Rudarstvo nije samo eksploatacija i prerada rude, već i briga o ljudima koji žive pored rudnika, kao i o životnoj sredini, a svaki ugovor sa investitorima ubuduće će sadržati i deo o zaštiti životne sredine, stav je Ministarstva rudarstva i energetike.
Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović je, prilikom obilaska lokacije budućeg rudnika bakra i zlata Čukaru Peki i radova na rekonstrukciji topionice, istakla da je podizanje kvaliteta životne sredine moguće samo uz investicije, a ulaganje od 220 miliona evra u rekonstrukciju topionice upravo to znači.
„U stalnom smo kontaktu još od potpisivanja ugovora. Naše strateško partnerstvo znači i veće plate, nova radna mesta, ali i očuvanje životne sredine“, rekla je Mihajlović.
Pročitajte još:
Ona je najavila da će od avgusta emisija sumpor-dioksida biti u dnevnim i godišnjim granicama, naglasivši da je zbog toga važna rekonstrukcija topionice.
Čukaru Peki će, kako kaže, biti prvi zeleni rudnik u Srbiji, što znači da će koristiti najnovije tehnologije u rudarstvu i biti u najvećoj meri digitalizovan.
„Kada bude otvoren, nadam se početkom oktobra, to će biti rudnik koji postavlja standarde za sve ostale u našoj zemlji. Zeleno, održivo rudarstvo osnova je razvoja privrede i budućnost naše zemlje“, navela je ministarka.
Mihajlović je poručila da je infrastruktura neophodna da bismo bili lideri u energetici i da predstavlja osnovu za sve investicije, dodavši da je prioritet u procesu energetske tranzicije izgradnja kapaciteta koji koriste obnovljive izvore za proizvodnju energije.
Energetski portal