Francuska je 2016. godine donela propis kojim obavezuje sve supermarkete na svojoj teritoriji da na dnevnom nivou doniraju višak namirnica. U suprotnom se suočavaju s novčanim kaznama koje idu i do 75.000 evra. Tako se solidarnost među Francuzima podstiče i slovom zakona. Na suprotnoj strani smo mi – u nedostatku Zakona o donacijama, kompanije-donatori moraju da plate PDV u visini od 25 odsto, otkrila nam je Gordana Jovanović, menadžerka udruženja „Donorum”.
Zajedno sa Ilijom Veselinovićem, Zvezdanom Mutapović, Filipom Krivokapićem, Tomasom Momčilovićem i Stefanom Živićem, Gordana je pokrenula „Donorum” u nameri da ponude svoj odgovor na gomilanje otpada od hrane u Srbiji. Ime ovog neprofitnog, nevladinog udruženja, nastalog iz želje mladih da pomognu socijalno ugroženim ljudima, potiče od latinske reči za dar – donum. Vođeni geslom da viškovi hrane nisu problem isključivo ekološke i agro-ekonomske prirode, već se tiču i ljudi u našoj zajednici, darodavci Gordana, Ilija, Zvezdana, Filip, Tomas i Stefan su osmislili aplikaciju Public Kitchen Infrastructure.
U fokusu:
Prema podacima Ujedinjenih nacija, na godišnjem nivou srpska domaćinstva bace više od 250.000 tona „ića i pića”, što bi značilo da svaki stanovnik na deponiju pošalje oko 200 evra. Ne preterano lepo i prikladno mesto za „ulaganje” novca, složićemo se! „Druge države otpad od hrane posmatraju kao osnovni resurs, dok naše kompanije i pojedinci zbog propisa i neodgovornosti i dalje ne shvataju njegov potencijal”, istakla je naša sagovornica, po struci geograf i inženjer u oblasti životne sredine.
Jedna od tih država o kojima govori Gordana, jeste i Irska, odakle potiče aplikacija Food Cloud, po uzoru na koju su „donorumci” napravili svoju. Ona spaja više od 4.000 humanitarnih organizacija sa najvećim tamošnjim trgovinskim lancima, kao što su TESCO i ALDI. „Smatramo da je i kod nas izvodljiv sličan poduhvat, što smo i dokazali stvaranjem aplikacije”, odlučna je ona.
Iz prve ruke smo dobili i informacije o tome kako funkcioniše Public Kitchen Infrastructure. „Donatori i humanitarne organizacije treba da se registruju na našem sajtu donorum.org. Nakon toga sledi provera. Registrovani korisnici potom dobijaju svoje profile. Donatori u svakom trenutku po završetku procesa mogu da postave donacije na našu platformu i one postaju vidljive za sve priključene humanitarne organizacije”, otkrila nam je Gordana, jedna od idejnih tvoraca „Donoruma”, dodavši da donatori imaju mogućnost da naznače količine namirnica koje imaju na raspolaganju i pakovanje u kom se nalaze, kao i da štikliraju donaciju kao „hitnu” ukoliko je neophodno što brže preuzimanje i korišćenje.
Aplikacija je besplatna i podaci se ažuriraju u realnom vremenu i dostupni su javnosti. S radom je počela krajem oktobra 2019. godine, kada je kompanija „Imlek” poklonila mleko za rehabilitacioni centar „Duga” iz Novog Sada i humanitarnu organizaciju „Čarolija” iz Beograda.
Gordana, Ilija, Zvezdana, Filip, Tomas i Stefan su udružili svoje znanje i veštine u izradi sajta i u promociji udruženja i aplikacije. Raspoloživa sredstva stavili su u službu plemenitog cilja. On, međutim, zahteva kolektivnu akciju. Ekologija i filantropija traže uključivanje države, industrije i zakonodavaca, a „Donorum” im je isporučio odlično mesto sastanka.
Da li pojedinci mogu da koriste aplikaciju?
Trenutno pojedinci nisu u prilici da pruže sopstveni doprinos radu „Donorumove” javne kuhinje, ali se tim nada da će u skorije vreme dobiti projektna sredstva koja bi im omogućila kreiranje aplikacija za Android i Epl telefone, objasnila nam je Gordana.
Do tada udruženje poziva građane da ih prate na društvenim mrežama, gde dele savete za sprečavanje bacanja hrane u domovima.
Priredila: Jelena Kozbašić
Tekst je objavljen u novom broju Magazina Energetskog portala PRIRODNI RESURSI, mart-maj, 2020.