Od vodenih dubina do nuklearnog reaktora – ima li u vodi izvor nuklearne energije?

Foto-ilustracija: Unsplash (lukas-lehotsky)

Nuklearna fisija je naziv za proces nuklearne reakcije tokom koje se atom određenog hemijskog elementa cepa na dva, prilikom čega se oslobađa energija. Jedan od tih elemenata može biti i uranijum.  Izotop uranijuma koji se u velikoj meri koristi u reaktorima, ima jako veliku energetsku vrednost, i mnogo je veći izvor energijen u odnosu na fosilna goriva. Iako su zalihe uranijuma na kopnu ograničene, ali postoje, uranijum je relativno rasprostranjen element. Nalazi se u stenama, tlu i vodi, uključujući i okeane. Što se tiče porekla uranijuma, on se dobija iz rudnika uranijuma. Najveći proizvođači uranijuma uključuju Kazahstan, Kanadu i Australiju, ali se uranijum vadi i u drugim zemljama širom sveta.

Ekstrakcija uranijuma iz morske vode zahtevan je proces i traži razvijene i specijalizovane tehnologije. Trenutno, istraživači rade na razvoju materijala i metoda koji bi bili efikasni i ekonomski isplativi za izdvajanje uranijuma iz morske vode. Samo iostraživanje je fascinantno, i može promeniti dalji tok. Nuklearna enegija je važna i zbog nedavno održanog COP28 (Klimatski samit UN-a održan u Dubaiju) gde je nastala i Deklaracija o utrostručenju nuklearne energije do 2050. godine, čije su predvodnice bile SAD i Francuska, inače zemlja koja pokriva skoro 70 odsto svoje energije iz ovog izvora,  ali su deklaraciju podržale i ostale zemlje, sa više  kontinenata – Češka, Maroko, Japan, Gana, Republika Koreja, Bugarska, Finska i druge. 

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (
J K)

Glavni izazov u korišćenju ovog resursa leži u efikasnoj ekstrakciji jona uranijuma iz morske vode. Nedavna istraživanja Američkog hemijskog društva usmerena su na razvoj specijalizovanih materijala za elektrode koji bi mogli efikasno da izoluju uranijum iz morske vode. Istraživački tim je kreirao elektrode koristeći fleksibilnu tkaninu od ugljeničnih vlakana. Tkanina je specijalizovano obložena, nakon toga  tkanina je tretirana određenim hemijskim jedinjenjem. Ideja je da struktura tkanine omogućava formiranje mnogobrojnih malih džepova koji hvataju jone. Testiranjem sa vodom iz Bohajskog mora, otkriveno je da elektrode mogu ekstrahovati značajnu količinu uranijuma – 12,6 miligrama po gramu vode tokom 24 dana, navodi se u istraživanju, što je bilo i više nego efikasno. 

Uranijum u okeanima predstavlja gotovo neiscrpan izvor ovog elementa. Ukoliko bi se tehnologija za njegovo efikasno i ekonomski isplativo izvlačenje razvila, to bi osiguralo dugoročnu dostupnost uranijuma kao goriva za nuklearne reaktore, zbog čega bi mogao da ima veću konkurentnost u odnosu na druge obnovljive izvore. Takođe, rudarenje donosi probleme u političkoj i ekološkoj slici područja na kojima se rudari. 

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti