Policija je 1. marta uhapsila Čileanca nakon što je svojim kamionom naleteo na jednu od čuvenih statua sa Uskršnjeg ostrva – moai. Optužen je za nanošenje štete nacionalnom obeležju.
Lokalne vlasti veruju da je nesreća izazvana kvarom na kočnicama, zbog čega se vozilo u privatnom vlasništvu nekontrolisano sklizalo nizbrdo. Udarac je rezultovao značajnim oštećenjem skulpture i platforme ahu za koju je bila pričvršćena.
Gradonačelnik ostrva Pedro Pablo Petero Edmunds Paoa zahteva pooštravanje postojećih propisa i zabranu vožnje u blizini moai figura starih nekoliko stotina godina. Tu meru je neuspešno pokušao da uvede pre 8 godina, ali veruje da bi prošlonedeljna nezgoda mogla da bude podsticajni faktor za ponovno razmatranje predloga.
Nastanak oko 1.000 ogromnih skulptura, raspoređenih po Uskršnjem ostrvu, i dalje predstavlja misteriju. Pretpostavlja se da su ih pre otprilike 500 godina od crvenog kamena vulkanskog porekla isklesali stanovnici polinežanskih ostrva, narod Rapa Nui, i da su bili napravljeni kao simboli koji predstavljaju pretke ili znamenite žive ličnosti.
Imajući u vidu dimenzije i masu kipova, nezamislivo je da je za njihovu izradu, transport i postavljanje bila dovoljna ljudska snaga, pa su pojedini arheolozi tvrdili da su u pobrojane poslove prste umešali vanzemaljci. Najviši moai, nazvan Paro, bio je visok gotovo 10 metara i težak 82 tone. Stručnjaci su oborili tu teoriju, dokazavši da su Polinežani mogli da prenose teret uz pomoć razrađenog sistema klade i konopca. Uprkos mnogobrojnim istraživanjima, kameni džinovi još su obavijeni velom tajne.
Nacionalni park naroda Rapa Nui se nalazi na UNESKO-voj listi svetske kulturne baštine.
Svako narušavanje izgleda statua probudi gnev zajednice. Finskom turisti koji je otkinuo deo uveta s jedne od njih 2008. godine je izrečena kazna od 17.000 dolara i određena trogodišnja zabrana prilaska ostrvu.