Zamenik gradonačelnika Goran Vesić rekao je da je Grad Beograd u pregovorima sa Evropskom investicionom bankom kako bi se obezbedila podrška za izgradnju kompletne kanalizacije i postrojenja za preradu otpadnih voda u Kaluđerici, po uzoru na levu obalu Dunava. Grad će takođe dati deo novca, rekao je Vesić novinarima prilikom obilaska radova na izgradnji saobraćajnica u Kaluđerici.
„Kada je u pitanju kanalizacija, sledeći veliki projekat koji nas čeka jeste Kaluđerica. U narednom periodu ćemo definisati uslove kako bismo mogli polako da krenemo u raspisivanje tendera, prvo za izradu tehničke dokumentacije, a onda naravno i za izradu same kanalizacije„, istakao je Vesić.
On je podsetio da je raspisan tender za izgradnju kanalizacije na levoj obali Dunava odnosno za izgradnju prečistača za preradu otpadnih voda, a uslediće još dva tendera, izmeću ostalog tender za izgradnju same kanalizacije približne vrednosti od 50 miliona evra, od čega 35 miliona daje Evropska investiciona banka, a 15 miliona evra Grad Beograd.
Pročitajte još:
- Somborski „Vodokanal“ počinje proizvodnju električne energije iz otpadne vode
- Uskoro postavljanje podzemnih kontejnera za selekciju otpada na Savskom vencu
- Zlatibor uskoro dobija postrojenje za preradu otpadnih voda
„Time ćemo definitivno rešiti problem na levoj obali Dunava, odnosno svi će dobiti kanalizaciju. Ono što je još važnije, sve otpadne vode će biti prerađivane i tako će ići u Dunav“, istakao je zamenik gradonačelnika.
On je naveo da je završeno projektovanje fabrike za preradu otpadnih voda u Batajnici, radi se na projektu takve fabrike u Ostružnici, Obrenovcu i jedna će biti na teritoriji opštine Grocka.
„Najveća fabrika za preradu otpadnih voda je u Velikom selu, projekat je u toku, finansira ga Vlada Republike Srbije, a njegova vrednost je 285 miliona evra. Time ćemo rešiti problem otpadnih voda na teritoriji grada Beograda„, naglasio je Vesić.
On je podsetio da Grad Beograd svu svoju kanalizaciju sipa direktno u Savu i Dunav, što znači da svake godine sipamo otprilike 60.000 olimpijskih bazena fekalija u Savu i Dunav.
„Imamo oko sto direktnih izliva kanalizacije u Savu i Dunav. Kada završimo postrojenje u Velikom Selu, ukinućemo 80 takvih izliva, a kada završimo i ove druge fabrike, ukinućemo sve, konačno ćemo prerađivati otpadne vode“, zaključio je Vesić.
Izvror: Grad Beograd