Za pogodniji i zeleniji život u gradu

Foto: Ljubaznošću Matea Rivelinija

Kao centri zapošljavanja, privrednih i kulturnih aktivnosti, gradovi su pokretači privrednog rasta koji generišu više od 80 odsto svetskog BDP. Trošeći više od dve trećine resursa, oni su i ogromni potrošači energije i vode. Istovremeno, negativno utiču na klimatske promene, jer stvaraju 72 odsto ukupnih svetskih emisija gasova. Procene govore da će do sredine veka gotovo 70 odsto stanovništva živeti u urbanim sredinama. Ako se tome pridodaju i ekstremne vremenske nepogode koje smo imali ovog leta, vidimo hitnu potrebu za delotvornim klimatskim merama radi zaštite gradskog stanovništva.

Uvođenje pametnih tehnologija

Učiniti naše gradove zelenijim nije lak zadatak, jer se ne mogu izgraditi ispočetka. Potrebno je rekonstruisati postojeću infrastrukturu koristeći digitalne i nove tehnologije kako bismo neke procese učinili efikasnijim. Na primer, ulično osvetljenje, saobraćaj i merenje utroška energije mogu se zameniti inteligentnim sistemima. Pored toga, možemo sagraditi efikasne zgrade i pametna naselja, kao i uvesti inovativne pristupe za gradsku upravu i kontakte sa građanima. 

Projekti sa višestrukim benefitima, kao što je obnova gradskog saobraćaja, mogu takođe znatno unaprediti funkcionisanje grada i kvalitet životne sredine. EIB Global finansira sa 40 miliona evra modernizaciju i proširenje tramvajske i trolejbuske mreže u Kantonu Sarajevo. Sličan projekat za održivu urbanu mobilnost u Nišu nalazi se u postupku pripreme, a on će pomoći gradu da istraži mogućnosti oko relokacije teretnog saobraćaja sa postojećeg međugradskog železničkog koridora.

Da bi se do 2030. godine ispunili klimatski ciljevi, procenjuje se da će biti potrebno da se globalno izgradi održiva infrastruktura u vrednosti od 93 hiljade milijardi dolara, dok će do 4,5 hiljade milijardi biti potrebno za pripremu investicionih projekata. EIB već doprinosi ovom zadatku kroz finansiranje i savetodavnu podršku za projekte urbanog razvoja širom sveta, sa 60 milijardi evra u ovom sektoru koliko je investirala do sada. 

Pročitajte još:

Inovativni pristup urbanizaciji

Da bi pomogla gradovima i regionima da iskoriste svoje jedinstvene prednosti, EIB pruža tehničke savete, kao i sredstva za finansiranje projekata pametnih gradova. Taj koncept se zasniva na više sektorskoj strategiji održivog razvoja i na održivom, integrisanom, inkluzivnom i inovativnom pristupu. To znači da projekti koji su pogodni za finansiranje EIB-a treba da uključe principe održivosti, sve interesne strane i integralni pristup strategiji pametnih gradova. Cilj je da se upotrebe veštine i inovacije, usmeravanjem znatnog dela ukupnih kapitalnih programa na investicije koje primenjuju napredne tehnologije.

Foto-ilustracija: Pixabay

Naša kreditna delatnost upotpunjena je savetodavnim uslugama i tehničkom pomoći kroz niz specijalizovanih savetodavnih usluga kao što je Zajednička pomoć za podršku projektima u evropskim regionima (JASPERS), koja je rezultat partnerstva između EIB i Evropske komisije. Tehnička pomoć za pokretanje zelenih projekata može se dobiti i preko Fonda za finansiranje klimatskih projekata u gradovima. On pomaže gradovima i zemljama u razvoju da ostvare svoje klimatske ambicije, tako što energetski efikasne ideje pretvara u strategije. 

Rešavanje klimatskih izazova 

Do septembra 2022. godine fond je odobrio tehničku pomoć za 95 gradova u 36 zemalja širom sveta kako bi svoje klimatske ambicije pretvorili u projekte spremne za finansiranje. Određeni gradovi u Crnoj Gori, Albaniji i Kosovu* takođe će moći da iskoriste ovu savetodavnu podršku koju obezbeđuju EIB, Svetska banka, GIZ i drugi partneri. Na primer, u Prištini su stručnjaci već izvršili procenu postojeće održivosti grada i razvili tri scenarija rasta do 2040. godine kako bi se definisali mogući pravci razvoja i prateće klimatske aktivnosti.

U februaru ove godine pokrenuli smo novi ogranak EIB Global posvećen našim aktivnostima izvan EU. Nova organizaciona struktura pomaže nam da povećamo finansijsku i tehničku pomoć za Zapadni Balkan i ubrzamo pripremu održivih projekata i u oblasti urbanog razvoja. Već tokom 2022. godine u tu svrhu smo obezbedili preko osam miliona evra bespovratnih sredstava za tehničku pomoć kako bi se širom regiona pokrenuli takvi projekti. Takav je, na primer, slučaj sa projektom socijalnog stanovanja u Tirani koji teži da obezbedi kvalitetnije i energetski efikasnije stanovanje za najosetljivije grupe stanovnika. U Albaniji takođe pružamo podršku za pripremu integralne strategije za turizma i urbani razvoj pod nazivom Obalska kapija Prokletija. Novi projekti koji će se očekuju kao rezultat ove pomoći poboljšaće povezanost, kvalitet životne sredine i turističku ponudu tog područja. 

Zajedno sa Evropskom komisijom, EIB Global radi na razvijanju kombinacije inovativnih finansijskih instrumenata, savetodavnih usluga i grantova Evropske unije dostupnih kroz Investicionih okvir za Zapadni Balkan kako bi se podržali zeleniji i klimatski otporniji gradovi u regionu. Priprema pametnih strategija je prvi, ali važan korak u tom pravcu. EIB je spremna da podrži kompletan postupak transformacije kroz angažovanje svih relevantnih učesnika koji mogu preoblikovati obrasce urbanog života tako da postanu podnošljiviji, pogodniji i sa povoljnim dejstvom na životnu sredinu.

Autor: Mateo Rivelini, šef odeljenja EIB Global za zemlje u procesu pridruženja EU

* Ovom oznakom ne dovode se u pitanje stavovi o statusu i ona je u skladu sa rezolucijom SB UN 1244/1999 i Mišljenjem MSP o Deklaraciji o nezavisnosti Kosova



slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti