Slovenija dobija još jednu solarnu elektranu

Foto-ilustracija: Unsplash (Sungrow Emea)

Obnovljivi izvori energije i njihovo korišćenje za dobijanje električne energije postaje prioritet u svim zemljama sveta. To i ne treba da čudi, jer je potrebno, i to što pre, smanjiti upotrebu fosilnih goriva, kao i emisiju štetnih gasova sa efektom staklene bašte.

Zato solarne i vetroelektrane “niču” na svakom mestu gde je to moguće. Zemlje u regionu teže ka tome da masovno koriste OIE, a može se reći da Slovenija prednjači u tome da masovno koristi energiju sunca za dobijanje električne energije.

Holding Slovenske elektrane (HSE), najveći proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora nedavno je počeo sa izgradnjom najveće solarne elektrane u zemlji. A sada najavljuju da će započeti i izgradnju solarne elektrane na hidroelektrani „Zlatoličje“. 

Naime, na ovoj hidroelektrani već postoji solarna elektrana od 777 kilovata, a sada će na levoj obali kanala postaviti jednu jačine 2,7 megavata. Na neiskorišćenom delu odvodnog kanala biće postavljeno oko 6.000 solarnih panela.

Postavljanjem ove solarne elektrane, energetski objekat – odvodni kanal dobiće dodatnu vrednost, a Slovenija dodatne gigavatne sate električne energije iz obnovljivih izvora, navodi se u saopštenju.

Elektrana će imati i posebno dizajniran kontejner centralnog pretvarača sa transformatorskom stanicom i srednjenaponskim razvodnim postrojenjem. Vrednost projekta je dobra dva miliona evra.

U Srbiji postoje veliki planovi kada je reč o izgradnji solarnih elektrana. Trenutno se razvijaju projekti za gradnju solarnih elektrana snage 400 megavata, a vlast pregovara sa američkom kompanijom “UGT Renewables LLC” o izgradnji solarnih panela na 2.000 hektara, na desetak lokacija širom Srbije, čime bi se dobio dodatni gigavat struje i smanjila emisija ugljen-dioksida za 1,9 miliona tona godišnje.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti