatnu varijabilnost života biljaka, životinja, gljiva i mikroorganizama. On nam pruža hranu, pitku vodu, čist vazduh, lekove i sklonište. Urbani biodiverzitet ima veliki značaj u naučnim krugovima, a naročito kako su uslovi u gradskim sredinama suprotni od onoga što je protrebno ekosistemima da se osnažuju i razvijaju.

„Tokom čitave istorije priroda je bila nepresušan izvor inspiracije. Zato i ne čudi da danas u vreme ubrzanog tehnološkog razvoja i sve većeg otuđenja od prirode, ljudi imaju sve veću potrebu da se integrišu sa prirodom u urbanim sredinama.“ (Prof. Dragica Obratov – Petković, Vanredni Prof. Biljana Jović, Doc. Olga Gajanić, Biodizajn u arhitekturi, pejzažnoj arhitekturi i modi, (2021, Revista Brasileira de Expressão Gráfica)

Urbani biodiverzitet poboljšava kvalitet vazduha sekvenciranjem ugljen-dioksida iz atmosfere i oslobađanjem kiseonika, čuva staništa raznih prirodnih vrsta, umanjuje efekat toplotnog ostrva i doprinosi javnom zdravlju. On predstavlja važan deo Zelene strategije kompanije MPC Properties, regionalnog lidera u razvoju, izgradnji i upravljanju modernim šoping destinacijama i poslovnim centrima.

Pročitajte još:

Tokom procesa planiranja, izgradnje i upravljanja objektima, MPC Properties razvija studije izvodljivosti koje sadrže analizu uticaja na životnu sredinu i kojima se predlažu mere zaštite životne sredine, imajući u vidu poziciju lokacije i njenog odnosa prema zaštićenim oblastima i oblastima visoke vrednosti biodiverziteta. Naša strategija prati uticaj klimatskih promena, uticaj površinskih i podzemnih voda, uticaj na buku i zagađenje vazduha, uticaj na floru i faunu, kao i uticaj na tlo.

„Kroz različito kombinovanje prostora na parceli i ekoloških urbanističkih parametara, dobija se nepregledno polje mogućih rešenja za postizanje propisanog ekološkog komfora i visok nivo fleksibilnosti pri projektovanju.“ (Ana Mitić-Radulović, Ana Simić, Slavoljub Ljubić „Mogućnosti primene ekološkog indeksa u planiranju Beograda“, CEUS Centar za eksperimentalne i urbane studije 2022,16)

Inicijative kompanije MPC Properties za očuvanje biodiverziteta se ogledaju u primeni autohtonih bašta, u projektu urbanog pčelarstva koji se sprovodi sa Beogradskim Udruženjem Pčelara i udruženjem Mad Med, kao i kroz stimulisanje i promociju alternativnih vidova prevoza i primenu kompostiranja kao jedne od strategija upravljanja otpadom.

Foto: MPC Properties

Korišćenje autohtonih biljnih vrsta u skladu sa prirodnim okruženjem i vegetacijom može značajno doprineti očuvanju staništa. Prilikom projektovanja zelenih površina na Ušće komercijalnom kompleksu, na površini od oko 20.000 m2 je zasađeno više od 50 različitih vrsta zelenila, zatim drvoredne sadnice, veliko i nisko lišćarsko drveće, livadske biljne vrste, ukrasne trave, jednogodišnje i višegodišnje cvetne vrste, lukovice, puzavice i dr. Na ovaj način formirana su i staništa za različite životinjske vrste, a putem implementacije sistema navodnjavanja “kap po kap“ i primene senzora za kišu ostvareno je kontrolisano korišćenje vode.

Možemo se pohvaliti i da je MPC Properties jedan od pionira razvoja urbanog pčelarstva u Beogradu, i da je do sada postavljeno 12 košnica na krovovima naših šoping i poslovnih centara, među kojima su Ušće komercijalni kompleks i Navigator biznis centar 2. Za samo par meseci pčele iz ovih košnica su proizvele 130 kg meda. Pored toga, u sklopu promocije i implementacije ESG strategije, pokrenuli smo i niz „zelenih“ događaja i radionica za edukaciju zajednice, među kojima je i serijal radionica vrcanja meda i prezentacija za decu o značaju pčela.

Foto: MPC Properties

Kroz svoju poslovnu mrežu promovišemo i alternativne vidove transporta, obezbeđujući vozačima električnih automobila, bicikala i trotineta adekvatne parking stanice sa punjačima, koje korisnicima omogućavaju udobnost i svu potrebnu infrastrukturu. MPC Properties mreža poslovnih objekata i šoping centara broji ukupno 400 parking mesta za bicikle, koji promovišu alternativne načine transporta, njihov doprinos čistom vazduhu i zdravom načinu života. Takođe, MPC objekti broje 46 punjačkih mesta za električne automobile, a Ušće Šoping Centar je prvi šoping centar na Balkanu sa BIKEEP parking stanicom sa punjačima za električne bicikle i trotinete. Ovakva stanica do kraja godine biće pozicionirana i na drugim šoping centrima u vlasništvu kompanije MPC Properties.

Ušće kompleks poseduje oko 16.000 m2 zelenih površina iz kojih se godišnje generiše oko 96 m3 organskog otpada. Imajući u vidu da biorazgradivi, organski otpad ima veliki uticaj na životnu sredinu, jer se njegovim deponovanjem opterećuju sve tri komponente – vazduh, voda i zemljište, a smanjenjem količina istih se produžava vek deponija, odlučili smo se na projekat nabavke kompost mašine, čime smo, pored reciklaže, kompostiranje uveli kao dodatnu strategiju upravljanja otpadom i čijom se preradom dobija vredan resurs – kompost.

Više o MPC ESG inicijativana pročitajte ovde.

Autori: Sanja Rubeša, Operations Project Manager, MPC Properties i Duška Novaković, Associate in Technical Operations, MPC Properties

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti