Od otpadnih voda do novog energetskog resursa u Austriji

Foto-ilustracija: Pixabay

Projekat EOS, tačnije energetska optimizacija obrade mulja, jeste inicijativa u okviru postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda po nazivu ebswien – ujedno glavno postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda u Beču. Projekat je pokrenut, i predstavlja vrlo zanimljiv poduhvat u borbi za klimatsko-neutralan grad. Osim prečišćavanja kanalizacione i otpadne vode koje postrojenje reguliše u gradu, ideja je da što efikasnije i bolje stvori i iskoristiti energiju za potrebe svojih procesa, kako bi samostalno zadovoljila energetske potrebe koje zahteva ovakvo postrojenje.

Cilj projekta je, kako smo naveli, optimizovati postupak obrade kanalizacionog mulja kako bi se povećala proizvodnja biogasa i time smanjila potreba za spoljnim izvorima energije.

Dakle, projekat u Beču sa svojim naprednim tehnologijama, fokusira se na proizvodnju toplote koristeći energiju otpadnih voda iz pročišćivača. Ovo je postignuto postavljanjem najvećeg sistema toplotnih pumpi u Evropi, odmah pored lokacije pročišćivača za otpadne vode. Sistem toplotnih pumpi koristi višak toplote koju otpušta postrojenje za pročišćavanje, koja je prethodno ostajala neiskorišćena, objašnjeno je na sajtu postrojenja – ebswien. Sada ona služi kao energija za grejanje desetina hilljada bečkih domaćinstava.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Pixabay (marcel_rnsn)

Postrojenje želi da proizvodi više od 100 odsto energije potrebne za prečišćavanje isključivo iz biogasa, čime bi pre svega pokrila svoje potrebe. Kako? Mulj, proizvod tretmana otpadnih voda, prolazi kroz jedinstven proces. Kondenzuje se i zagreva na 38°C, a zatim se prenosi u šest rezervoara za anaerobnu digestiju (proces koji razlaže biorazgradivi materijal). U ovim rezervoarima, biogas, koji se sastoji uglavnom od metana bogatog energijom, proizvodi se tokom jedne od faza. Ovaj biogas se zatim pretvara u električnu i toplotnu energiju, doprinoseći održivom energetskom ciklusu, objašnjeno je na sajtu Grada Beča..

Višak energije isporučuje se u javnu mrežu , a dobijena toplota će se koristiti za digestiju mulja ili će biti isporučena u bečku mrežu daljinskog grejanja.

Očekuje se da će ovaj inovativni pristup uštedeti oko 40.000 tona emisije CO2 godišnje, navodi ebswien.

Ovakvi projekti primer su na koje sve načine se može doći do klimatske neutralnosti, potom energetske efikasnosti, i sjajnog spoja modernih tehnologija i zelene tranzicije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti