Svetski dan šuma

Foto-illsutration: Unsplash (John-o-Nolan)

Šume predstavljaju vitalne, bujne, složene, efikasne kopnene ekosisteme koji pružaju dom različitim vrstama života i igraju nezamenjivu ulogu u održavanju zdravlja Zemlje i ljudi.

Postoji osnovna podela na borealne, umerene i tropske šume. Borealne se nalaze u hladnim predelima poput Sibira, Aljaske, Kanade i severa Evrope, umerene šume su one koje poznaju i leta i zime, ali ne i drastične temperature, dok tropske šume, koje zauzimaju površinu od 10 odsto na globalnom nivou, jesu one najotpornije na visoke temperature i veliku vlažnost. Sve one zajedno pokrivaju nešto više od 30 odsto planete, što prema podacima FAO iz 2020. godine iznosi preko četiri milijarde hektara zemljišta.

Osim što su dom za 80 odsto svetskih kopnenih životinja, biljaka i insekata, kako navodi WWF, šume pružaju osnovne resurse i dom za oko 300 miliona ljudi. One regulišu padavine, učestvuju u klimatskim obrascima, prečišćavaju vodu, regulišu temperature,  i smanjuju količinu CO2 u atmosferi za milione i milione tona godišnje.

Pročitajte još:

Evropa i Južna Amerika su kontinenti sa najviše šume, ali i  zemlje van ovih kontinenata mogu se pohvaliti svojim biodivezitetom.

Surinam je poznat po svom zelenilu, dominira sa najvišim procentom šumskih površina među državama- više od 90 odsto teritorije prekriveno je šumom. Gvajana se takođe ističe sa više od 80 odsto pokrivenosti šumom, što ovaj region čini jednim od zelenijih na planeti. Na Pacifiku, Papua Nova Gvineja ima oko 70 odsto šumskih površina, što je čini jednom od najpošumljenijih zemalja u tom ovom sveta.

Foto-ilustracija: Unsplash (Mika Korhonen)

U Evropi, Finska prednjači kada je u pitanju teritorija pokrivena obimnim borealnim šumama, dok je Švedska sledeća. Japan, s druge strane, predstavlja azijsku zelenu oazu. Uglavnom sve od ovih zemlja imaju preko polovine svoje teritorije prekrivene šumama.

Brazil zadržava svoju poziciju među zemljama sa velikim šumskim pokrivačem, zahvaljujući neizmernoj površini Amazonije. Slično tome, Demokratska Republika Kongo, dom drugoj po veličini tropskoj šumi na svetu nakon Amazonije, takođe se izdvaja svojom značajnom šumskom pokrivenošću.

Na severu Amerike, Kanada pruža dom velikim površinama borealnih šuma, dok Rusija, poseduje najveće površine šuma među državama.

Što se tiče našeg regiona, Slovenija i Crna Gora visoko se kotiraju kada je u pitanju ova statistika.

Šume su skladišta ugljenika, izvor čistog vazduha, borac protiv klimatskih promena i dom mnogim živim bićima.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti