Srbija i Kina: saradnja i projekti u sektoru rudarstva i OIE

Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

O saradnji i projektima u sektoru rudarstva, obnovljivih izvora energije i povezivanju obrazovnih i naučnih institucija dve zemlje, razgovarali su ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i zamenik ministra prirodnih resursa Narodne Republike Kine Džuan Šaoćin.

Tom prilikom, ministru Narodne Republike Kine ukazana je zahvalnost na sveobuhvatnoj političkoj i ekonomskoj saradnji, kao i strateškom partnerstvu u rudarskom sektoru. Kako se navodi na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike, od dolaska u Srbiju, pa do kraja novembra ove godine, Ziđin majning grupa je sačuvala radna mesta i povećala broj zaposlenih na više od 7.000. Pored toga, rekonstruisana i proširena topionica u Boru koja obezbeđuje veću proizvodnju, kvalitetniji vazduh, bolje uslove rada i razvoj lanaca vrednosti u Srbiji.

Takođe, tom prilikom je rečeno i da su pre nekoliko meseci u Kini potpisani memorandumi o razumevanju sa kineskom „Ziđin majning grupom“ o novim ulaganjima.

Prema rečima ministarke, Srbija će se zahvaljujući novom investicionom ciklusu od 3,8 milijardi dolara svrstati među najveće proizvođače bakra u Evropi, i vodeće proizvođače zlata. Takođe, „Ziđin majing grupa“ će izgraditi solarnu elektranu kapaciteta 300 MW za svoje potrebe.

Pročitajte još:

Ministarka je ukazala na zainteresovanost kineske kompanije „Shanghai Fengling Renewables“ za investicije u proizvodnju i skladištenje kapaciteta iz obnovljivih izvora energije u Republici Srbiji, posebno zelenog vodonika koji predstavlja budućnost svetske energetike.

„Ova kompanija sa našim strateškim partnerima iz „Ziđin majning grupe“ razmatra izgradnju hibridnog postrojenja, solarne i vetroelektrane koje bi proizvodilo zeleni vodonik, a „Ziđinu“ omogućilo smanjenje troškova. Planirana su ulaganja od oko dve milijarde evra u razvoj i izgradnju vetroelektrana i solarnih farmi, skladištenje energije za proizvodnju vodonika i tehnologije za proizvodnju energije vodoničnim gorivom“, rekla je ona i dodala da bi tim projektom Srbija zauzela značajno mesto u Evropi u proizvodnji vodonika i pozicionirala se u budućnosti kao izvoznik ovog energenta.

Zamenik ministra prirodnih resursa istakao je da je za Kinu veoma važan razvoj rudarstva uz poštovanje standarda životne sredine i interesa društvene zajednice.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti