Svečano otvorena Konferencija “OIE Srbija 2022”

Foto: EP

Druga konferencija posvećena zelenoj energiji, trenutnoj energetskoj krizi, izazovima, finansiranju, “OIE Srbija 2022”, koju organizuje Udruženje Obnovljivi izvori energije Srbije, uz podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i organizacije WindEurope, svečano je otvorena danas u Beogradu.

Miloš Colić, iz Udruženja obnovljivi izvori energije, istakao je da se elektrane ne mogu izgraditi preko noći i da obnovljivi izvori više ne mogu da čekaju.

Obnovljivi izvori energije su šansa da se izađe iz energetske krize. Država mora što pre da donese zakonsku regulativu. Uprkos najavama, aukcije još nisu održane”, rekao je Colić, prilikom otvaranja konferencije.

Zoran Lakićević, državni sekretar u Ministarstvu rudarstva i energetike, kaže da iako je donet zakonski okvir, još uvek nije pokrenuto privatno partnerstvo.

“Energetska bezbednost je naša bezbednost. Činjenica je da svakodnevno uvozimo struju, cene energenata su visoke, i trend rasta će se nastaviti tokom zime. Ono što smo započeli prošle godine pomoglo je da se ova zima pregura bez restrikcija. Eneregtska bezbednost nas košta dve milijarde evra koliko je potrebno za uvoz struje i još milijardu za uvoz gasa”, dodao je Lakićević.

Prema njegovim rečima štednja je neophodna, kao i da je u protekla tri meseca potpisano 230 ugovora sa prozjumerima na nivou domaćinstava.

Nacionalni plan za klimu i energetiku može da da bolje smernice i on će od 1. oktobra biti na javnoj raspravi. Očekujemo da do kraja godine i bude usvojen”, kaže Lakićević.

Mateo Kolanđeli, regionalni direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) kaže da banka učestvuje u finansiranju projekata obnovljivih izvora energije, dok je Džajls Dikson, iz kompanije Wind Europe, istao da niko nije mogao da pretpostavi da će kriza biti ovoliko jaka. I da osim energetske krize imamo i klimatske promene i jedini način da se sa svim ovim izborimo jeste da pređemo na obnovljive izvore energije.

Jelena Matejić iz Eleltromreža Srbije naglasila je da ovo preduzeće nikada nije bilo protiv obnovljivih izvora energije, niti će ikada biti.

Kako je istakla doprinos EMS-a razvoju obnovljivih izvora u našoj zemlji je 40 odsto i podsetila je na to da Đerdap spada u OIE, i da je hidropotencijal nepravedno izostavljen kada se o ovome govori.

“Potrebna su nam veća ulaganja u obnovljive izvore, i u vetar, solar, ali i hidroenergiju. EMS je za devet godina imao ulaganja od 330 milijardi evra, a u narednom periodu, od osam do 10 godina planirane su investicije u iznosu od 700 milijardi evra”, istakla je Matejić.

Kako je dodala u proteklih pet godina na mrežu su priključene četiri vetroelektrane ukupne snage 392 megavata.

“Neophodno nam je sigurno snabdevanje, održivost elektroenergetskog sistema i energetska nezavisnost”, zaključila je Matejić.

Energetski portal je jedan od medijskih pokrovitelja ovog događaja.

Milica Radičević

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti