Potamišje: Novi biser Srbije u zaštiti prirodne i kulturne baštine

Foto-ilustracija: Unsplash (olivier-guillard)

Republika Srbija je obogatila svoj spisak zaštićenih prirodnih dobara proglašenjem „Potamišja“ za Predeo izuzetnih odlika, kategorizovano kao prirodno dobro I kategorije međunarodnog, nacionalnog i izuzetnog značaja. Ovo raznoliko područje, koje se prostire na 22.633 hektara, nudi fascinantan mozaik prirodnih bogatstava na teritorijama Zrenjanina, Sečnja, Kovačice i Opova.

Naravno, područje je prepoznatljivo po Tamišu – reci koja  teče dužinom od 118 km kroz Srbiju, tačnije kroz područje Banata i uliva se u Dunav kod Pančeva.

Pre svega, definicija Predela izuzetnih odlika označava područja prepoznatljivog izgleda sa značajnim prirodnim, biološko-ekološkim, estetskim i kulturno-istorijskim vrednostima, a neki od njih su Kosmaj, Avala, Vlasina, Subotička peščara, Vlasina, Miruša, Vršaček planine i druge oblasti.

PROČITAJTE JOŠ:

„Potamišje“ je dom impresivnog biodiverziteta koji se ogleda u raznovrsnim ekosistemima poput vlažnih livada i pašnjaka, aluvijalnih šuma, starih delova rečnog toka, odsečenih meandara, bara i šumo-stepa. Područje je bogato sa 606 taksona viših biljaka, brojnim vrstama beskičmenjaka – oko 49 vrsta, potom ribama, vodozemcima, gmizavacima, 257 vrsta ptica i 58 vrsta sisara. Među njima se ističu i strogo zaštićene vrste, kao što je bela roda, koja u ovom području ima 25 odsto svojih gnezdilišta u Srbiji, saopšteno je na Ministarstvu zaštite životne sredine.

Foto-ilustracija: Pixabay

Zaštićena područja, kao što je „Potamišje“, služe kao utočišta za očuvanje biodiverziteta, zaštitu prirodnih staništa i vrsta, kao i promociju održivog korišćenja prirodnih resursa. Takođe, igraju ključnu ulogu u zaštiti ekoloških procesa i obezbeđivanju ekološke ravnoteže.

Osim prirodnih bogatstava, „Potamišje“ se odlikuje i kulturno-istorijskim nasleđem. Memorijalni kompleks Mihajla Pupina, svetski priznatog naučnika rođenog u selu Idvor, dodatno obogaćuje vrednost ovog područja, povezujući naučnu i kulturnu baštinu sa prirodnim lepotama.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti