U svakodnevnom životu svi koristimo određene količine energije koja je neophodna za normalno funkcionisanje. Savremeno društvo gotovo da je nametnulo to da nam je u svakom trenutku potrebna stalna, sigurna i stabilna povezanost na neki izvor energije.
Nažalost, “zavisnot od energije” ima negativan uticaj, kako na životnu sredinu, tako i na neracionalnu upotrebu prirodnih resursa. Zato je neophodno da što pre napravimo promene, osim racionalne upotrebe energije, neophodno je da počnemo da je štedimo na najefikasniji način.
Kako štedeti energiju?
Da bi odgovorili na ovo pitanje prvo moramo razjasniti dve stvari, ušteda energije i energetska efikasnost.
Ušteda energije podrazumeva sve ono što preduzimamo da ne bismo rasipali energiju – to su jednostavni koraci koji svi mogu da usvoje kao način ponašanja, od gašenja svetla nakon izlaska iz prostorije, isključivanja električlnih aparata kada ih ne koristimo, do recikliranja plastične ili aluminijumske ambalaže.
Kada je reč o energetskoj efikasnosti, sve više se priča o energetskoj efikasnosti doma koja se može postići na razne načine. Kompletna izolacija kuće, zamena dotrajale stolarije, postavljanje kotlova na gas ili biomasu, nova štedljiva rasveta, kao i upotreba energetski efikasnih proizvoda su neki od najpoznatijih načina.
Donošenjem Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije, Vlada Republike Srbije želi da stvori uslove za efikasno korišćenje energije i unapređenje energetske efikasnosti, a čime će se, između ostalog, doprineti ostvarivanju ušteda energije i sigurnosti njenog snabdevanja, smanjenju uticaja energetskog sektora na životnu sredinu i klimatske promene, povećanju konkurentnosti privrede i poboljšanju uslova za ekonomski razvoj.
Zakon donosi promene i razne oblike podsticaja za unapređenje energetske efikasnosti koje su građani dugo čekali. Nekako su se, posebno, istakle subvencije za zamenu dotrajale stolarije, tj. za poboljšanje energetske efikasnosti, kao i za ugradnju solarnih panela na krovove kuća. Ipak, svi građani koje se odluče da konkurišu za ove subvencije, moraju da obezbede 50 odsto sredstava, dok preostali iznos finansiraju Vlada i jedinice lokalne samouprave sa po 25 odsto.
Pročitajte još:
Kako ovakvi radovi iziskuju pozamašne sredstva, mnogi građani moraju da potraže finansijsku pomoć kako bi ih realizovali. Ipak, čini se da odluku lakše donose kada izaberu banku koja pruža uslugu najvišeg kvaliteta kako stanovnoštvu, tako i malim i srednjim preduzećima.
ProCredit banka godinama ulaže u obnovljive izvore energije, kao i u projekte iz oblasti energetske efikasnosti. Jedan od glavnih prioriteta banke je zaštita životne sredine, a sve češće, ona se nalazi u fokusu i njihovih klijenata. Zato i ne treba da čudi što prilikom uvođenja novina u poslovanju poseban osvrt stavljaju upravo na ove oblasti koje su važne za celo društvo.
Krediti za ulaganja u energetsku efikasnost doma do 600.000 dinara, mogu se uzeti bez odlaska u banku. Ovi krediti namenjeni su građanima i pružaju mogućnost povraćaja novca do 15 odsto ukoliko kreditom finansirate samo jednu tehnologiju, a ukoliko kombinujete dve ili više povraćaj je do 20 odsto. Za sva ulaganja u zamenu prozora, vrata, izolacije doma ili pak postavljanje toplotnih pumpi, kotlova na biomasu i gas, solarnih grejača za vodi i drugo, povraćaj iznosi 20 odsto.
Krediti za energetsko efikasan dom sa povraćajem omogućeni su u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD) u sklopu Kreditne linije za zeleno finansiranje (GEFF).
ProCredit banka pripremila je posebne pogodnosti za kreditiranje solarnih panela. Pravna lica koja se odluče za kredit ove banke nisu u obavezi da obezbede učešće, period otplate je do 84 meseca, dok je iznos kredita bez ograničenja. Sredstva se mogu iskoristiti za izgradnju solarne elektrane na zemlji, objektu ili pak na prikolici koja se može koristiriti na više lokacija.
Krediti za nabavku solarnih sistema relizuju se kroz saradnju sa kompanijom MT-KOMEX, koja je višegodišnji partner ProCredit banke. Ova kompanija je lider u izgradnji i projektovanju solarnih elektrana.
Kada je reč o investicionim kreditima za dugoročna ulaganja u poslovanje, nabavku mašina, modernizaciju u proširenje poslovanja, ProCredit banka je spemila odlično rešenje. Uz mogućnost odloženog roka otplate (grejs period), tu su i povoljne kamatne stope, duža ročnost koja može biti i do 180 meseci.
Investicioni krediti mogu se koristi za osnovna sredstva, imaju ročnost do 84 meseca, osim u slučaju kupovine poslovnog prostora kada ročnost može biti i do 180 meseci i odloženi početak otplate (grejs period) može biti i do 12 meseci.
Krediti za refinansiranje uz odgovarajući odloženi početak otplate kredita (grejs period) i objedinjenje rata više kredita u jednu, imaju i rok otplate do 84 meseca za osnovna sredstva i do 180 meseci za poslovni prostor.
Krediti za nabavku komercijalnih i putničkih automobila, imaju rok otplate do 84 meseca, kao i mogućnost odloženog početka otplate (grejs period) do 6 meseci.
Investicioni krediti za energetsku efikasnost, donose dvostruku uštedu – posebno povoljne uslove kreditiranja i trajno manju potrošnju energije. Stručni tim Procredit banke, na osnovu metodologije konsultantske kuće IPC iz Frankfurta, vrši preciznu i na tržišnim parametrima zasnovanu analizu očekivanih efekata planiranih investicija. Na taj način, unapred ćete znati isplativost ulaganja – period povraćaja investicije i očekivane uštede. Ovaj kredit može se iskoristiti za nabavku energetski efikasnih proizvodnih mašina, izolaciju objekata i stolariju, opremu za grejanje i hlađenje, kao i za solarne i biogasne elektrane, te nabavku elektručnih automobila i drugo.
Krediti u saradnji sa ProCredit bankom u Nemačkoj, namenjeni su vlasnicima srednjih preduzeća koji u direktnom kontatku sa matičnom bankom mogu dobiti još povoljnije uslove za nabavku osnovnih sredstava i trajna obrtna sredstva.
Stručnjaci ProCredit banke spremni su u svakom trenutku da odgovore na sva vaša pitanja. Dovoljno je da zakažete sastanak popunjavanjem upita koji se može naći na sajtu banke.
Milica Radičević