Nesanitarna deponija Sovljak u Bogatiću uskoro bi trebalo da bude sanirana. Jedan deo sredstava za realizaciju ovog projekta obezbedilo je Ministarstvo zaštite životne sredine u iznosu od 29 miliona dinara, dok će šest miliona dinara obezbediti opština Bogatić.
Vujović je navela da se lokalna samouprava obratila ministarstvu za pomoć u rešavanju problema deponija u toj opštini, na kojima je nepravilno odlagan otpad u prethodnih 30 godina. Prema njenim rečima, jedna od privremenih deponija u Bogatiću koja zahteva hitnu sanaciju je deponija Sovljak i ona će uz podršku ministarstva uskoro biti sanirana i rekultivisana.
“Odlučni smo da rešimo problem deponija u Srbiji i država za tu namenu izdvaja značajna sredstva, kako za uklanjanje manjih smetlišta, tako i za sanaciju i rekultivaciju nesanitarnih deponija koje zagađuju zemljište, vodu i vazduh. Lokalne samouprave ne mogu same da reše taj problem i država je tu da pomogne, ali isto tako zahtevamo od lokalnih inspekcija da pojačaju nadzor kako se na istim mestima ne bi ponovo pravile deponije”, kaže ministarka, navodi se u saopštenju.
Kako se dalje navodi, tokom septembra sprovedena akcija čišćenja oko 500 divljih deponija u 43 grada i opštine, kojima su na javnom konkursu odobrena sredstva za tu namenu.
Pročitajte još:
“Naš cilj je Srbija bez deponija. Ubrzano radimo na projektima za izgradnju zelene infrastrukture – regionalnih i reciklažnih centara, što će omogućiti da se otpad na teritoriji naše zemlje zbrinjava i tretira po najvišim ekološkim standardima. Uspostavljanjem modernih sistema za upravljanje otpadom stvaramo uslove da nesanitarne deponije budu zatvarane, sanirane i rekultivisane”, rekla je Vujović.
Energetski portal