WWF: Zločini protiv prirode veća su pretnja i prirodi i ljudima nego što mislimo

Foto: WWF Adria

Zločini protiv prirode četvrta su najunosnija grana organizovanog kriminala na svetu, odmah nakon trgovine ljudima, drogom i oružjem. Troškovi zločina protiv životne sredine i prirode iznose do 258 milijardi dolara godišnje, a uzrokuju neprocenjivu štetu našoj planeti, značajno smanjuju biodiverzitet i dovode do potpunog istrebljenja pojedinih biljnih i životinjskih vrsta.

Usprkos tome, svest o njihovoj ozbiljnosti je nedovoljna, a kazne za počinitelje blage, upozorava svetska organizacija za zaštitu prirode WWF.

Kako bi osnažili javnu svest i olakšali procesuiranje i kažnjavanje zločina protiv prirode,  WWF je objavio nacionalni izveštaj u kojem daje uvid u najčešće zločine protiv prirode u Hrvatskoj, životinjske vrste koje su najpogođenije i preporuke za smanjivanje i obeshrabrivanje takvih zločina.

U izveštaju se navodi da su u Hrvatskoj najzastupljeniji krivolov i ubijanje zaštićenih vrsta, nezakonita trgovina i krijumčarenje, kao i sakupljanje i posedovanje divljih vrsta. Na Mediteranu u velikom broju stradaju ptice zbog lovnog turizma i trgovine, trofejnog lova, držanja u zatočeništvu ili lova radi sporta i rekreacije.

Na nacionalnom nivou je to često češljugar – ptica pevačica koja se lovi radi prodaje i držanja u zatočeništvu, a prodaje se i u severnu Italiju i na Maltu gde se smatra delikatesom. Uz ptice, zbog krivolova stradavaju i vuk, medved i ris, koji se često love kao trofeji ili stradaju zbog sukoba s ljudima.

„Naša zemlja može se pohvaliti velikom biljnom i životinjskom raznolikošću, ali i znatnim brojem endemskih vrsta. Takođe imamo i oko tri hiljade ugroženih vrsta, kojima prete različite nezakonite aktivnosti. Ozbiljnost zločina protiv prirode shvata se na globalnom i na evropskom nivou, zbog čega je nedavno nastalo nekoliko inicijativa na nivou EU kojima se želi poboljšati njihovo suzbijanje, ali potreban nam je organizovani pristup suzbijanju zločina protiv prirode i na nacionalnom nivou“, poručuje Snježana Malić-Limari iz WWF Adrije u Hrvatskoj.

Uz krivolov, veliku pretnju zaštićenim vrstama predstavljaju i trovanje i nezakonita trgovina. Trovanje najčešće pogađa ptice grabljivice koje stradaju nakon što pojedu otrovanu lešinu postavljenu kao mamac za velike zveri. Najčešće žrtve su suri orao i beloglavi sup, a upravo je trovanje glavni uzrok smrtnosti supova u Hrvatskoj.

Kada govorimo o nezakonitoj trgovini i krijumčarenju, možemo spomenuti puno zaštićenih vrsta. Od ptica pevačica poput češljugara, preko kopnenih kornjača pa sve do morskih vrsta, od kojih je najčešće zabeleženo krijumčarenje morskih krastavaca, koji se smatraju delikatesom na azijskom tržištu, prstaca koji se mogu pronaći u hrvatskim restoranima ili puža bačvaša.

Izvor: WWF Adria

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti