U Irskoj grade mostove od starih vetroturbina

Foto: Re-Wind Network

Životni vek vetrogeneratora u proseku je 20 godina, što implicira da ćemo u bliskoj budućnosti imati deponije pretrpane dotrajalim vetroturbinama ukoliko na vreme ne pronađemo način kako da ih recikliramo ili ponovo upotrebimo.

Nažalost, reciklaža nije optimalno rešenje jer, uprkos činjenici da se 85 odsto komponenti turbina, uključujući čelik, bakarnu žicu, elektroniku i zupčanike, može reciklirati, proces otežava stakloplastika (fiberglas) koja se koristi za izradu turbina, a koja je gotovo nereciklabilna, piše Bloomberg.

I dok pojedine kompanije nastoje da pronađu alternativu za stakloplastiku i tako učine vetrogeneratore 100 odsto reciklabilnim, drugi su se okrenuli rešenju koje je trenutno jedino na raspolaganju – ponovnoj upotrebi lopatica vetroturbina.

Tim stručnjaka, okupljenih oko projekta „Re-Wind Network“ koji za cilj ima korišćenje vetroturbina za infrastrukturne projekte, uspešno je kompletirao most od lopatica vetrogeneratora u Kaunti Korku u Irskoj, piše Wonderful Engineering.

Ovaj nesvakidašnji most jednako je čvrst i izdržljiv kao tradicionalni mostovi, s tim što korišćenje lopatica vetroturbina čuva prirodne resurse koji bi inače bili upotrebljeni za proizvodnju novih konstrukcijskih materijala. Koristeći zastarele lopatice sa vetroparka u Belfastu, tim je uštedeo preko 800 kg emisija ugljenika.

Ovo je drugi most ovog tipa u Evropi– prvi je izgradila kompanija za reciklažu metala Amnet u Poljskoj. Čitav poduhvat trajao je tri godine jer su zastarele lopatice najpre morale da prođu niz tehničkih ispitivanja, a zatim su korišćene za formiranje glavnih potpornih delova za pešački most.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti