Klimatske promene donose četiri ključna rizika za Evropu

Foto-ilustracija: Pixabay

Iako je klimatska kriza prošle godine nastupila svom snagom donevši nam požare, suše, poplave i toplotne talase, čovečanstvo još uvek nije dovoljno ozbiljno pristupilo rešavanju ključnih problema, stav je Međuvladinog panela za klimatske promene (IPCC).

Globalno nečinjenje skupo će nas koštati, upozorava IPCC u najnovijem izveštaju „Klimatske promene 2022: Uticaji, adaptacija i ranjivost“ gde su detaljno izneti svi rizici po prirodne resurse i čovečanstvo ukoliko se planeta zagreje iznad 1,5 °C.

Kada je reč o Evropi, autori izveštaja identifikovali su četiri ključna rizika koje donosi globalno zagrevanje, a to su:

1)Smrtnost usled toplotnih talasa

Ekstremne temperature predstavljaju najveću pretnju ljudskim životima u Evropi, a ukoliko globalno zagrevanje pređe 3°C, broj smrtnih slučajeva izazvanih toplotnim stresom povećaće se dva do tri puta, upozorava IPCC.

Takođe, rast temperature smanjiće površinu prirodnih staništa kopnenih i morskih ekosistema što će nepovratno promeniti njihov sastav i ugroziti biodiverzitet. Češći i intenzivniji šumski požari biće još jedna posledica ekstremnih temperatura u Evropi, stoji u izveštaju.

2) Štetnost po useve

Evropu će zadesiti značajni poljoprivredni gubici na većem delu kontinenta tokom 21. veka, tvrde iz IPCC-a. Ni navodnjavanje, kao najefikasniji način da se poljoprivreda prilagodi visokim temperatirama, neće biti od pomoći jer će se Evropa suočiti i sa manjkom vode, predviđaju naučnici.

3) Oskudica vode

Ukoliko se planeta zagreje za 2 °C , trećina populacije u Evropi biće izložena oskudici vode. Sa 3 °C, rizik će se udvostručiti, a biće primetni i ekonomski gubici u sektorima koji zavise od vode kao što je poljoprivreda.

4) Poplave i porast nivoa mora

Sa globalnim zagrevanjem iznad 3 °C , broj ljudi pogođenih poplavama i porastom nivoa mora će se udvostručiti, a štete usled poplava na obalama uvećaće se desetostruko do kraja 21. veka, upozorava IPCC.

Da bismo izbegli dalje gubitke života, biodiverziteta i prirodnih resursa, neophodne su ambiciozne i hitre akcije za prilagođavanje klimatskim promenama uz istovremeno smanjenje emisija gasova staklene bašte, navodi IPCC u izveštaju.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti