VELIKE PROMENE PRATE AMBICIOZNI CILJEVI

Foto: Schneider Electric

Zahtev za prelazak na održivo poslovanje samo pre nekoliko godina nije imao istu vrednost i isti značaj kao što je to slučaj danas. U jeku energetske krize i jasnih pokazatelja da se mora tragati za stabilnijim rešenjima, ovaj zahtev postaje istinski imperativ.

Schneider Electric je na ovom putu već dugi niz godina i zato pričamo sa Ksenijom Karić, direktorkom kompanije Schneider Electric za Srbiju i Crnu Goru, o tome da li se prelazak na održivo poslovanje može ubrzati i u kojoj meri takva transformacija može uticati na blisku budućnost.

EP: S obzirom na to da vreme igra ključnu ulogu, u kojim segmentima/industrijama bi bilo najracionalnije preći na održive procese?

Ksenija Karić: Ako uzmete podatak da su zgrade i industrije najveći potrošači energije, najbrži napredak može se postići digitalnom efikasnošću, kako u zgradama, uvođenjem senzora i sistema za monitoring i kontrolu, tako i u industriji uz sisteme za upravljanje energijom. Kao najveći potrošači energije, zgrade i industrija bi mogli da uštede neverovatne količine energije, čak do 30 odsto sa brzim povratom investicije od oko pet godina. Ugradnja energetski efikasnih rešenja u poslovne zgrade takođe ne bi trebalo da bude predmet dugog premišljanja jer su sve tehnologije već dostupne i mogu se brzo implementirati. Prema podacima koje imamo za maloprodajne objekte koji ovakva rešenja u Evropi već koriste, ušteda je bila 23 odsto, a povrat investicija od dve do četiri godine.

U fokusu:

EP: Održivo poslovanje već je odavno postalo merljiva kategorija. Na koji način merite učinak na tom polju?

Ksenija Karić: Prema SSI programu 2021–2025 mi smo se obavezali na delovanje, podeljeno u šest segmenata, koje je praćeno adekvatnom metrikom. S obzirom na to da održivo poslovanje ne može da se posmatra u nekom izolovanom kontekstu već mora da se odnosi na sve spektre: društveni, ekološki, korporativni i finansijski, delovanje smo podelili u šest segmenata. Tu spadaju: delovanje za klimatski pozitivan svet – kontinuiranim ulaganjem i razvojem inovativnih rešenja koja pružaju trenutnu i trajnu dekarbonizaciju u skladu sa našim obećanjem o ugljeniku; razvijanje efikasnosti kada je reč o resursima, ponašajući se odgovorno i maksimalno iskoristivši digitalnu tehnologiju za očuvanje naše planete; afirmacija života u skladu sa našim principima poverenja podržavajući sve oko nas za visoke društvene, upravljačke i etičke standarde; stvaranje jednakih mogućnosti, obezbeđujući da se svi zaposleni jedinstveno vrednuju i rade u inkluzivnom okruženju kako bi se razvili i dali svoj maksimum; korišćenje moći svih generacija podstičući učenje, usavršavanje i razvoj svake generacije, utirući put za sledeću i osnaživanje lokalne zajednice promovisanjem lokalnih inicijativa i omogućavanjem pojedincima i partnerima da održivost postane stvarnost za sve.

Foto-ilustracija: Pixabay

EP: Da li je ovo dovoljno i da li vreme radi za nas?

Ksenija Karić: Iako smo mi izuzetno ponosni na to što smo priznati lider za održivi razvoj, ove poslednje godine bile su podsetnik da ništa od ovoga nije dovoljno. Cilj da se do 2030. godine dostigne nulta emisija štetnih gasova je zapravo trka sa vremenom. Prema istraživanju naše kompanije, kao osnovu da ostanemo na pravom putu i ograničimo globalni porast temperature ispod 1,5° C, emisija ugljen-dioksida mora da se smanji za 30 do 50 odsto u ovoj deceniji, u odnosu na trenutne nivoe. Bez takvog angažmana, postaje gotovo nemoguće da ograničimo globalni porast temperature ispod 1,5° C kao što je to predstavljeno na Međuvladinom panelu o klimatskim promenama (IPCC).

Jedini realističan put do uspeha je primena proverenih digitalnih tehnologija uz pojačanu elektrifikaciju kao najbržeg načina dekarbonizacije zgrada, transporta i industrije. Prednost ovog pristupa u odnosu na druge je to što kupuje vreme za suočavanje sa sektorima kod kojih je ove promene teže uvesti. Sve druge strategije bi preterano opteretile potrošače i ne bi delovale pozitivno u adekvatnom roku.

Uprkos važnosti sadašnjeg trenutka u kome je prepoznat značaj održivosti i činjenice da sve veći broj kompanija usvaja ambiciozne ciljeve u pogledu borbe sa klimatskim promenama, potreba za ubrzanjem je više nego jasna. Mi u Schneider-u težimo da budemo deo rešenja i da pružimo podršku organizacijama u potrazi za postepenom dekarbonizacijom i ispunjenju strategija koje se tiču klimatskih promena. Mi ubrzavamo proširenje svojih konsultantskih usluga na svetskom nivou s ciljem da odgovorimo na sve 15 veću potrebu za značajnim napretkom u ostvarenju ciljeva kada je reč o tranziciji na polju energije i aktivnosti u borbi protiv klimatskih promena. Napravili smo velike promene zajedno sa našom širokom mrežom partnera i upravo ovo iskustvo nam jasno kazuje da su brojna preduzeća spremna za nove industrije i pozitivne promene. Ipak, potreban im je partner od poverenja koji kombinuje strateško planiranje i određivanje ciljeva u skladu sa proverenim rezultatima u primeni rešenja kako bismo ostvarili brže i vidljivije rezultate.

Intervju vodila: Milica Marković

Intervju je objavljen u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti