Šta donosi Sporazum o slobodnoj trgovini Srbija – Kina

Foto: EP

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom za bescarinski izvoz srpskih proizvoda potpisan je u oktobru u Pekingu. U Beogradu je nakon toga usvojen Zakon o potvrđivanju Sporazuma o slobodnoj trgovini. U toku je završavanje procedura i očekuje se da će ovaj sporazum stupiti na snagu 1. juna sledeće godine, a on će doprineti povećanju obima domaće privrede, olakšati uvoz i izvoz proizvoda i dovesti nove investitore. 

Ovaj bilateralni sporazum je prvi takve vrste između Kine i neke od zemalja centralne ili istočne Evrope i podrazumeva potpuno ili postepeno ukidanje carina na uvoz robe, u zavisnosti od kategorije proizvoda, što pruža nove mogućnosti za trgovinsku saradnju. U Srbiji su završene nacionalne procedure, sada su u toku u Kini i nakon toga se čeka se ratifikacija i obaveštenje. Pored ovog, vrlo je moguće da će istovremeno stupiti na snagu i Sporazum o partnerstvu i slobodnoj trgovini sa UAE, koji je sada u završnoj fazi.

Sa ciljem da predstavnicima kompanija koje rade uvoz i izvoz robe sa Kinom objasne liste koncesija, carinske tarife, poreklo robe, kao i carinske olakšice i druge aspekte ovog sporazumom ACTA media organizovala je seminar na kojem se od stručnjaka iz Ministarstva finansija Srbije, koji su direktno učestvovali u sačinjavanju ovog sporazuma, moglo saznati sve o prednostima koje sporazum donosi.

O sporazumu na sajtu Skupštine i Službenog glasnika

Sve o sporazumu, uvozu i izvozu u Kinu može da se sazna na sajtu Narodne skupštine u delu akti ili na sajtu Službenog glasnika u delu pravno informacioni sistem (važeći propisi – međunarodni ugovori – trgovina.

Na osnovu ovog sporazuma u Srbiju će sa kineskog tržišta dolaziti uglavnom proizvodi koje ne proizvodimo sami, a jedan od ciljeva je upravo zaštita domaće, srpske proizvodnje. Sporazum ne podrazumeva liberalizaciju 100 odsto, dok će se u narednih, pet, 10 ili 15 godina za određene kategorije proizvoda carine postepeno snižavati na nulu. Oko 60 odsto tarifnih oznaka biće s ukinutim carinama, a nakon pet godina biće ukinute za 70 odsto proizvoda, posle 10 godina za 80 odsto proizvoda i za 15 godina za oko 90 odsto proizvoda. Ovim sporazumom liberalizovano je ukupno oko 90 odsto proizvoda, a oko 10 odsto će ostati trajno zaštićeno.

Povećanje carina na proizvode neće biti moguće kada Sporazum stupi na snagu. Od tada u Kinu ćemo bez carine izvoziti poljoprivredne i industrijske proizvode, školjke, ulja, štavljenu kožu, plutu, svilu, sve životinje, sa oznakom AO, odnosno roba sa kratkim rokom trajanja, a od industrije: rude bakra, električnu energiju, delove za električne mašine različite namene, katode, mineralna goriva, đubriva, drvo, kompresore i brojne druge proizvode. Srbija je kandidovala za ukidanje carina proizvode koji čine 60 odsto liste domaćih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. U tu grupu, između ostalog, spadaju uljarice, pivo, voće i drugo.

Pravila o poreklu robe

Na seminaru je rečeno i da sporazumom treba da se ispune i pravila o poreklu robe za kompanije koje su izvozno orjentisane. Kriterijumi koje roba treba da zadovolji da bi stekla srpsko, odnosno kinesko poreklo je da su u potpunosti proizvedeni u Srbiji ili Kini, isključivo od materijala sa poreklom.

U članu 23 Sporazuma navodi se i da roba može da bude proizvedena od materijala bez porekla pod uslovom da je roba usklađena sa sadržajem regionalne vrednosti- RVC od minimalno 40 odsto, osim za robu navedenu na Spisku posebnih pravila za proizvode koja mora biti u skladu sa tim zahtevima. Članom 25 je detaljno objašnjeno kako se izračunava RVC – sadržaj regionalne vrednosti, a navedeni su i izuzeci od kriterijuma od 40 odsto. Na ovaj način, kažu stručnjaci, štitimo ono što je osetljiva roba i u Srbiji i u Kini (šećeri, proizvod od šećera, bela čokolada – obe strane štite na primer domaće proizvođače u konditorskoj industriji).

Cilj ovog sporazuma je da se ubrza i pre svega pojednostavi procedura i da svi državni organi međusobno sarađuju. 

Mirjana Vujadinović Tomevski 

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti