Usledio odgovor Evropske komisije na energetsku krizu – zaštititi siromašne i ubrzati tranziciju

Foto-ilustracija: Pixabay

Evropska komesarka za energiju Kadri Simson predstavila je na jučerašnjoj konferenciji Evropske komisije paket mera koje zemlje članice mogu primeniti kako bi odgovorile na energetsku krizu.

Budući da ide zima, a računi za struju mnogima su dostigli rekordne cifre u poslednjih deset godina, građani Evropske unije, naročito oni iz osetljivih grupa, opravdano su zabrinuti, kaže Simson.

Prema njenim rečima, odgovor Evrope na energetsku krizu podrazumeva dva cilja: „Prvo, naš prioritet je da zaštitimo evropske potrošače, pogotovo one iz osetljivih grupa. Drugo, moramo da osmislimo naš energetski sistem tako da bude bolje pripremljen i otporan kako ne bismo morali da se suočimo sa sličnom situacijom u budućnosti.“

Simson predlaže da vlade uvedu određene mere koje će finansijski pomoći ranjivim domaćinstvima bilo da je reč o plaćanju dela računa, odlaganju plaćanja, davanju vaučera i sl. Kako ne postoje dve zemlje članice sa identičnom socijalnom situacijom, komesarka savetuje da svaka država uvede sopstvene prilagođene mere.

Ona napominje da ovo neće biti lak zadatak budući da zemlje Evropske unije tek oporavljaju od pandemije, ali podseća da je članicama uručeno dodatnih 10,8 milijardi evra u prvih devet meseci 2021. godine, u poređenju sa istim periodom 2020. Nema ograničenja, kaže Simson, za količinu novca koja se može izdvojiti iz ovih sredstava i usmeriti ka zaštiti osetljivih domaćintva.

„Članice moraju da osiguraju da niko ne bude isključen sa mreže, a plaćanje računa privremeno može biti odloženo“, decidna je Simson.

Evropska komesarka ističe da suočavanje sa energetskom krizom nije uzrokovano klimatskom politikom Evrope ili skupom tehnologijom obnovljivih izvora energije. Naprotiv, električna energija iz obnovljivih izvora je najpovoljnija na tržištu, a jedini problem je to što je još uvek nema dovoljno.

Krizu je, kako kaže, izazvalo poskupljene fosilnih goriva od kojih Evropa i dalje u velikoj meri zavisi, te je stoga neophodno ubrzati energetsku tranziciju i zelenu energiju učiniti pristupačnom za sve.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti