Sedam zemalja Evrope obavezalo se na dekarbonizaciju elektroenergetskog sistema

Foto-ilustracija: Pixabay (ELG21)

Ministri energetike sedam zemalja Pentalateralnog energetskog foruma, usaglasilo se da imaju za cilj da podstaknu razvoj održive energetske budućnosti za njihove zemlje u koje spadaju Nemačka, Francuska, Austrija, Belgija, Luksemburg, Holandija i Švajcarska. Tom prilikom izjavili su da se potpuno obavezuju na fer doprinos ostvarenju ciljeva Pariskog sporazuma i dostizanju klimatske neutralnosti do 2050. godine.

Na osnovu studija u vezi sa mogućnosti budućeg energetskog sistema koje je kroz regionalnu saradnju sproveo ovaj Forum, ali uzimajući u obzir i izveštaje IEA o putokazu prema neto nuli, zaključili su da je pravovremena dekarbonizacija električnog sistema preduslov za potpunu dekarbonizaciju do 2050. godine, a da zajedničko delovanje u njihovom regionu omogućava efikasnije i efektivnije suočavanje sa ovim izazovom, navodi se u izveštaju Pentalateralnog energetskog foruma o zajedničkoj viziji za dekarbonizovani elektroenergetski sistem. Dve države ovog regiona čine ujedno i najveće proizvođače u Evropi – Nemačka i Francuska.

Cilj težnje dekarbonizaciji njihovog međusobno povezanog elektroenergetskog sistema do 2035. i nastavak prema potpunoj dekarbonizaciji njihovih društava do 2050. godine, podrazumeva sledeća vodeća načela.

Pročitajte još:

Prvo jeste energetska efikasnost i ušteda energije. To podrazumeva promociju uštede energije i direktnu elektrifikaciju koja donosi trenutne koristi zajedinicama, poboljšavajući održivost i efikasnost kostišćenja energije.

Drugo načelo čini obnovljiva energija, posebno solarna i energija vetra, kao ključi element njihovih zajedničkim naporima prema energetskim sistemima neto nula. Prepoznata je potreba za ubrzanom implementacijom ovih obnovljivih izvora energije, uz poštovanje suvereniteta svake zemlje članice ovog Foruma da odlučuje o sopstvenom energetskom miksu.

Foto-ilustracija: Unsplash (American Public Power Association)

Treće predstavlja koordinisano planiranje energetskog sistema, što je ključno za postizanje pravovremenog i ekonomičnog transormisanja sistema.

Četvrti preduslov je fleksibilnost, što je osnova stabilnog elektroenergetskog sistema i sigurnog snabdevanja. Usaglasili su se da će zajedno raditi na porastu i osiguranju dovoljne fleksibilnosti, što uključuje i fleksibilnost nove potrežnje električne energije.

Kao peto načelo, prepoznata je važnost obnovljivih molekula u koje pre svega spada vodonika. Zbog toga se obavezuju na unapređivanje dostupnosti vodonika.

Šesto načelo podrazumeva razvoj infrastrukture, kroz povećanje kapaciteta elektromreže, ali i ojačanje mreže na svim nivoima.

Na kraju, tu je i tržišni dizajn koji je otporan na budućnost. On treba da stimuliše neophodna ulaganja u obnovljivju proizvodnju, fleksibilnost, skladištenje i prenosnu infrastrukturu, ali da dozvoljava i efikasnu raspodelu resursa, kao i da obezbedi adekvatnost resursa i prenosa za održivu i otpornu energetku budućnost, navodi se u izveštaju.

Pentalateralni energetski forum ustanovljen je 2005. godine upravo sa ciljem integracije tržišta električne energije ovih sedam država.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti