Srbija u ovom trenutku ima 473 zaštićena područja, koja se prostiru na 8,65 odsto teritorije, a u planu je da se do kraja ove godine područja pod zaštitom prošire na 9,21 odsto ukupne teritorije.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva zaštite životne sredine, planirano proširenje uz postojeću površinu koju obuhvata ekološka mreža, očekuje se da će ukupno pod zaštitom do kraja 2024. godine biti oko 30 odsto ukupne površine naše zemlje.
Konvencija o biodiverzitetu postavlja upravo cilj stavljanja pod zaštitu 30 odsto kopnenih i vodenih ekosistema do 2030. godine.
Za održavanje i unapređenje ovakvih prirodnih bogatstava u Srbiji je u ovoj godini obezbeđeno 500 miliona dinara, dok je 2020. godine bilo izdvojeno 229 miliona dinara.
Pročitajte još:
- SVETSKI DAN ŠUMA
- IZAZOVI ODRŽIVOG UPRAVLJANJA ZAŠTIĆENIM PODRUČJIMA I ADAPTACIJA NA KLIMATSKE PROMENE
- RAZVOJNE MOGUĆNOSTI PRIRODE U SRBIJI
Prema podacima iz Druge nacionalne inventure šuma, šumovitost Srbije sa 29,1 odsto iz 2006. godine porasla na trenutnih 39,01 odsto teritorije, navodi se na sajtu Ministarstva i dodaje da ovo znači da se naša zemlja približila evropskom proseku od 41 odsto.
Pojašnjenja radi, kako se navodi u Zakonu o zaštiti prirode, ekološka mreža kao koherentna, funkcionalno i prostorno povezana celina, uspostavlja se radi očuvanja tipova staništa od posebnog značaja za zaštitu, za obnavljanje i/ili unapređenje narušenih staništa, kao i za očuvanje staništa divljih vrsta flore i faune. Dakle, ekološku mrežu čine ekološki značajna područja i ekološki koridori a koji ujedno mogu da budu i u kategoriji zaštićenih područja.
Energetski portal