Primena ESG principa važna za održivo poslovanje

Foto-ilustracija: Freepik (freepik)

Promenjene okolnosti sa kojima se suočava čovečanstvo i živi svet oko njega, nametnule su potrebu za odgovornijim postupanjem u svim društvenim sferama. Uvažavajući takav pristup, ekološki i društveno osvešćene kompanije, spremne da prihvate svoju ulogu i odgovornost, u poslovanje uključuju održive procese.

U javnom diskursu sve češće se govori o takozvanim ESG principima, a čini se da mnogi građani i dalje nemaju saznanja o tome šta oni podrazumevaju. Punim nazivom, oni predstavljaju delovanje kompanje usmereno prema zaštiti životne sredine, društvenoj odgovornosti i savesnom korporativnom upravljanju. Široko definisani, ovi principi pažljivim planiranjem svode se na veoma precizne aktivnosti, koje se razlikuju od kompanije do kompanije u zavisnosti od njihove sfere poslovanja. Konkretni primeri jesu najpogodniji način da se približi i razume široko definisan teorijski koncept.

Usmeravajući pažnju na ekološki aspekt ESG principa, kompanije svoje održive prakse mogu da sprovode kroz brigu o zagađenju vazduha i okoline, čime se ujedno štiti i biodiverzitet, omogućavajući mu zdraviju sredinu. Međusobno povezano, rešavanje ekoloških problema ostvaruje se sprovođenjem akcija pošumljavanja, organizovanim sakupljanjem i daljim upravljanjem otpada, ali i naporima da se njegov nastanak spreči. Uzimajući to u obzir, neke kompanije smanjuju upotrebu kancelarijskog papira ili se, primera radi, zalažu za smanjenje upotrebe plastičnih proizvoda.

Pročitajte još:

Razvoj svesti ključan je za održavanje ovakvih praksi, a njegov uslov prestavlja obrazovanje i dobra informisanost svih građana. Najvažniji među nama jesu najmlađi, zbog čega uz pažljivo planiranje kompanije neretko osmišljavaju edukativan sadržaj, prilagođen dečijem uzrastu. Bilo da je reč o radionicama, predstavama ili knjigama, deca se podstiču da od detinjstva prirodno usvajaju zdrave i održive navike.

Foto-ilustracija: Freepik (jcomp)

Lojalnost koju korisnici proizvoda i usluga pružaju kompanijama, zahteva uzajamno poverenje, koje se gradi transparentnošću. Zbog toga, važno je da kompanije komuniciraju i svojim korisnicima pružaju tačne informacije o svom poslovanju. Takozvani ekološki odnosi s javnošću, značajni su ne samo zbog održavanja poveranja, već se takvim pristupom podiže ekološka svest šire javnosti, ali se podstiču i kompanije koje do sada nisu ekološki odgovorno poslovale, da to započnu.

Pored navedenog ekološkog aspekta ESG principa, treba pomenuti i ostale. Društveni aspekt podrazumeva da kompanija svojim zaposlenima obezbeđuje sigurno i bezbedno poslovanje, kroz poštovanje ljudskih prava. Takođe, društveno odgovorne kompanije deo svojih napora ulažu i u dobrotvorne svrhe, gde se kao primer navodi donacija sredstava ugroženim grupama građana. Poslednji aspekt ESG principa predstavlja savesno korporativno upravljanje, koje predstavlja osnovu daljeg poslovanja, podrazumevajući etično poslovanje, u skladu sa svim društvenim i zakonskim normama.

Sve veći broj kompanija u Srbiji u svoje korporativno upravljanje uključuje ESG principe. Kao primer dobre prakse ovakvog poslovanja, uključujući sve prethodno navedeno, ističe se kompanija SBB koja je, između ostalog, formirala i ESG komitet. Od 2016. godine SBB fondacija sprovodi izvođenje interaktivne predstave za najmlađe pod nazivom ,,Ko to tamo prlja?’’, koju je do danas ogledalo preko 40.000 dece, a u prethodnih osam meseci, sprovodila je i akcije sadnje preko 115.000 sadnica širom Srbije. Govoreći o smanjenju korišćenja resursa i sprečavanju nastanka otpada, kompanija svojim korsnicima račune za usluge dostavlja elektronskim putem, čime se štedi papir, a time i drveće.

Katarina Vuinac

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti