Ekstremno topli talas pogodio je veliki deo Indije i Pakistana, dnevna temperatura u nekim delovima prelazila je 46 stepeni Celzijusa. Toplotni udari, nestašiće struje i uništeni usevi su ono sa čime se trenutno suočavaju stanovnici ovih zemalja.
Prema pisanju svetskih medija, ekstremno visoke temperature, koje su opasne po zdravlje, ovih dana mogu prelaziti i 50 stepeni Celzijusa.
Svetska meteorološka organizacija saopštila je da je u Indiji mart bio jedan od najtoplijih od kako se vrše merenja. Prosečna temperatura iznosila je 33,1 stepena. Temperature u martu bile su za 1,86 stepeni više od višegodišnjeg proseka.
Pakistan je imao najtopliji mart u poslednjih 60 godina, prema zabeleženim podacima dnevne temperature bile su od pet do osam stepeni više od ranije zabeleženih sezonskih proseka. Dnevne temperature u ovoj zemlji tokom marta i aprila iznosile se od 38 do 40 stepeni Celzijusa, te su oboreni i mnogi temperaturni rekordi.
Toplotni talas pogodio je oblasti u kojima živi veliki broj stanovnika. To je dovelo do toga da je drastično porasla potrošnja struje i vode, što je nadležne nateralo da počnu sa restrikcijama u snabdevanju.
Pročitajte još:
Škole su zatvorene, a vlasti apeluju na građane da ostanu u svojim domovima, što ih ljuti jer nemaju mogućnosti da se rashlade.
Osim toga, visoke temperature utiču na useve, koliko štetu su izazvale znaće se tek u narednim danima.
Na sve to, u nekim oblastima prijavljeni su i brojni požari, što dodatno utiče na kvalitet vazduha, koji je uglavnom veoma zagađen i opasan po zdravlje ljudi.
Maj je najtopliji mesec u ovom regionu, zato stručnjake brine da će ove godine period vrućina trajati duže nego što je uobičajeno. Kakve posledice donosi ovo ekstremno toplo vreme ostaje nam da vidimo.
Milica Radičević