Litijum i kobalt iz Afrike uz poštovanje ljudskih prava

Foto-ilustracija: Pixabay

Afrika je kontinent bogat prirodnim resursima, pa tako i resursima litijuma i kobalta, minerali o kojima se već dugo i glasno polemiše, i na našim prostorima. Oba ova materijala igraju ključnu ulogu u proizvodnji litijum-jonskih baterija, koje se koriste u proizvodnji elektronskih uređaja, uključujući mobilne telefone, laptopove, tablete i druge prenosive uređaje. Oni su, međutim, ključni i u proizvodnji baterija za električna vozila. Pored Demokratske Republike Kongo, koja proizvodi preko 60 odsto svetskog kobalta, i Zimbabvea kao značajnog proizvođača litijuma, druge afričke zemlje poput Bocvane, Namibije i Mozambika takođe imaju značajne rezerve ovih minerala.

S obzirom na rastuću globalnu potrebu za obnovljivim izvorima energije, i najave kompanija u automobilskoj industriji da će odustajati od prodaje benzinaca i dizelaša, svetska proizvodnja litijuma i kobalta neprekidno raste. Volvo je jedna od kompanija koja je nedavno najavila da će se od 2024. godine potpuno odreći dizela. Nemačka, kao vodeća ekonomska sila u Evropi, teži da osigura ove resurse iz Afrike, ali uz očuvanje životne sredine i poštovanje etičkih standarda u proizvodnji.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Frank Wang)

Na konferenciji „Čvrsto uz Afriku“ (Compact with Africa, CwA), održanoj u Berlinu, Nemačka je istakla svoju ulogu kao pouzdanog partnera afričkim zemljama, posebno u oblasti zelene energije. Konferencija je bila platforma za diskusiju o održivim energetskim projektima i privatnim investicijama. Nemački pristup je usmeren na održivi razvoj, izbegavanje dečjeg rada i stvaranje održivih radnih mesta u Africi, navodi agencija DPA.

Afričke zemlje su otvorene za partnerstvo s Evropom, ali istovremeno jačaju svoje veze s Kinom. Javni dugovi i krediti s visokim kamatama ostaju izazovi za mnoge afričke zemlje. CwA inicijativa, pokrenuta od strane Nemačke 2017. godine, ima za cilj poboljšanje ekonomskih uslova u afričkim državama, čime bi bile privlačnije stranim investitorima.

U 2018. godini, DR Kongo je bila odgovorna za oko 70 odsto svetske proizvodnje kobalta, što se meri u desetinama hiljada tona. Iz afričkih zemalja ovi minerali se već izvoze u mnoge zemlje sveta, pre svega Kinu, SAD, Japan, ali i evropske zemlje.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti