Veštačka inteligencija poboljšava efikasnost električnih vozila

Foto: ljubaznošću Dragana Miškovića

Upotreba veštačke inteligencije (VI) ima značajnu ulogu u oblasti e-mobilnosti i održivog transporta na globalnom nivou, a Srbija hvata korak sa svetom u ovoj oblasti. Primena VI u oblasti e-mobilnosti i održivog transporta u našoj zemlji može doprineti optimizaciji ruta, unapređenju performansi baterija, razvoju autonomne vožnje, održavanju vozila i efikasnom upravljanju mesta za punjenje. Ova tehnologija donosi brojne prednosti, uključujući smanjenje emisije štetnih gasova, poboljšanu efikasnost i bolje iskustvo korisnika električnih vozila.

Ovako je na pitanje kolika je i kakva upotreba VI u oblasti e-mobilnosti i održivog transporta u Srbiji, odgovorio dr Dragiša Mišković, naučni saradnik i vođa istraživačke grupe Human Computer Interaction u Institutu za veštačku inteligenciju Srbije.

Vizija Instituta za veštačku inteligenciju Srbije je da postane globalni centar izvrsnosti u naučnom istraživanju i transferu tehnologije iz oblasti VI i mašinskog učenja, kao i da stvara inovativne lidere u tom domenu. Veštačka inteligencija je sposobnost računara ili kompjuterski kontrolisanog robota da obavlja zadatke koji se obično povezuju s inteligentnim bićima i odnosi se na simulaciju ljudske inteligencije putem mašina koje su programirane da misle kao ljudi i oponašaju njihova dela.

U FOKUSU:

Kako ocenjujete razvoj e-mobilnosti u našoj zemlji?

Foto-ilustracija: Pixabay (Markus Roider)

Imajući u vidu da je e-mobilnost u Srbiji još uvek u razvoju, suočavamo se sa brojnim izazovima. Nekoliko je ključnih faktora koji utiču na situaciju e-mobilnosti u Srbiji poput infrastrukture za punjenje električnih vozila, podsticaja za njihovu kupovinu, kao i ulaganja u istraživanje i razvoj, podršku startapovima i tehnološkim kompanijama koje se bave ovim segmentom.

Neophodni su edukacija i podizanje svesti o prednostima elektromobilnosti, kao i o ekološkim i ekonomskim prednostima vozila na struju. Ovi izazovi su tipični i za mnoge druge zemlje koje se bave razvojem e-mobilnosti. Zahvaljujući odgovarajućim infrastrukturnim ulaganjima i podsticajima, Srbija ima potencijal za dalji napredak u ovoj oblasti.

Gde je Srbija u ovoj oblasti u odnosu na zemlje u regionu koje su u EU? Koje zemlje u svetu su najrazvijenije kada je o ovome reč?

– Kada je u pitanju razvoj e-mobilnosti, Srbija je u sličnom položaju kao i druge zemlje u regionu. Elektromobilnost je relativno nova industrija koja se brzo razvija širom sveta, uključujući i region Balkana. Zemlje Balkana, a među njima i Srbija, suočavaju se sa sličnim izazovima i prilikama u vezi sa e-mobilnošću.

Treba imati u vidu da se situacija u ovoj oblasti brzo menja, a svaka zemlja u regionu ima svoje specifične izazove i razvojne strategije. Ključno je da zemlje u regionu sarađuju, razmenjuju znanje i iskustva kako bi ubrzale razvoj i postigle održivu transformaciju transportnog sektora.

Lideri u oblasti e-mobilnosti s naprednim sistemima, infrastrukturom i inicijativama za podršku električnim vozilima su Norveška, Holandija, Kina, Nemačka, Švedska.

Koliko se u Srbiji razvijaju i primenjuju alati zasnovani na veštačkoj inteligenciji u oblasti e-mobilnosti?

Foto-ilustracija: Unsplash (Jenny Ueberberg)

Veštačka inteligencija igra sve veću ulogu u e-mobilnosti širom sveta, a koristi se za optimizaciju performansi električnih vozila, poboljšanje autonomnih sistema vožnje, upravljanje punjenjem baterija, predviđanje potrošnje energije, optimizaciju logistike i drugo.

Elektromobilnost, kao ključni sektor privrede i izvor razvojnog potencijala, sve više dobija na značaju u modernom svetu zbog brige o životnoj sredini i zdravlju. Naša šira regionalna zajednica ima izuzetnu priliku da postane jedan od vodećih lidera u Evropi u ovoj oblasti, koristeći bogato iskustvo, tradiciju i stručnost koju posedujemo u ovim domenima.

Razvoj e-mobilnosti u Srbiji još uvek diriguju velike strane kompanije i važno je podstaći uključivanje domaćih firmi i instituta. Neophodno je sprovesti planske aktivnosti na vreme kako bismo razvili infrastrukturu za petu generaciju mreže (5G) i sistemski pristupili izradi propisa. Zakoni će omogućiti široku upotrebu električnih i autonomnih vozila.

Intervju vodila: Mirjana Vujadinović Tomevski

Intervju u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ELEKTROMOBILNOST

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti