Privredi potrebne nove mogućnosti za zeleno finansiranje i održivo poslovanje  

Foto: PKS

Panel diskusije o zelenoj transformaciji, održivom poslovanju i ESG standardima, kao i pristupu zelenom novcu, povezanosti digitalne i zelene transformacije održane su u Privrednoj komori Srbije (PKS) u organizaciji Komore i kompanija ESG Advisory SEE.

Diskusijama su prisustvovali strani stručnjaci, kao i predstavnici banaka, koji su govorili o svojim iskustvima, softverskim alatima, bankarskim uslugama i proizvodima, ali i predstavnici domaćih kompanija koje su započele procese zelene transformacije i postale uspešnije u poslovanju, profitabilnije i ostvaruju bolje rezultate na tržištima.

Mihailo Vesović, direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju u PKS, rekao je da je 2024. godina zelenih transformacija i tema koje se vezuju za ovu oblast, a Komora će se fokusirati na to da privrednicima omogući da steknu znanja i iskustva iz ove kompleksne tematike, kao i na digitalnu transformaciju koja može da je ubrza. Cilj PKS je da u svakoj kompaniji budu ključni održivost i zeleno poslovanje u narednom period, kao i da i novoj Vladi nametne ovu temu.

“Fokus nam je na temi finansiranja zelene transformacije i načinu na koji je moguće realizovati, kao i da se razume gde se prepliću digitalna i zelena transformacija. PKS sprovodi primenu CBAM-a na poslovnoj akademiji u kojoj transferišu znanja prema kompanijama, a posebno prema malim i srednjim preduzećima (MSP)”, rekao je Vesović.

Prema njegovim rečima važno je razmišljati i o energetskoj transformaciji, koja je preduslov da bi srpska ekonomija za narednih 10 godina postala zelena i bliska evropskoj ekonomiji.

Radman Šelmić, savetnik predsednika PKS za zelenu i cirkularnu ekonomiju dodao je da su u novembru organizovali prvu radionicu na temu zelenih korporativnih obveznica, kao i seriju obuka u gradovima po Srbiji o značajnim temama: ESG izveštavanje i standardi poslovanja, a posebno o sveobuhvatnim pravilima za izveštavanje o mehanizmu za prilagođavanje ugljenika na granicama (CBAM), jer su to veoma važne teme za buduće poslovanje domaćih kompanija.

Pročitajte još:

Saša Bešlić, izvršni direktor za investicije u SDG Impact Japan, sa bogatim iskustvom u ovoj oblasti koje je stekao govorio je o neuralgičnim tačkama koje bi mogle da se unaprede i urede na Balkanu u ovoj oblasti. Istakao je da u Srbiji postoji sjajan IT sektor, ali da trebaju softverska rešenja koja će omogućiti kompanijama da učestvuju u procesu transformacije na višem nivou, a on želi da u našu zemlju dovede ljude sa znanjima, softverima i svim neophodnim kapacitetima i praktičnim rešenjima koja mogu da im omoguće da budu uspešni u poslovanju.

“Regulativa u EU u oblasti zaštite prirode, klimatskih promena postaje sve oštrija, pogotovo za zemlje izvan Unije. To je jedan veliki rizik, ali i velika mogućnost”, naglasio je Bešlić.

Foto: PKS

Ravi Ćidembarama, izvršni direktor i osnivač IT kompanije RIMM iz Singapura je rekao da tržišta u Srbiji i regionu tek treba da se razviju, ali su neophodni alati, zakoni, dobra infrastruktura za izdavanje zelenih obveznica, distribucija, banke i novac da se pokrene ovo tržište. Ova oblast još nije donela dobre rezultate u Srbiji, ali je vrlo perspektivna.

Finansije i finansijski programi imaju ključnu ulogu kako bi se uticalo na zelenu transformaciju. NLB Komercijalna banka razvija zeleni portfolio korporativnih kredita i potpisnica je ZERO bankarske alijanse, jer to značajno doprinosi zaštiti prirode i zajednice.

Dejan Janjatović, zamenik izvršnog direktora NLB Komercijalne banke je rekao da je ovo relativno nova oblast u kojoj treba dosta da se uči i da se prepoznaju mnogi rizici i finansijski pokazatelji.

“Treba da procenimo koliki je ESG rizik svake kompanije, tražimo prilike kako da ostvarimo određene uštede i doprinesemo manjem zagađenju životne sredine”, rekao je Janjatović i dodao da sa klijentima dele iskustva i znanja o karbonskom otisku kao i da su za dve godine isti smanjili za 70 odsto u industrijama koje imaju veliku emisiju gasova staklene bašte.

Marija Pantelić, direktorka održivog poslovanja u porodičnoj kompaniji Bosis koja posluje duže od 40 godina u oblasti proizvodnje ambalaže za industriju istakla je da bez zelenog i održivog poslovanja ne može više da se radi i posluje. Vrednosti ekoloških standarda primenjivali su na svim nivoima u proizvodnji, kao i da svaki zaposleni zna šta to za njega znači.

“Kompanije u Srbiji kaskaju u primeni zelenih prinicipa, jer većina na to gleda kao na trošak, jer u MSP nema dovoljno ljudskih resursa, finansija, a ljudima treba praktično objasniti gde su rizici i kako ih rešiti”, rekla je Pantelić.

U diskusiji je učestvovao i Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju PKS koji je rekao da je vrlo uzak zakonski okvir države za uvođenje ovakvih promena, da svega nekoliko zakona ima u ovoj oblasti, da je potrebno da se stvori novi stub za stabilan finansijski okvir, kao i da treba intenzivnije razvijati zelene korporativne obveznice.

Na skupu se razgovaralo i o standardima za izveštavanje o održivosti, primeni u praksi, predstavljena su iskustva u primeni standarda u domaćim preduzećima, kao i o uticaju EU regulative na poslovanje u Srbiji.

Mirjana Vujadinović Tomevski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti