Francuski reaktori započinju prelazak na domaći reciklirani uranijum?

Foto-ilustracija: Unsplash (Ondrej Bocek)

Fransuska je zemlja poznata po svojim nuklearnim reaktorima koji pokrivaju njen najveći deo proizvodnje električne energije – čak oko 70 osto.

U zemlji je u poslednjih godinu dana bilo funkcionalno više od 55 nuklearnih reaktora na puno lokacija. Međutim, jedna nuklearna elektrana, na reci Roni, u jugoistočnom delu države, prešla je na održivu nuklearnu energiju, tako što primenjuje gorivo nastalo od recikliranog uranijuma. Time je domaća industrija za preradu uranijuma oživela, a Francuska je domaćoj fabrici omogućila da učestvuje u ostvarenju cilja da se potrošnja prirodnih resursa umanji za 25 odsto tokom naredne decenije.

Kada je reč o održivoj nuklearnoj energiji, Francuska ima iskustva na ovom polju. Reprocesirani obogaćeni uranijum je materija koja se dobija preradom korišćenog nuklearnog goriva iz nuklearnih reaktora, gde se uranijum izdvaja, obogaćuje i potom ponovo koristi u reaktorima. Ovaj proces prerade se obavlja u fabrici u La Hagu, i na taj način se efikasno koristi nuklearno gorivo, navodi se na World Nuclear News

Pročitajte još:

U Francuskoj su ukupno četiri reaktora setifikovana da koriste ovakav obogaćeni reprocesirani uranijum.

EDF (Électricité de France), državna kompanija za proizvodnju električne energije već neko vreme sprema, a sad već i primenjuje strategiju usmerenu ka korišćenju recikliranog uranijuma, što bi trebalo da osim prirudnih resursa, smanji emitovanje emisija CO2 za 30 odsto tokom naredne decenije, u poređenju sa korišćenjem nerecikliranog nuklearnog goriva, prenose i svetski mediji.

Osim očuvanja prirodnih resursa, smanjenja emisija CO2, što doprinosi održivosti i cirkularnosti, ovakvom strategijom povećava se energetska nezavisnost Francuske.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti