Prema podacima koje je objavio Eurostat za 2020. godinu udeo obnovljivih izvora energije (OIE) u ukupno proizvedenoj energiji u Srbiji iznosio je 26,3 odsto. Kako se dalje navodi to je za 4,86 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, a veoma je blizu zacrtanog cilja za 2020. godinu koji je iznosio 27 odsto.
Kao članica Energetske zajednice Evropske unije, Srbija se obavezala da će 2020. godine u svom nacionalnom akcionom planu za obnovljivu energiju proizvoditi 27 odsto svoje energije iz obnovljivih izvora.
Objavljeni podaci pokazuju da je udeo obnovljivih izvora energije u potrošnji električne energije iznosio 30,7 odsto u odnosu na 2019. godinu kada je bio 30,11 odsto.
Najveći deo energije proizvedene iz obnovljivih izvora u zemlji u 2020. godini potiče iz hidroelektrana – 859,8 kilotona ekvivalentne nafte. Na drugom mestu je energija vetra sa 82,9 kilotona ekvivalente nafte, dok je iz solarne energije – 1,1 kilotona ekvivalenta nafte.
Kako se dalje navodi iz drugih obnovljivih izvora energije, u koje spadaju, između ostalog, gasna i tečna biogoriva, komunalni otpad, geotermalna energija, proizvedeno je 14,9 kilotona ekvivalentne nafte.
Pročitajte još:
Evropa ima jasno zacrtan cilj da postane klimatski neutralan kontinent do 2050. godine. Kako bi, svi zajedno, ispunili zacrtane planove, neophodno je smanjiti emisije gasova sa efektom staklene bašte, iskoristiti pun potencijal obnovljivih izvora energije, kao i smanjiti zasvisnost od fosilnih goriva.
Iz Ministarstva rudarstva i energetike kažu da je cilj da do 2040. godine 40 odsto energije dobijamo iz obnovljivih izvora. Kao i da naša zemlja ima veliki potencijal u ovoj oblasti koji do sada nije iskorišćen.
Zorana Mihajlović, ministarka rudarstva i energetike ranije je izjavila da će Srbija u narednih 20, 30 godina ići u pravcu dekarbonizacije energetskog sektora, što znači da su neophodne investicije u OIE, kako bi se ispunili zacrtani ciljevi.
Milica Radičević