Solarna odeća za letnje, zimske i dane u kojima nemamo pristup utičnici

Foto-ilustracija: Freepik (senivpetro)

Možda u velikom delu naše zemlje i dalje nisu stigle prave zimske temperature, ali osetno zahlađenje u svakom slučaju jeste. Višeslojna odevna kombinacija, šal, kapa i rukavice već su pripremljeni za one zimogrožljive. Sunce je ono što bi zaista dobro bilo u ovakvim danima, makar i zubato, zato što bi inovacije u proizvodnji odeće mogle u budućnosti pomoću sunčevih zraka da olakšaju šetnje po hladnim zimskim danima.

Reč je o odeći u koju su ugrađeni sićušni fleksibilni i organski fotovoltaički moduli, kako bi se pomoglo u regulaciji temperature tela. Iako bi za naše krajeve nekada bila korisna, ova solarna odeća posebno bi bila značajna za ekstemnija područja gde su temperature izuzetno niske. Iako je za njihov rad potrebna sunčeva svetlost, dobra vest je da uz 12 sati punjenja, efikasno mogu na rade naredna 24 časa, što je značajno s obzirom na to može da održava temperaturu i u toku noći, kada je to i potrebnije zbog dodatnog zahlađenja.

Iako sam započela sa njenom mogućnošću grejanja, s obzirom na to da ulazimo u zimske dane, treba pomenuti i sposobnost hlađenja. Klimatske promene koje nam donose i globalno zagrevanje, osetno i tokom zimskog perioda, a naročito neugodno leti, zahtevaju pronalazak novih rešenja za lakše nošenje sa njima. Jedan od načina jeste i solarna odeća koja može da obezbedi hlađenje od oko 10 stepeni Celzijusa.

Za nekoga je ovo otkriće verovatno nevažno ili će se kritikovati iz drugih razloga, ali ja bih u svakom slučaju pohvalila napore koji će za neke druge ljude biti od velike koristi. Sada bih predstavila još jedno otkriće koje je u vezi sa solarnom odećom, ali sa drugom namenom.

Naime, reč je o materijalu koji u sebe ima ugrađenih preko hiljadu malenih fotonaponskih ćelija, dužine pet milimetara i širine svega 1,5 milimetara. Međusobno su povezane fleksibilnom žicom i obložena zaštitom koja omogućava pranje u mašini. U budućnosti naučnici veruju da bi materijal mogao da se koristi za kreiranje jakni ili rančeva, a sve sa idejom da ovaj tekstil proizvodi električnu energiju koja može da se koristi za napajanje nekih malih uređaja kao što su telefon ili pametni sat, s obzirom na to da je ovakva tehnologija pokazala mogućnost izlazne snage, odnosno električne energije. Ovo može da bude vrlo interesantno, posebno ukoliko se neko nađe duže vreme na otvorenom prostoru gde nema pristup utičnici.

Iznova se iznenadim šta sve stručni ljudi iz ove oblasti pronalaze kao solarna rešenja, koja će verujem u budućnosti napredovati i biti šire dostupna, pa za mnoge vrlo korisna. Potencijal našeg izvora svetlosti i toplote svakodnevno pokazuje na koje načine ga je sve još moguće koristiti, osim onog osnovnog i najvažnijeg – omogućavanja postojanja života na planeti.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti