Povećano korišćenje kritičnih minerala u doba energetske tranzicije

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

Čiste tehnologije potrebne su kako bi se smanjile emisije i planeta učinila zdravijim mestom za život. Međutim, proizvodnja ovakvih tehnologija zahteva velike količine kritičnih minerala, kao što su bakar, litijum, nikl, kobalt i elementi retke zemlje.

Zanimljivo je da su kritični minerali potrebniji u većem obimu za izgradnju čistih tehnologija nego za izgradnju onih zasnovanih na fosilnim gorivima. Ovde se izdvajaju posebno solarne i vetroelektrane, kao i električna vozila. Međunarodna agencija za energetiku (IEA), iznela je preciznije podatke koji ukazuju na to da je za prosečan električni automobil potrebno šest puva više mineralnih sirovina u odnosu na konvencionalni automobil, dok vetroelektrana na moru zahteva i do 13 puta više ovih resursa nego elektrana na gas slične veličine.

Za proizvodnju baterija, primera radi, potrebi su litijum, nikl, kobalt i grafit, dok su elementi retkih zemalja neophodni za izgradnju vetroturbina i motora za električna vozila.

Pročitajte još:

Sve brži razvoj ovakvih tehnologija dovodi do zabrinutosti oko sigurnosti snabdevanja kritičnim mineralima. Od 2017. do 2022. godine energetski sektor bio je glavni faktor utrostručenja ukupne potražnje za litijumom, a tu je i porast kada je reč o kobaltu za 70 odsto i niklu za 40 odsto, navodi IEA. Predviđanja su da će se potražnja za ovakvim mineralima više nego udvostručiti do 2030. godine.

Kada je reč o ulaganjima i investicijama u kritične minerale, litijum je zabeležio najveće povećanja sa porastom od 50 odsto, a za njim su bakar i nikl.

Kako bi se obezbedilo sigurno snabdevanje potrebne su dobre strategije, a razvoj reciklaže i ponovne upotrebe ovih minerala jedan su od borih načina. Pored toga, mora se istaći da rudarenje i prerada minerala dovodi do različitih društvenih rizika kao što je kršenje ljudskih prava i korupcija. Još važniji jesu ekološki rizici, zato što u trenutku kada se proizvodi čista tehnologija istovremeno se rudarenjem i preradom minerala utiče na stvaranje emisija CO2, uništenje prirodnih staništa i gubitak biodiverziteta.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti