Globalna kriza, izazvana sukobima u Ukrajini i nepovoljnim vremenskim uslovima poput suše, probudila je kod građana strah od praznih rafova. Zato su mnogi požurili u nabavku namirnica za predstojeći period, ali je državni vrh saopštio da nema razloga za strah jer je obezbeđeno dovoljno osnovnih životnih namirnica, a robne rezerve su pune.
Naredni meseci će biti iskorišćeni da se osiguraju dodatne količine energenata i hrane pred jesen i zimu, rekao je predsednik Aleksandar Vučić prilikom obilaska robnih rezervi i naglasio da će se država postarati da građani budu osigurani uz očuvanje javnih finansija, ne ugrožavajući stopu javnog duga.
„Za nas je od presudnog značaja da obezbedimo dovoljne količine energenata, i krenućemo u izgradnju novih skladišta dizela i sirove nafte, za šta nam je potrebno godinu i po dana“, rekao je predsednik i dodao da sledi dalja izgradnja skladišta za gas.
On je naglasio da imao vrlo dobar razgovor sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom i da su dogovoreni glavni elementi gasnog sporazuma, koji su vrlo povoljni po Srbiju.
„Potpisaćemo ugovor na tri godine, formula će ostati ista, cena će biti veoma povoljna i ostaje da u razgovoru sa ‘Gaspromom‘ postignemo dogovor o količini“, objasnio je on.
Pročitajte još:
Svetu predstoji žitna kriza
Nakon suše u Indiji i Argentini, koje su među najvećim izvoznicima žita, svet će se najverovatnije suočiti sa žitnom krizom, rekao je predsednik i izrazio uverenje da će država po tom pitanju uspeti da obezbedi sve neophodno.
On je precizirao da je uskladišteno 25.000 tona brašna samo u robnim rezervama, a ima i drugih mesta za čuvanje, zatim više od 54.000 tona pšenice, 94.000 tona kukuruza, 11,5 miliona litara ulja, 11,4 miliona kilograma pasulja, isto toliko miliona kilograma soli.
„Nastavićemo da se pripremamo. Predstoje nam jun, jul i avgust za potpune pripreme u ove dve ključne oblasti dobavljanja energenata i nabavke hrane. To je ogromno finansijsko opterećenje za zemlju, ali gledamo kako to da rešimo bez problema za građane“, rekao je Vučić.
Ograničena maloprodajna cena kristal šećera
Dodatna mera u cilju zaštite domaćeg tržišta jeste i nedavno ograničenje maloprodajne cene kristal šećera za sva pakovanja na 89,99 dinara.
Vlada Srbije je usvojila i odluku o zabrani izvoza drvnih sortimenata na 60 dana, kao i privremeno smanjenje akciza na olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja do 30. juna ove godine.
Ova odluka doneta je u cilju redovnog snabdevanja tržišta derivatima nafte, očuvanja standarda građana i privredne stabilnosti, imajući u vidu aktuelnu situaciju sa cenom sirove nafte na svetskom tržištu i njenu tendenciju daljeg rasta koja negativno utiče na makroekonomsku stabilnost u zemlji, saopšila je Vlada Srbije.
Milena Maglovski