Konferenciju Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 obeležilo je mnogo susreta i sastanaka na kojima su svetski lideri razgovarali o klimatskim promena i kako ih zaustaviti.
Prestanak upotrebe uglja, najava da će banke i razvijene zemlje prestati da finansiraju njegovu eksploataciju, kao i da sve više svetskih sila neće graditi nove elektrane na ugalj, mnoge je pozitivno iznenadilo.
Međutim, novost koju prenose svetski mediji je da veliki centri moći SAD, Kina, Japan, Indija i Australija nisu potpisali obećanje da će prestati da ulažu u nove elektrane na ugalj.
Dok su Kina i Japan najavili da će okončati finansiranje eksploatacije uglja u inostrantsvu, a SAD se obavezao da će do kraja 2022. godine ukinuti direktnu javnu podršku međunarodnom sektoru energije iz fosilnih goriva, Australija i Indija se nisu oglašavale.
Australijska vlada je odbila da potpiše sporazum o prestanku ulaganja u nove elektrane, jer kaku kažu “neće da ukinu industriju” i da su fokusirani na razvoj tehnologije. Ističu da će zemlja dostići neto nultu emisiju štetnih gasova do 2050. godine, ali i da to ne znači kraj uglja.
Ipak, pristalice inicijative kažu da je formalna obaveza u pogledu uglja i dalje značajan korak – onaj koji je prije nekoliko godina bio nezamisliv. Pariski sporazum, globalni sporazum o klimi potpisan 2015. godine, ne spominje eksplicitno potrebu da se prestanu koristiti fosilna goriva.
Pročitajte još:
Ovakav stav Australije naišao je na brojne kritike, od toga da treba da prestanu da zagađuju životnu sredinu i da pogledaju u budućnost, kao i da će ova odluka uticati na ekonomiju zemlje, klimu i budući prosperitet.
Ekološki aktivisti ističu da je potpisivanje sporazuma o prestanku korišćenja uglja samo mali korak napred i da nam je potreban skok kako bi došlo do značajnih promena.
Još dva dana traje samit Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama koji ima za cilj da ubrza odluke Pariskog sporazuma i postavi nove ambiciozne ciljeve kako bi se zauzdalo globalno zagrevanje.
Milica Radičević