Somborski „Vodokanal“ počinje proizvodnju električne energije iz otpadne vode

U somborskom „Vodokanalu“ uskoro će početi proizvodnja električne energije iz otpadne vode, smanjiće troškove preduzeća jer će se 40 odsto struje potrebne za funkcionisanje prečistača otpadnih voda dobiti na ovakav način.

Foto: pixabay

Na uređaj za prečišćavanje otpadnih voda svakodnevno stigne oko devet hiljada kubnih metara komunalnih i industrijskih otpadanih voda.

Nakon prečišćavanja, voda se ispušta u kanalsku mrežu. Prilikom ovog prečišćavanja dobijaju se i „nus“ proizvodi, a u „Vodokanalu“ su našli način kako da te „nus“ proizvode iskoriste.

„Nus proizvod je mulj koji mi prerađujemo. On ima neprijatni miris koji bi stvarao velike probleme, pa moramo da ga stabilizujemo. To je i razlog što se on u postrojenju prenosi do digestora gde se tremičkom obradom iz njega izdvaja bio gas. Do sada smo i taj biogas koristili za zagrevanje i tako smo smanjili troškove grejanja, ali smo shvatili da imamo i viška bio gasa, pa nam je bila želja da proizvodimo ekektričnu energiju“, kaže Jasmina Bobić, direktorka JKP „Vodokanal“ Sombor.

A prvi kilovati iz biogasa dobiće se za otprilike mesec dana kada sa radom krene gas generator koji je postavljen na somborskom prečistaču otpadnih voda.

„Do sada se biogas koristio za grejanje tehnološkog procesa u jednom delu, a zimin se koristio za zagrevanje objekata na samom postrojenju. Od ovog momenta mi ćemo ga koristiti za proizvodnju električne nergije. Dnevno proizvedemo oko 2.000 kubnih metara gasa. Što se tiče ušteda mi bi trebali da pokrijemo oko 40 posto ukupne potrošnje energije na prečistaču na ovakav način“, kaže Dušan Đurđević, izvršni direktor JKP „Vodokanal“ Sombor.

Mesečni računi za utrošenu električnu energiju na prečistaču su oko 1,5 miliona dinara, pa će zahvalujući upotrebi biogasa, mesečna ušteda biti oko 600 hiljada dinara.

U „Vodokanalu“ kažu da je ovo samo početak i da im je cilj da celokupne troškove elelektrične enerigije na prečistaču pokriju alternativnim izvorima.

„Mi planiramo da povećamo produkciju bio gasa i samim tim biće nam potreban jo jedan gas generator. To je jedna faza, a drugafaza je korišćenje solarne energije i mi smo u fazi pripreme tehničke dokumentacije za to“, kaže Đurđević

Postavljanje gas generatora deo je projekta prekogranične saradnje Eksploatacija različitih izvora u proizvodnji „zelene energije„, koji sufinansira Evropska unija u okviru IPA Intereg prekograničnog progama Hrvatska–Srbija.

Izvor: RTV/Zlata Vasiljević

Milisav Pajević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti