Svedoci smo sve većeg broja električnih trotineta u saobraćaju, što nimalo ne čudi imajući u vidu njihovu praktičnost i ekonomičnost. Prema istraživanju koje je sproveo ERideHero, vožnja električnog trotineta 29 puta je jeftinija od vožnje automobila, dok je parkiranje ovog dvotočkaša moguće gotovo svuda.
Ipak, kako je ovaj vid transporta relativno nov u našoj zemlji, vožnja električnih trotineta nije obuhvaćena Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima. Prema važećem zakonu, vozači električnih trotineta nemaju pravo da se kreću po kolovozu, pa su im trotoari trenutno jedino na raspolaganju.
Međutim, kretanje pešačkom zonom brzinom većom od 5 km/h (što je prosečna brzina hoda) predstavlja veliku opasnost za pešake, mada u Srbiji, izuzev u Kraljevu, još uvek ne postoje propisane kazne za one koji “jure” trotoarima na svojim e-trotinetima.
Pročitajte još:
Da li će izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja omogućiti kretanje električnih trotineta po kolovozu ostaje da vidimo, mada je uvođenje ograničenja brzine i kazni nešto izvesnije. Stanovnici Kraljeva, koji se osmele da voze e-trotinet u pešačkoj zoni, rizikuju da budu kažnjeni sa 5.000 do 75.000 dinara, a slične mere uskoro bi mogle da važe i u celoj Srbiji.
Takođe, stručnjaci za dvotočkaše predlažu uvođenje obavezne zaštitne opreme, budući da najčešće stradaju oni koji ne nose kacigu, štitnike i rukavice, piše RTS.
Stroga pravila u Hrvatskoj
I u susednoj Hrvatskoj vožnja električnih trotineta uskoro će biti obuhvaćena zakonom. Kako javljaju hrvatski mediji, Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske uputilo je na javnu raspravu predlog izmene i dopune Zakona o bezbednosti saobraćaja koji će se odnositi i na električne trotinete.
Ukoliko predlog bude usvojen, svi električni dvotočkaši, bilo da je reč o trotinetima ili biciklima, moraće da budu registrovani i homologovani ukoliko imaju motor jači od 0,25 kW i mogu da se kreću brzinom preko 25 km/h.
Za mlađe od 14 godina vožnja električnih trotineta biće zabranjena, dok će za vozače mlađe od 16 godina biti obavezna kaciga. Vožnja noću biće dozvoljena samo uz reflektujući prsluk, a za one koji budu kršili zakon sledi kazna i do 500 kuna (66 evra).