Hrvatske pećine pune divljih deponija koje ugrožavaju vodu i zdravlje ljudi

Foto: Fejsbuk skrinšot / Čisto podzemlje

Fotografije, koje je na svojoj fejsbuk stranici objavila volonterska speleološka inicijativa „Čisto podzemlje“, munjevito su se proširile društvenim mrežama i hrvatskim medijima izazvavši veliku uznemirenost javnosti.

Reč je o fotografijama podzemne deponije u Gaćinoj jami u području Zagvozda koje su zabeležili članovi Društva za planinarenje, istraživanje i očuvanje prirodnih vrednosti „Osmica Karlovac“ i o tome ubrzo obavestili pomenutu inicijativu.

„Čisto podzemlje“ se uveliko bori protiv bacanja otpada u krško podzemlje, a Gaćina jama je samo jedna od preko 103 zagađene lokacije u okolini Splita.

Sudeći prema fotografijama koje objavljuju na svojoj fejsbik stranici, jame i pećine u Hrvatskoj pretrpane su svakojakim otpadom – od lešina do lekova i granata, a sve to završava u vodi za piće.

„Lokalni ljudi uspeli su da ubace preko 100 kubika kućnog otpada, strvina, krupnog i građevinskog otpada, lekova, hemikalija i pesticida. Smeće smo dosad videli samo mi speleolozi, jer – okolina ulaza je čista kao suza… a u podzemlju horor film“, navodi se u objavi inicijative.

Inicijativa je posljednjih godina očistila nekoliko desetina podzemnih deponija, a kako navode, samo do aprila 2021. organizovali su 38 akcija čišćenja u kojima je iz dubokih jama izvađeno ukupno 147 kubika otpada.

Prema rečima speleologa i pokretača inicijative Ruđera Novaka, deponije u podzemlju predstavljaju veliku ekološku pretnju budući da su pećine i jame prirodni putevi preko kojih se cedi voda. U ovom slučaju, voda prolazi kroz naslage otpada i kao takva dolazi do izvora pijaće vode, upozorava Novak.

Ceo tekst možete pročitati OVDE.

Izvor: Ekovjesnik

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti