COP26: 100 svetskih lidera obavezalo se da zaustavi krčenje šuma do 2030.

Foto-ilustracija: Unsplash (Daniel Peters)

U sklopu Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama COP26 održan je samit posvećen šumama i upotrebi zemljišta na kome se preko stotinu vladinih lidera, finansijskih institucija i predstavnika nevladinog sektora obavezalo da će zaustaviti krčenje šuma i degradaciju zemljišta do 2030. godine.

Predstavnici 105 zemalja, u kojima se nalazi 86 odsto svetskih šuma, potpisali su u Glazgovu Deklaraciju o šumama i korišćenju zemljišta čime se obavezuju da će ostati dosledni Pariskom sporazumu, Konvenciji o biološkoj raznolikosti, ciljevima održivog razvoja i drugim relevantnim inicijativama u borbi protiv klimatskih promena i zaštiti šuma.

Zemlje potpisnice će, kako se je saopšteno na zvaničnom sajtu COP26, nastojati da promovišu održivo upravljanje šumama, pruže podršku malim poizvođačima hrane, te da zaštite narode i lokalne zajednice čiji opstanak zavisi od šuma.

12 zemalja doniraće 12 milijardi dolara za pošumljavanje u zemljama u razvoju. Sredstva su takođe namenjena borbi protiv šumskih požara, obnavljanju degradiranig zemljišta i zalaganju za prava starosedeoca i lokalnih zajednica. Ovih 12 zemalja dodatno će donirati 1,5 milijardi dolara za zaštitu druge najveće tropske šume u svetu u slivu reke Kongo.

Satati na put krčenju šuma zarad poljoprivrede

Seča šuma radi dobijanja plodnog zemljišta sve je zastupljenija, a pojedini šumski požari izazvali su sumnje da su podmetnuti upravo sa ovim ciljem.

U cilju sprečavanja uništavanja šuma radi poljoprivrede, 30 finansijskih institucija ukupno su izdvojile 8,7 biliona dolara, dok su se predstavnici 28 zemalja, čija poljoprivreda ugrožava šume, obavezali da pređu na održive modele trgovine kako bi smanjili pritisak na šume. Ove mere uključuju podršku malim farmerima i unapređenje transparentnosti lanca snabdevanja.

Cilj je „smanjiti ranjivost, izgraditi otpornost i poboljšati život na selu kroz osnaživanje zajednica, razvoj profitabilne, održive poljoprivrede i prepoznavanje višestrukih vrednosti šuma, uz priznavanje prava starosedeoca i lokalnih zajednica“, navodi se u zvaničnom saopštenju COP26.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti