Čile je dobio prvi solarno-termalni kompleks

Najsuvlja pustinja na svetu, Atakama, ipak je postala “zelenija”, ali ne jer je izrasla vegetacija, već zato što je na njenom tlu osvanuo prvi solarno-termalni kompleks u Čileu.

Izgradnja kompleksa “Sero dominador” započeta je 2014. godine, a već 2018. pušteno je u rad solarno postrojenje snage 100 MW.

U aprilu ove godine elektrna je uspešno sinhronizovana sa nacionalnom mrežom kojoj će u etapama predavati električnu energiju u narednim mesecima, odmah po okončanju neophodnih testova.

Pre nekoliko dana, američka kompanija EIG, jedan od vodećih investirora u globalni energetski sektor u čijem je vlasništvu fondova “Sero dominador”, najavila je inauguraciju ovog solarno-termalnog kompleksa.

Napredna tehnologija za maksimalni učinak

Ono što je specifično za ovu elektranu jeste njen solarni prijemnik visok 252 metara i težak 2.300 tona. Uloga ovog tornja je da uz pomoć ogledala koja ka nejmu usmeravaju sunčeve zrake predaje toplotu rastopljenim solima, zagrevajući ih na preko 560 stepeni celzijusa. U kombinaciji sa vodom, soli stvaraju vrelu paru koja pokreće turbine za proizvodnju električne energije.

Na taj način, “Sero dominador” stvara dodatnih 110MW električne energije, pa je ukupna snaga ovog jedinstvenog kompleksa 210 MW.

Napredni sistem skladištenja energije omogućava postrojenju da radi čak 17,5 sati bez sunčeve svetlosti čime se osigurava snabdevanje električnom energijom za preko 380.000 domaćinstava, 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji.

Ovaj projekat je deo nacionalnog programa za obnovljive izvore energije kako bi se smanjila zavisnost od fosilnih goriva i povećao udeo energije iz čistih izvora na 20 odsto do 2025. godine. Procenjuje se da će ovaj značajan ekološki projekat smanjiti emisiju CO2 za blizu 643.000 tona godišnje.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti