Kinesko nacionalno tržište za trgovinu emisijom ugljenika počelo je sa radom, prenose svetski mediji. Ovo je najveće tržište ove vrste na svetu koje je osnovano u jednoj državi. U početnoj fazi trgovanja emisijama obuhvatiće više od 2.200 velikih kompanija koje posluju u energetskom sektoru i koje zajedno ispuštaju oko četiri milijarde tona emisije ugljen-dioksida (CO2) godišnje.
Kako se dalje navodi, ostale industrijske grane u program će biti uključivane naknadno. Kompanije će u sklopu ovog sistema dobijati kvote za emisije ugljen-dioksida, a neiskorišćene dozvoljene količine moći će da prodaju drugima, tj. onima koji više zagađuju.
Kina je najveći svetski emiter ugljenika, ona i SAD emituju oko polovine gasova sa efektom staklene bašte koji izazivaju klimatske promene. Nacionalno tržište za trgovinu emisijom ugljenika trebalo bi da pomogne u tome da se smanji emisija štetnih gasova, a to vodi ka ostvarivanju zavrtanih klimatskih ciljeva.
Pročitajte još:
Kina je donela odluku da do 2060. godine postane ugljenično neutralan zemlja, te se čini da na razne načine podstiču dekarbonizaciju, kako bi ispunili ovaj zacrtani cilj.
Ministarstvo za ekologiju i životnu sredinu Kine prognoziralo da će cene ugljenika biti oko 40 juana (6,19 dolara) po toni, dok je cena, prvog dana rada iznosila 48 juana (oko 7,40 dolara) po toni. Poređenja radi u sistemu za trgovanje emisijama Evropske unije cena ugljnika po toni iznosi 59,02 dolara.
Milica Radičević