Grad Bor stavio je na rani javni uvid plan detaljne regulacije područja vetroelektrane ,,Snaga istoka’’.
Površina obuhvata Plana je okvirno 2699,88ha, a ona će konkretnije biti definisana u fazi razrade planskog dokumenta. U ovom obuhvatu su delovi katastarskih opština Krivelj, Gornjane, Bučje, Luka, Topla, Donja Bela Reka i Tanda.
Kako se navodi u dokumentu, u okviru obuhvata Plana, u zonama koje su se analizom pokazale pogodno, planira se postavljanje 41 vetrogenerator, svaki snage 7,2 MW, što dalje znači da je ukupna snaga vetroelektrane zaokrenužena na 300MW.
Iz svakog od vetrogeneratora, kroz pilon do tla spuštaće se naponski elektroenergetski kabl napona 35kV. Četiri vetrogeneratora biće vezana na isti kabl kojim će se proizvedena električna energija transportovati do trafo stanice/razvodnog postrojenja. Mesto priključenja vetroparka na distributivni sistem električne energije biće određen uslovima EPS-a koji će biti izdati u proceduri izrade Plana.
Pročitajte još:
- EVROPA JE U NOVE VETROPARKOVE U 2022. ULOŽILA SAMO 17 MLRD EVRA
- PIROT DOBIJA SOLARNE ELEKTRANE UKUPNE SNAGE PREKO 125 MEGAVATA – INVESTIRAJU ENGLEZI I FRANCUZI
- OBNOVLJIVA ENERGIJA ĆE OBARATI REKORDE OVE GODINE
Izgradnja vetroelektrane biće veoma značajna za opštinu Bor, zbog toga što prirodni uslovi terotorije ne omogućavaju zadovoljenje sopstvenih potreba za energetskim izvorima, jer ne postoje potencijali uglja, nafte i prirodnog gasa ili kapaciteti za proizvodnju električne energije, već je Opština najvećim delom upućena na snabdevanje iz energetskog sistema Republike.
Sa druge strane, područje Opštine ima mogućnosti za korišćenje obnovljivih izvora energije, među kojima je i potencijal vetra, jer se nalazi u zoni povoljnih uslova za njegovo korišćenje. Preduslov je snimanje karakteristika vetra na izabranim mikrolokacijama, kako bi se utvrdila učestalost brzina vetra i utvrdio optimalan kapacitet vetrogeneratora.
Kako se najveći deo obuhvata Plana nalazi u području ekološke mreže, biće propisani uslovi zaštite prirodnih dobara, ali i nepokretnih kulturnih i drugih objekata i lokacija.
Rani javni uvid biće moguć do 10. jula 2023. godine.
Energetski portal